12.10.2018 01:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

‘İHA/SİHA’lar geliştirilecek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Beştepe’de toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi, savunma sanayiindeki projeleri ele aldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Güvenlik birimlerimizin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik projeler gözden geçirilerek yeni kararlar alınmıştır” denildi. Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantıya ilişkin fotoğraf paylaşılmazken, toplantı 3 saat sürdü.

Toplantıda, güvenlik birimlerinin kara, deniz, hava platformlarındaki çeşitli ürün ve silah sistemi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler görüşüldü. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

Yeni projeler

“Gerçekleştirilen toplantıda, sınırlarımız içinde ve ülke sınırlarımızın güvencesi için sınır ötesinde harekâtlarını başarıyla sürdüren güvenlik birimlerimizin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik projeler gözden geçirilerek yeni kararlar alınmıştır. Toplantıda, savunma sanayi ve teknolojilerini geliştirme, güçlendirme, destekleme ve ihracat amaçlı muhtelif yatırım ve iyileştirme faaliyetleri ile ilgili kararlar alınmıştır. Bu kapsamda; Geliştirilmiş Atak Helikopteri projesinin başlatılması; muhtelif İHA/SİHA, deniz ve kara araçları, elektronik harp ve karıştırıcı sistemler, çeşitli akıllı mühimmat ve silah sistemlerinin geliştirilmesi ile güvenlik birimlerimizin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler değerlendirilmiştir.” 

Albayrak, Komite üyeliğine alınmıştı

Toplantıya katılacak komite üyeleri arasında; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir bulunuyor. Geçen hafta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin yapısında değişikliğe gidilmiş, Komite üyeleri arasına Hazine ve Maliye Bakanı da eklenmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1