Ege

12.04.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 12.04.2018-3:58

İhracatta dünya listelerindeyiz

Toplam sanayi üretimi ve ihracatın yüzde 6’sını karşılayan İzmir’de 2 bin 553 uluslararası sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Kent, son 10 yılda çektiği yatırımlar ve ihracattaki başarısıyla yeniden ‘öncü’ rolünü üstlendi

Sitene Ekle

İZMİR AA

4 milyon 279 bin 677 nüfusuyla Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti olan İzmir, kişi başına düşen 14 bin 257 dolarlık geliriyle ülkenin gayrisafi milli hasılasının yüzde 6,23’ünü karşılıyor. Geçen yıl 63 milyar 22 milyon lira vergi ödeyen İzmir, yüzde 85,3’e ulaşan tahsilat oranıyla ülkedeki toplam verginin yüzde 11,76’sını sağladı. Kişi başına ortalama 15 bin 932 liralık banka mevduatıyla üçüncü sırada yer alan kent, 8 üniversite, 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölge, 3 teknoloji geliştirme bölgesi ve 4 uluslararası konteyner limanıyla toplam sanayi üretimi ve toplam ihracatın yüzde 6’sını karşılıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre en fazla ihracat yapan 4. kent konumundaki İzmir, ilk bin ihracatçı arasında 77 firmayla İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

ABD menşeli Conway Inc.’in yaptığı Dünyanın En Rekabetçi Şehirleri Raporu’na göre İzmir, 2015 yılında Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinin uzay ve havacılık sektöründe en rekabetçi, kimya ve plastik sektöründe 3. ve enerji sektöründe 5. en rekabetçi şehir olarak yer aldı. İzmir, yenilenebilir enerjinin de doğal lideri konumunda bulunuyor.

Avrupalı sermayedarların yatırım üssü seçmesiyle 18. yüzyılda dünyanın en büyük liman kentlerinden biri haline gelen İzmir, genlerine işleyen dış ticaret becerisini geliştirerek Akdeniz çanağının yıldız kenti olmayı hedefliyor.

‘İzmir, değişim mesajı verdi’

İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkan adayı Mahmut Özgener, meslek komiteleri ve meclis üyelikleri seçiminin ardından yaptığı açıklamada, “İzmir yine bir demokrasi dersi veriyor, bir değişim mesajının altını da net bir şekilde çiziyor” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında oda ve borsaların ‘Meslek Komitesi’ ve ‘Meclis Üyeliği’ seçimlerinin sürdüğünü belirten Özgener, “Kentimiz İzmir’de de artık son aşamalarına geldiğimiz bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci gözlemleme fırsatı bulan taraflı tarafsız herkesin aynı net sonuca ulaştığına eminiz: Yine bir demokrasi dersi verildi, bir değişim mesajının altı çizildi” vurgusunu yaptı.

İzmir halkına teşekkür eden Özgener, “Bu halkın içinden çıkarak, ülkemize ve dünyaya her alanda ürünler ve hizmetler sunan tüm üyelerimize birer birer tebriklerimizi ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. İzmir, yine farkını ve kalitesini gösterdi” diye konuştu. 

‘Kente inanın’

Meclis üyelerinin belirlendiği oda seçimlerinin ardından herkesin alması gereken anlamlı dersler olduğuna dikkat çeken Mahmut Özgener, “Bu süreçte almamız gereken ilk ders, İzmir insanının kalitesine, özgür iradesine, seçimlerine güvenmek. Üyelerimizin gösterdiği teveccühü, üzerinden hesaplamalar yapılabilecek cepte oy olarak değerlendirilebilecek tutumlardan kaçınmalıyız” dedi. 

 


Etiketler:
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.