Yazarlar
17.06.2014 - 02:30

İhsanoğlu: Başkan değil cumhurbaşkanı adayı

Sitene Ekle
asli.aydintasbas@milliyet.com.tr  |  Aslı Aydıntaşbaş asli.aydintasbas@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

CHP-MHP’nin Tayyip Erdoğan’a karşı “çatı adayı” olarak gündeme gelen Ekmeleddin İhsanoğlu, iç ve dış kamuoyunda saygınlığı olan, ancak az tanınan bir isim. İşte bir Çankaya adayı olarak artı ve eksileri:
ARTILARI:
MUHAFAZAKÂR OYLARI ÇEKEBİLİR: Mısır doğumlu ve Arapça yanında 4 dil bilen İhsanoğlu, sağ-muhafazakâr kimliğiyle tanınan bir isim. 10 yıldır İslam İşbirliği Teşkilatı’nın genel sekreterliğini yaptığı için, Ak Parti’nin kemik tabanı dışında, eski DYP ve ANAP seçmeni gibi şehirli muhafazakâr oyları cezbedebilir. Kahire doğumlu olmasına karşın köken olarak Yozgatlı ulema bir aileden geliyor.
AKİL ADAM PROFİLİ: Yakın tanıyanlar, İhsanoğlu’nun dengeli, sakin, bağırmayan üslubunun Türk siyasetinde son yıllarda hakim olan sert ve hakaretamiz tarzdan çok uzak olduğunun farkındalar. Ancak bunun seçmen nezdinde bir artı olabileceği görüşündeler. İhsanoğlu, üslup itibariyle seçim meydanlarında otobüsün üstüne çıkıp rakipleriyle ağız dalaşı yapacak biri değil. Haliyle seçim kampanyasında ”akil adam” profili çizerek seçmene gerilimden uzak bir ulusal uzlaşı vaat ediyor olacak. Sokak hatibi değil ancak röportajlarda belagati kuvvetli.
ULUSLARARASI SAYGINLIK: İhsanoğlu, Kemal Derviş gibi Türkiye dışında da saygınlığı olan bir isim. İİT’nin başına sadece Ak Parti’nin desteğiyle geldi; ikinci kez aday olduğunda diğer İslam ülkelerinden de büyük destek aldı. İİT genel sekreterliği döneminde kadın ve insan hakları konusunda reformcu bir çizgi çizdi. Ortadoğu’da tanınan, Ortadoğu’yu da iyi tanıyan bir isim.
BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI OY: İhsanoğlu’nun belki de en büyük avantajı, seçimlerin aslında kendisi değil Tayyip Erdoğan’la ilgili oluyor oluşu. Türkiye’nin kutuplaşmış atmosferinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ”Erdoğan’a evet mi hayır mı?” diye algılanacak. Bu ortamda Erdoğan ”Başkan”, İhsanoğlu ”Cumhurbaşkanı” adayı olacak.
EKSİLERİ:
TANINMIYOR: En büyük dezavantajı, kamuoyunda az tanınmıyor oluşu. Tayyip Erdoğan gibi bir marka karşısında CHP-MHP bloğunun İhsanoğlu’nu tanıtmak için sadece bir ayı var. Seçimler, çoğunluğu CHP’ye oy veren orta sınıf seçmeninin tatil dönemine denk geliyor. CHP-MHP’nin sıkıntısı, seçmeni az tanıdıkları bir adaya oy vermek için tatillerini yarıda kesmeye ikna etmek olacak.
ELİTİST ALGISI: İslam coğrafyasındaki saygın kimliğine rağmen İhsanoğlu bir ”halk adamı” sayılmaz. İyi eğitimli, iyi okullarda okumuş, uluslararası dünyada üst düzey görevlerde bulunmuş biri. Bu anlamda Tayyip Erdoğan’ın belli bir kesimde yarattığı ”içimizden biri” hissini yakalaması kolay değil. Üslup olarak da belediyecilikten bu yana sokaktaki insana ”dokunmayı” çok iyi bilen Erdoğan’la aşık atması zor.
MISIR DARBESİ TARTIŞMASI: Her ne kadar İhsanoğlu Mısır darbesini desteklemiş olmasa da İİT’deki görevi dolayısıyla Mısır’daki darbeye yönelik Tayyip Erdoğan gibi sert bir tavır almadı. Çünkü İİT üyelerin konsensüs tavrıyla hareket eden bir kurum. Bu yüzden de bizzat Ak Parti’nin eleştiri oklarına hedef oldu. Ak Parti buradan yola çıkarak sosyal medyada şimdiden İhsanoğlu’nun ”darbeci”, ”kurulu düzenin adayı” olduğu tezini işlemeye başladı.


Yazarlarda Ara
Bul
"Kara Tren" adlı parçasıyla tanınan sanatçı kimdir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.