11.03.2018 17:03 | Son Güncelleme:
AA

IKBY Habur ve Üzümlü açıklaması

IKBY Hükümet Sözcüsü Dizayi, Türkiye ile IKBY arasındaki mevcut 2 gümrük kapısının  genişletilip kapasitelerinin artırılmasını istediklerini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin  Dizayi, Türkiye ile IKBY arasındaki gümrük kapılarının genişletilip kapasitelerinin artırılmasını arzu ettiklerini belirtti. 

Dizayi, Erbil'de Türkiye Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle "Expo Erbil"  adı altında düzenlenen iş fuarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile  ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için sınır kapılarının genişletilmesini  istediklerini söyledi.

Türkiye ile IKBY arasında hâlihazırda Habur-İbrahim Halil ve  Üzümlü-Serezer olmak üzere 2 gümrük kapısı olduğunu hatırlatan Dizayi,  amaçlarının Habur'un kapasitesini artırmak, Üzümlü'yü de daha aktif hâle getirmek  olduğunu ifade etti.

Sözcü Dizayi, IKBY'de faaliyet gösteren çok sayıdaki Türk şirketinin,  ikili ilişkilerin önem seviyesini en iyi şekilde ortaya koyduğu  değerlendirmesinde bulundu.

Havalimanları meselesi

Öte yandan Dizayi, gazetecilerin "Erbil ve Süleymaniye  havalimanlarındaki yurt dışı uçuş yasağı ne zaman kaldırılacak?" sorusuna  karşılık, "Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçen hafta düzenlediği basın  toplantısında havalimanlarının 21 Mart Nevruz Bayramı öncesi açılacağını söyledi.  Havalimanlarının açılması için Bağdat'tan teknik bir heyetin Erbil'e ulaşması bekleniyor. İbadi'den verdiği sözlerin uygulamaya konulmasını talep ediyoruz."  ifadelerini kullandı.

Dizayi, "Bağdat'tan havalimanlarının açılacağına dair elinize herhangi  bir resmi açıklama ulaştı mı?" sorusu üzerine de merkezi yönetimden bu yönde  kendilerine herhangi bir bilgilendirme veya açıklama gönderilmediğini aktardı.

Irak Başbakanı İbadi, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, 29  Eylül 2017'den bu yana Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına uygulanan yurt dışı  uçuş yasağının Nevruz Bayramı öncesi kaldırılacağını bildirmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6