18.05.2018 01:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

İki Kore’nin ilişki durumu karışık!

İki Kore arasında esen barış rüzgarları, birkaç gündür yaşanan gelişmelerle tersine döndü. Kuzey Kore son olarak sorunlar çözülmediği sürece Seul ile masaya oturmayacağını açıkladı.

Bu hafta Güney Kore’yle gerçekleşmesi planlanan üst düzey görüşmeyi iptal eden ve ABD Başkanı Donald Trump ile 12 Haziran’da yapılacak olan zirveye katılmama tehdidinde bulunan Kuzey Kore’den yeni açıklama geldi. Kuzey Kore, Güney Kore ile bu hafta yapılacak üst düzey toplantıyı askıya almasına yol açan sorunlar çözülmediği sürece Seul ile görüşme masasına oturmayacağını açıkladı. 

Kuzey Kore Barışçıl Yeniden Birleşme Komitesi Başkanı Ri Son Gwon, ABD ve Güney Kore’nin yaptığı yıllık ortak hava muharebe tatbikatlarını kınadı ve Güney Kore hükümetini “cahil ve beceriksiz” olmakla suçladı. Ri ayrıca isim vermeden “aşağılık insanlarla” görüştüğünü söylediği Güney Kore parlamentosunu eleştirdi. Reuters’ın haberine göre bu tanımla, pazartesi günü Güney Kore parlamtosunda basın toplantısı yaparak anı kitabını tanıtan, 2016’da Güney’e kaçan Kuzey Koreli diplomat Thae Yong Ho kastedilmiş olabilir. 

İmzalar atılmıştı

Seul ve Washington geçen hafta 2 hafta sürecek “Max Thunder” hava tatbikatını başlatmıştı. Pyongyang, tatbikatın Panmunjom Deklarasyonu’nun ihlali olduğunu açıklamış ve önceki gün yapılması planlanan Güney-Kuzey yüksek düzeyli görüşmeleri askıya aldığını duyurmuştu. Nisan ayında iki ülke arasındaki tarihi zirvede Panmunjom Ateşkes Köyü’nde buluşan Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ortak deklarasyon imzalamıştı. Deklarasyonda iki ülkenin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve ateşkes anlaşmasının barış anlaşmasına çevrilmesi konusunda taraflar birlikte çalışma konusunda mutabık kalmıştı. 

İki ülke saldırmazlık taahhütlerine bağlılıklarını teyit ederek birbirlerine karşı güç kullanmayacaklarını, karşılıklı silahsızlanmayla askeri gerilimleri sonlandırarak aralarında barışı uygulamalı tesis edeceklerini vurgulamıştı. Ortak açıklamada liderler, “Güney ve Kuzey, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması hedefini karşılıklı teyit etmektedir” ifadelerini kullanmıştı. 

Trump: Göreceğiz

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, 12 Haziran’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapılması planlanan görüşmeye ilişkin “Henüz bir şey görmedik, duymadık. Bize bir bildirim de yapılmadı. Neler olacağını göreceğiz” değerlendirmesini yaptı. Trump, ABD ile Güney Kore arasındaki askeri tatbikatı gerekçe gösteren Pyongyang’ın, Seul ile üst düzey görüşmeleri askıya alması ve Trump ile 12 Haziran’da yapılması planlanan görüşmenin de tehlikeye girebileceği uyarısında bulunmasını değerlendirdi. Kuzey Kore lideri Kim ile görüşmesinin olup olmayacağına ilişkin ısrarlı sorulara net bir yanıt vermekten kaçınan Trump, “Neler olacağını göreceğiz” yorumunu yapmakla yetindi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0