Dünya
06.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 06.11.2012-2:30

İki parti de hukuk savaşına hazır

ABD’de dört yıllığına başkanı belirleyecek seçime bir gün kala Demokratlar ve Cumhuriyetçiler nefes nefese geçmesi beklenen oy sayım süreci için hazırlanıyor.

Sitene Ekle

2000’de Cumhuriyetçi George W. Bush ve Demokrat Al Gore arasındaki yarışın kazananın haftalar boyunca süren ve Yüksek Mahkeme’ye taşınan bir sayım süreciyle belirlendiği Florida eyaletinde bu kez de oy verme krizi yaşanıyor. Cumartesi günü sona ermesi gerekirken uzatılan erken oy verme işleminde süreyle ilgili usulsüzlük yapıldığını öne süren Demokrat Parti dava dilekçesi doldururken, uzayan oy verme kuyruklarındaki Amerikalılar isyan etti. Başkan Barack Obama’nın kazanmasıyla Demokratlara rahat bir nefes aldıracak kritik Ohio eyaletinde ise Cumhuriyetçileri seçmen kartlarının düzenlenmesini mahkemeye taşıdı. Kararsız seçmenlerin yoğunlukta olduğu Florida ve Ohio dışındaki yedi eyalette de iki parti olası hukuk savaşı için gönüllü avukatları sahaya sürdü.   


 


Etiketler: ABD, ABD Seçimleri
Bilgi YarışmasıBir ülkede hükümdarın yada padişahın egemen olması ne demektir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.