İki Türk mühendisin geliştirdiği cihaz ABD ordusu ve NASA'da

21.04.2017'de eklendi21.04.2017-13:28 'de güncellendi
Yıldırım fotoğrafı çekme isteğiyle yola çıkan iki Türk elektronik mühendisi, başta tamamen el üretimiyle  geliştirdikleri, daha sonra uluslararası fonlama platformundan destek alarak seri  üretime geçtikleri fotoğraf makinesine monte edilebilen MIOPS SMART adlı cihazı, Amerikan ordusu ile Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) satmayı  başardı.
AA

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan MIOPS Teknoloji  Kurucu Ortağı Onur Çelik, firmayı 2016'da Erkan Yiğiter ile kurduklarını,  2016'dan bu yana fotoğrafçılık ve video sektörü için çeşitli ürünler  geliştirdiklerini anlattı.

Ortağıyla kendisinin elektronik mühendisi olduğunu, MIOPS SMART  ürününün ilk halinin el üretimiyle yapıldığını ifade eden Çelik, "Elde  ürettiğimiz ürünleri hazır plastik kutulara monte ederek ilk olarak  fotoğrafçılara kullandırdık, öyle denedik. Onlar için hakikaten kullanışlı  olduğunu ve işlerine yaradığını gördükçe bunun bir ürün haline dönüşmesine karar  verdik." diye konuştu.

Çelik, geliştirdikleri ürünleri kitlesel fonlama platformlarında  kullanıcı beğenisine sunduklarını belirterek, şunları kaydetti: "Buralarda projelerimizi fonlayarak ürünlerimizi hayata geçirdik. İlk  projemiz MIOPS SMART ürünümüzdü. Anlık olayları fotoğraflamak için yaptığımız bir  üründü. Şimşek çakması, balon patlaması, bardak kırılması, merminin havadaki  hareketi gibi olayları fotoğrafçıların kolay şekilde çekebilmelerini sağlayan bir  cihaz... Uluslararası fonlama platformu Kickstarter'da bu üründen yaklaşık bin  750 adet ön sipariş aldık ve yaklaşık 375 bin dolarlık fon topladık. Daha sonra  bu ürünü prototipten gerçeğe dönüştürdük ve ürünün satışına başladık. 6 farklı  ülkede uluslararası fuarlara katıldık ve zamanla kendi bayi ağımızı da  oluşturduk. Şu anda 19 farklı ülkede 22 bayi aracılığıyla ürünlerimizi dünyadaki  farklı fotoğrafçılara ulaştırıyoruz."

Bu proje fikrinin ilk olarak yıldırım fotoğrafı çekme isteği ile  oluştuğunu anlatan Çelik, "Yıldırımı görüyorduk, çekmeye çalışıyorduk ancak çok  kolay bir iş değildi. Bazen yakalıyorsunuz, bazen yakalayamıyorsunuz. Çeşitli  metotlar var ama gerçekten zor, makine başında saatlerce beklemeniz gerekiyor.  Bunu yapacak yazılım ve donanımı geliştirdikten sonra 'daha farklı hızlı olayları  nasıl yakalarız' diye ürünü geliştirmeye devam ettik." şeklinde konuştu.

Çelik, bir balonun patlama sesi ya da bir bardağın kırılma sesini  duyarak, kırılma ve patlama anının fotoğrafını çekmekle devam ettiklerini, daha  sonra ürüne lazer modu özelliği eklediklerini, kurşunun havada fotoğraflanması ve  uçan bir kuşun yuvaya gelmesi anının fotoğraflanması imkanı sağlandığını  kaydetti.

Ürünü müşterilerden aldıkları geri bildirimlerle geliştirdiklerini  belirten Çelik, onların ihtiyaçlarına cevap vererek ürünün her yeni versiyonunda  üzerine bir şeyler koyarak pazardaki haline getirdiklerini bildirdi.

"Diğer sektörlere nasıl yayılacağımız üzerinde de düşünüyoruz"

Onur Çelik, geliştirdikleri ürünü Amerikan ordusu ve NASA'ya da  sattıklarını ifade ederek, "Şu anda Amerikan ordusunda aktif olarak kullanılan 10  cihazımız, NASA'da 5 cihazımız var. NASA roket kalkış anlarının  fotoğraflanmasında, Amerikan ordusu da bomba infilak testlerinin  fotoğraflanmasında kullanıyor. Geçen hafta yazıştık 'hala ürünü kullanıyor  musunuz?' diye, 'şu an sahada aktif olarak kullanıldığını ve işlerine yaradığını'  söylediler. Biz bu ürünü geliştirirken bu alanda kullanılacağını hiç  düşünmemiştik." diye konuştu.

Çelik, ürüne yönelik talebin Amerikan ordusu ve NASA’dan mı geldiğine  yönelik soru üzerine, şunları kaydetti: "Talep onlardan geldi. Biz cihazın böyle kullanım alanı olduğunu zaten  düşünmemiştik. NASA’da roketin kalkış anında çıkardığı sesten cihazı tetikleterek  fotoğraf çekebileceklerini düşünmüşler. Amerikan ordusu da bomba infilak anında  insan bulunması sakıncalı olacağı için aynı fikirden yola çıkmış. Bombanın  sesiyle cihazı harekete geçirip fotoğraf çekebileceğini düşünmüşler."

Söz konusu kullanım amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile  irtibata geçip geçmediklerine yönelik soru üzerine de Çelik, "O sektörler hiç  aklımızda yoktu. Şu anda tek odaklandığımız alan fotoğrafçılar. Önümüzdeki  dönemde o sektörlere nasıl yayılacağımız üzerinde de düşünüyoruz." dedi.

"Yeni ürünümüz çok yakında çıkacak"

MIOPS SMART ürününün yurt dışında 219 dolardan son kullanıcıya  ulaştığını bildiren Çelik, şöyle devam etti: "Ürünümüzü hem internet sitemiz üzerinden online olarak hem de  bayilerimiz aracılığıyla satıyoruz. Yeni ürünümüz de çok yakında çıkacak. Fiyat  performansı olarak Türkiye pazarına uygun bir ürün olacak. 1-2 aya kadar seri  üretimi tamamlayacağız. 2017'nin ikinci yarısından itibaren de her iki ürünümüzü  Türkiye'deki fotoğrafçıların kullanımına sunmayı hedefliyoruz.

Artık akıllı telefonlar ses algılayabiliyor, ne kadar mesafe  gittiğinizi biliyor, salladığınız zaman anlıyor. Yeni ürünümüzde, akıllı  telefonlarda bulunan bu sensörleri kullanıp yine fotoğrafçılara farklı  fotoğraflar çekme imkanı sunuyoruz. Mesela, arabanıza fotoğraf makinenizi  koydunuz dediniz ki 'ben her 100 metrede bir fotoğraf çekmek istiyorum'. Bizim  akıllı telefonlar için yazdığımız bir uygulama var. Bu uygulamayı ayarlıyorsunuz,  sonra yolunuza devam ediyorsunuz. Cihazınız otomatik olarak algılıyor her 100  metrede bir fotoğraf çekiyor. Daha sonra bunu timelapse (hızlı çekim) ile bir  video haline getirebiliyorsunuz.

2018 yılında 10 milyon lira ihracat hedefi
  
MIOPS Teknoloji Kurucu Ortağı Çelik, ürünün tüm mühendislik yazılımı  ve donanımının ekipleri tarafından Türkiye'de geliştirildiğini vurgulayarak,  ofislerinin Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ında bulunduğunu, mühendislik ve  Ar-Ge faaliyetlerini orada gerçekleştirdiklerini anlattı.

Türkiye'nin 2023 yılına kadar 10 dünya markası oluşturma hedefi  hatırlatılarak, bu markalardan biri olup olamayacaklarına yönelik soru üzerine  Çelik, "Bunu çok isteriz. Bunu gerçekleştirmek için sektörümüzün biraz dışına  çıkmamız, fotoğrafçılıkla sınırlı kalmamamız gerekiyor. Amerikan ordusuna,  NASA'ya girdiğimiz gibi savunma sanayi, güvenlik sektörlerine ürünü ve çözümü  yayabilirsek neden olmasın?" dedi.

Çelik, 2018 için kendilerine 10 milyon lira ihracat hedefi  koyduklarını, bu hedefe ulaşacaklarına inandığını söyledi.