02.09.2009 00:58 | Son Güncelleme: 02.09.2009-23:59
EKONOMİ SERVİSİ

İki yabancı 274 milyon dolarlık yatırımla geliyor

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı), Güney Koreli çelik devi Posco ile Çin’in üçüncü büyük otomotiv üreticisi Dong Feng Motor’un (DFM) Türkiye’de yatırım kararı aldığını bildirdi

İki yabancı 274 milyon dolarlık yatırımla geliyor

Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan yapılan açıklamada, dünyanın dördüncü büyük çelik şirketi Posco’nun ilk etapta 24 milyon dolar değerinde sıfırdan yatırımla Bursa’da bir yassı çelik üretim tesisini hizmete sokacağı kaydedildi.
Açıklamada yer alan bilgilere göre, Posco, Türkiye’deki tesislerinin temelini yıl sonuna doğru atacak, operasyon 2010’da başlayacak. Şirket yılda 170 bin metre yassı çelik üretecek ve bu ürünler otomotiv sektöründe kullanılacak. Posco’nun 20 ülkede toplam 35 adet üretim tesisi ve 
18 bin çalışanı bulunuyor.
Çin’in üçüncü büyük otomotiv üreticisi DFM’nin ise Türkiye’ye 250 milyon dolar değerinde sıfırdan yatırım yapacağı bildirildi.
DFM yılda 1.3 milyon adet araç üretiyor ve bu rakamla Türkiye’nin toplam yıllık üretimi olan 1.1 milyon adet aracı aşıyor. Şirketin Türkiye’de ise yılda 52 bin araç üreten, 1000 kişiye istihdam sağlayan bir yatırım yapacağı belirtildi.
2010 ilk çeyreğinde temelinin atılması planlanan tesislerde hafif ticari araç üretileceği, yatırımın yapılacağı bölge konusunda fizibilite çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. Çinli DFM’nin toplam çalışan sayısı 12 bin kişiyi, yıllık cirosu da 15 milyar doları buluyor.

‘Akıllılar avantajı görüyor’
Her iki şirketin Türkiye’ye yatırım yapma kararını değerlendiren Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, “Akıllı yatırımcılar bu dönemde, Türkiye’de pozisyon almanın avantajlarını görüyorlar” dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0