İkinci el araçta sağlam öneriler

İkinci el araçta birçok zorlukla karşılaşabiliyoruz. Güvenip bir araba almak için kırk takla atabiliyoruz. Dolandırılmamak için yazdığımız yazımızdan sonra bir de ikinci el araba alırken sağlam önerilerle sizlerleyiz. Bakalım neleri göz önüne almalıyız.

İkinci el araçta sağlam öneriler

Satıcıya güvenden önce kendinize güvenin

Satıcıya güvenden önce kendinize güvenin
Tabii ki de işini iyi yapanlara sözümüz yok, onlara saygımız sonsuz. Ancak üçkağıtçılar çok fazla. Sizi dolandırmak için onlarca dolandırıcı piyasada dolaşıyor. Burada araçla ilgili faturaları, servis kayıtlarını görmeniz sizin için avantaj teşkil edecektir. Yine güvenilir ekspertize gösterin aracı.
 

Tramere dikkat

Tramere dikkat

“İstatistik bikini gibidir, asıl görmek istediğinizi saklar." demiş Aaron Levenstein. Tramer de istatistik gibi. Çok fazla bilgi verir ama bazı şeyleri söylemez tramer kaydı. Çünkü tramer kaydı sisteme sigorta şirketleri giriyor ve sisteme şirketler geç girebiliyor. Yani aldığınız araba tramerde hasarsız görünebilir ama ileride hasar kaydı çıkmayacak diye bir şey yok.

Ekspertize gidin

Ekspertize gidin

Tramer kaydına güvenmemekle iyi ettiniz ve ekspertize götürdünüz. İşte bir olumlu hareket daha. İkinci el araç alırken iyi adımlar atmaya devam edin.

En iyi savunma saldırıdır

En iyi savunma saldırıdır

Aracın özelliklerine göre fiyatları iyi öğrenin. Piyasadakilerle arasında ne kadar fiyat farkı olduğunu bilirseniz, satıcı sizi kandıramaz. Ölücü olmayın ama verdiği fiyatın baya altında fiyat verin. Arada bir yerde buluşursunuz.

Ucuz arabadan kaçın

Ucuz arabadan kaçın

Atasözümüz araba için söylenmemiş belki ama onun için de geçerli; Ucuzsa varmış bir illeti, pahalıdır var bir hikmeti. Ucuz arabaya dikkat edin. 3 lira ucuz alacağım diye 5 liralık masrafa değmez. Piyasasını bilin aracın.

Haklarınızı bilin

Haklarınızı bilin

Kanunda tüketiciyi koruyan haklar çok fazla. Ancak dolandırıcıları engellemek zor olabiliyor. Başınıza iş gelmeden haklarınızı bilmeniz kendinizi korumanızda fayda sağlar. Haklarınızı bilmek sizi satıcının dolandıramayacağını bilmesine yarar.

Piyasayı gezin

Piyasayı gezin

Bir araç beğendiniz, illa o aracı alacaksınız diye bir şey yok. Piyasayı iyice gezin, tozun. Sonuçta dünyada kalan son araba o değil. Belki daha uyguna, daha temiz versiyonunu bulacaksınız. O yüzden araç alırken en iyisini almaya özen gösterin.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak