24.02.2016 15:11 | Son Güncelleme:

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

İkinci el araç almak, sıfır almaktan daha hesaplıdır. İkinci el araç seçerken bazı hususlara dikkat etmeniz, daha hesaplı bir alışveriş yapmanıza olanak sağlayacaktır. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli? İşte detaylar...

Sıfır otomobil fiyatlarının ücretlerini düşününce ikinci el araç almak daha hesaplı bir tercih sebebi haline geliyor. İkinci el piyasası düşünüldüğünde alınlacak olan otomobilin çok iyi araştırılması hatta bir usta'ya gösterilmesi gerekebiliyor. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında motor gücü ve performansı geliyor.  Motor gücü ve performansı bir aracın olmazsa olmazları arasında yer alır. 

İkinci el otomobil alırken, motorda dikkat edilmesi gereken konular;

Mutlaka deneme sürüşü yapın. Sürüş esnasında çekiş sorunu olup olmadığını kontrol edin.

Motorun kolay çalışıp çalışmadığına bakın ve olağandışı seslere dikkat edin. Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektiğine işarettir.

Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir.

Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Pedalın 4 cm’den daha fazla inmemesi gerekiyor. Eğer iniyorsa, fren sisteminde bir bozukluk var demektir.

Rölantideki sarsıntısına bakın. Normalden fazlaysa ateşleme sisteminde veya yakıt sisteminde sıkıntı var demektir.

Egzozdan çıkan seslere dikkat edin ve olağandışı sesler var mı kontrol edin.

Mutlaka deneme sürüşü yapın. Sürüş esnasında çekiş problemi var mı kontrol edin.

El freninin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu aracı 1. vitese takıp, aracı yavaşça hareket ettirmeye çalışarak deneyebilirsiniz. Eğer araç hareket ederse, el freni çalışmıyor demektir.

Aynı şekilde, 1. vitesteyken frenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Sürüş halindeyken aracın sesini dinlemeye çalışın.

Dönüş yaparken akslardan ses geliyor mu kontrol edin. Tıkırtı geliyorsa bilin ki aks uçları aşınmıştır.

Düz bir yola geçin ve aracı sürerken ellerinizi direksiyondan çekin. Eğer direksiyon sağ sol yapıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntı var demektir.

Aynı şekilde düz bir yolda giderken hızlandığınızda direksiyon ve otomobil titriyorsa, lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.

Yolda hızla giderken direksiyonu kullanmakta güçlük çekiyorsanız ya lastikler inmiştir ya da ön takımda sıkıntı vardır.

Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almamalısınız çünkü ayar bozukluklarına genelde bozuk bir parça neden olmaktadır.

Aracınız yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkartıyorsa, süspansiyonda sıkıntı var demektir.

Test sürüşünüz sırasında aracın klimasını da kontrol edin. Hava kompresörü normalde çok az ses çıkarır. Sürüş anında eğer fazla ses çıkarıyorsa, klima sisteminde bir sıkıntı var demektir.

Son olarak, sakin bir yere geçip el freninizi çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda arabanızın istop etmesi gerekir. Etmiyorsa debriyajında bir problem var demektir.


 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0