Ege

25.08.2017 - 06:17 | Son Güncelleme: 25.08.2017-6:22

İkisi de bu işi başarır

Geçen sezona göre daha genç bir kadro kuran Menemen Belediyespor ile transfer yasağına rağmen geniş bir kadroya sahip olan Bucaspor’u masaya yatırdık... Spor Müdürümüz Mehmet Demirtaş sordu yazarlarımız Bülent Buda, Fatih Tanfer ve İsmail Özelçinler, Milliyet Ege okuyucuları için değerlendirdi

Sitene Ekle

MİLLİYET SPOR

Menemen gençleşti!

- Menemen Belediyespor Kulübü’nün bugün geldiği nokta hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fatih Tanfer: Menemen Belediyespor’da bu yıl yapılan en büyük atılım eski kapalı tribünün yıkılıp, yerine yepyeni ve modern bir tribünün yapılmasıdır. Tahir Başkan, sadece takımı futbolcular üzerinden değil, geleceğin planlanması açısından da doğru işler yapıyor.

Tesisler yenileniyor

Karşıyaka ile hazırlık maçlarını izlediğimiz antrenman sahası bir harikaydı. Yanına en az 3 adet daha alt yapılar için çim sahalar yapılacağını duyduk. İşte, geleceğe doğru yatırım budur. Yoksa taşıma suyla değirmenin dönmeyeceği gerçeği unutulmamalıdır. Hazırlık maçında da gördük ki, gelecek adına istikbal vaad eden gençler var. Ülkemizde ve Avrupa’da yapılan taramalarla takıma oyuncular kazandırılmak isteniyor. Bunlar Menemen Belediyespor adına yapılan doğru işlerdir.

Bülent Buda: Geçenlerde Menemen-Karşıyaka hazırlık maçında sevgili Başkan Tahir Şahin’in Menemen’in geleceğine ilişkin sözlerine tanıklık ettik. Şöyle diyordu başkan, ‘Seyit Mehmet Özkan’ın Altınordu’da başlattığı altyapı girişimlerinin bir örneğini Menemen’de uygulamak zorundayız. O nedenle de altyapıları ve de tesisleşmeyi önemsiyoruz. Bu girişimler Menemen’in geleceği açısından çok önemlidir. Bu sözlere bütünüyle katılıyoruz ve Tahir Başkan’a kolay gelsin diyoruz.

İsmail Özelçinler: Bir futbol kulübünün güncel başarılara değil, kalıcı başarılara odaklanması önemlidir. Böyle bir anlayışa ancak sabırla ve akılcı eylemlerle yol alınır. Menemen Belediyespor’un, Bülent Buda abim ve Fatih Tanfer kardeşimin vurguladıkları gibi geleceğe yönelik çalışmaları ön plana çıkmış durumda. Yani, tesis ve altyapı ön plana çıkmış. Tahir Başkan ve dolayısıyla Menemen Belediye-spor bu yolda ısrarla yürümeli.   

- Spor Toto 2.Lig’de yeni sezon cumartesi başlıyor. Menemen’in lig başlarken son durumu hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir? 

Fatih Tanfer: Menemen Belediyespor geçtiğimiz yıl Play Off’tan Gümüşhanespor’a elendi. Değil Play Off’a kalmak, direkt çıkmayı hakeden bir takımdı. Ancak hep yazdık. Futbolun gerçekleri vardır. 35 yaş ve üzeri bir veya iki tecrübeliye evet.

Gençlerde gelecek var

Ama bunun sayısı 7’yi aşarsa elbette sıkıntılar ortaya çıkar. Yepyeni bir takım kurulmuş. Adapte olan ve olmaya çalışan oyuncular gördük. Örneğin sağbek Semih, Ardahan, Ayberk, Veli, elbetteki ilk maçta cezalı olmasına rağmen Yasin ile çok formdalar. Gökhan Ünal daha iyi çalışıyor. Geride Gökhan Sinanoğlu, Sivas’tan alınan Abdurrahman, adaptasyon için zamana ihtiyaçları var. 17 yaşındaki Furkan’ın da gelecek vaad ettiğine şahit oldum. Tribün yapımı nedeniyle ilk 5 maçını Bergama’da oynayacak. Yarıştan kopmaması için Kocaeli Birlik maçından başlayarak 3 puanla tanışması gerek. Bu süreçte de Menemen Belediyespor taraftarları Bergama’da takımlarını desteklemelidirler. 

Başarıya odaklanmışlar

Bülent Buda: Takımda geçen yıla göre, gençleşme gözleniyor. Daha diri, daha istekli, daha mücadeleci ve bir üst lige yükselme isteğinde dinamik bir takım izleyeceğimizi umuyorum. Koşullar takımın ve de Suat Hoca’nın daha rahat, daha dinamik çalışmasını ve maçlara hazırlanmasını olanaklı kılıyor. Yani diyeceğim o ki, daha mücadeleci başarıya odaklanmış bir Menemen izleyeceğiz bu sezonda.

İsmail Özelçinler: Menemen Belediyespor, en akılcı yolu seçmiştir. 3-4 tecrübeli ismin yanında yetenekli gençlerin de yer aldığı kadronun doğal olarak zamana ve sabıra ihtiyacı var. Menemen’in bu sabrı göstermesi halinde, arzuladıkları başarıya da mutlaka ulaşacaklarına inanıyorum.  

TEKNİK SORUMLU SUAT KAYA

A TAKIM

- Bayram Olgun

- Amir Güren

- Erhan Aslan

- Veli Çetin

- Gökhan Sinanoğlu

- Selim Şahin

- Cihan Can

- Yasin Güreler

- Alberk Koç

- Semih Ceylan

- Taşkın Çalış

- Murat Erdemir

- Samet Günhan

- Ardahan Gündoğdu

- Alper Mete

- Serdar Deniz

- Jiyan Yavuz

- Eren Açıkgöz

- İsmail Yıldırım

- Mustafa Şen

- Hakkı Yıldız

- Tayfun Aydoğan

- Kerem Bulut

- Gökhan Ünal

- Adnan Asildaş

- Samed Kaya

Buca'da eski günlere dönüş

- Bucaspor Kulübü’nün bugün geldiği nokta hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fatih Tanfer: Bucaspor kulübünün yeni başkanı Ahmet Doğan iyi ki geldi diyorum. Çünkü bu kadar borç, hacizler, transfer yasakları kulüp adına çok sıkıntılı günlerin aşılmasında büyük gayret sarfediyor. Tesisler yenileniyor, transfer yasağı nedeniyle oyuncuların tamamına yakını elde tutuldu. Bucaspor Futbol Akademisi’yle yeni organizasyonu ve geleceğe doğru yatırımıyla geri dönmek için büyük bir çaba içerisinde. Buca’nın da geleceği orasıdır. Kısacası Bucalılar, Bucaspor’a sahip çıkıyor. Ahde Vefa Birlik sezonunda Bucaspor küllerinden tekrardan doğacak diye düşünüyorum.

Yönetim faktörü

Bülent Buda: Yeni başkana kolay gelsin. Çok sorunlu bir kulüp teslim aldığını söylersek abartmış olmayız. Gözlemlediğimiz kadarıyla başkanın bu tavrı bütün camiaya itici güç olacak, çoğalarak geçmişte yapılan hataları bir biçimde gidererek iyi bir konuma geleceklerini umuyoruz.

İsmail Özelçinler: Başkan Ahmet Doğan göreve geldiği ilk günden itibaren büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürdü. Gözle görünür derecede kulübün sorunlarını tek tek çözmek için seferberlik ilan etti. Geçtiğimiz sezon Altay ve Göztepe’nin başarıları, İzmir’in başarısıdır. İzmirliler de bu başarılara hasret kalmışlardı. Şimdi sıra Bucaspor ve Karşıyaka’da diye düşünüyorum. Neden Süper Lİg’de 5 İzmir takımı birden olmasın.  Bucalılar yeni sezon öncesi kenetlendi, Bucaspor’un tekrar ayağa kalkması hayal değil. Umarım bu sezon başarıyı yakalayacaklardır.   

- Spor Toto 2. Lig’de yeni sezon cumartesi günü başlıyor. Lig başlarken Bucaspor’un son durumu hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir?

Fatih Tanfer: Bucaspor, transfer yasağı nedeniyle elindeki kadrosunu korudu. Tecrübeli ve yaş ortalaması yüksek olan oyuncular geçtiğimiz yıl inanılmaz bir performans ve takıma aidiyet duygusu sergilediler. Kadronun yaklaşık aynı kişilerden kurulacağına inanıyorum. Ahmet Yıldırım, iyi bir futbolcuydu, başarılı da bir teknik direktör. Elinde de gençlerden oluşan geniş bir kadrosu var. Burada kendisinden genç futbolcuların Bucaspor’a daha fazla kazandırılmasında büyük cesaret bekliyorum. Ve başaracağına inanıyorum. Bu takımda abiler çok önemli. Ayrıca başta Hasan olmak üzere, İbrahim ve Onur Alkan’dan da bir çıkış beklediğimi belirtmek isterim. Bucaspor, taraftarıyla bütünleştiği takdirde başaramayacağı bir iş yoktur diye düşünüyorum. İnşallah bu sene bambaşka bir Bucaspor izleyeceğiz.

Fırtına, bu sene esmeli

Bülent Buda: Şu transfer yasağı hikayesine neden olanların kendilerinden sonra bıraktıkları yüksek sorunlu faturayı ödemek hep bir başkalarına kalıyor. Bir öncekiler bir kenara çekilip unutuluyorlar. Takım, deneyimli ve genç karışımıyla daha moralli bir sezona başlıyor. Yeni teknik adam Ahmet Yıldırım yılların deneyimi ve birikimiyle ve de iyi tanıdığı futbolcularla daha nitelikli futbol oynatarak başarıya koşacaklardır. Artık dargınlıklar, küslükler bir tarafa bırakılarak Bucaspor fırtınasının tekrardan esmesini bekliyoruz. 

Daha fazla birlik zamanı

İsmail Özelçinler: Bucaspor’un transfer yasağı sürdüğünden yapacağı tek şey vardı, o da kadrosunu koruyabilmek. İşte, Bucaspor bunu başardı ve büyük ölçüde kadrosunu korudu. Ayrıca Bucaspor’un bir avantajı da, Bucaspor Futbol Akademisi’nde yetişen yetenekli gençler. Kısacası, Bucaspor koruduğu kadrosunu yetenekli gençleriyle de takviye ederek lige başlayacak. Teknik Direktör Ahmet Yıldırım’ın da Bucaspor’u iyi tanıması ayrı bir avantaj. Yeni sezonu öncesinde sarı laciverte gönül vermiş taraftarlar Bucaspor için birlik oldu. Şimdi Bucalıyım diyen herkesin daha fazla taşın altına elini koyma zamanı.

TEKNİK SORUMLU AHMET YILDIRIM

A TAKIM

- Mert Özyiğit

- Hüseyin Koç

- Emin Çelik

- Uğurcan Yazgılı

- Onur Yılmaz

- Veli Kızılkaya

- Abdullah Balikuv

- Emre Özkan

- Sancar Yıldırım

- Murat Akyüz

- Ömer Kanberoğlu

- Saruhan Fındıkçı

- Emin Aladağ

- Ahmet Tamet

- Emre Toraman

- Onur Alkan

- Mehmet İncebacak

- Kerem Atakan Kesgin

- Hamdin Akgül

- Erkan Taşkıran

- Senol Akın

- İbrahim Şirin

- Barış Tensi

- Zafer Çevik

- Gökay Keleş

- İlyas Çakmak

- Deniz Pero

- Burak Aydın

- Hasan Kaşıkara

- Alpay Aldemir

 


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX