Gündem
27.10.2011 - 13:07 | Son Güncelleme: 27.10.2011-13:08

İkiz kardeşlerin 19 yıllık ilginç yaşam hikayesi

Gümüşhaneli olan, anaokulundan itibaren sürekli aynı sınıfta okuyan 19 yaşındaki ikiz kardeşler, farklı illerdeki okulları tercih etmelerine rağmen üniversite eğitimlerini de şans eseri kazandıkları Gümüşhane Üniversitesinde aynı sınıfta sürdürüyor.

Sitene Ekle

Osman Yetim / AA

İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Suadiye semtinde dünyaya gelen, ailesi Gümüşhaneli olan çift yumurta ikizleri Mert ve Şahin Küçük’ün ilginç yaşam hikayeleri 19 yıl önce başladı.

Doğdukları günden itibaren yaşamları boyunca birbirinden ayrılmayan Küçük kardeşlerin eğitim süreçleri de adeta hayatları gibi sürekli aynı okul ve aynı sınıfta kesişti.

Anaokulunu doğdukları Kadıköy’deki Mustafa Mihriban Boysan İlköğretim Okulu’nda aynı sınıfta okuyan Mert ve Şahin Küçük, ilköğretimlerini de aynı ilçedeki Turan Mediha Tansel İlköğretim Okulu’nda yine aynı sınıfta tamamladı.

Bu süreçte okul ile ev arasındaki yaşamları birlikte geçen, Anadolu lisesinde okumak isteyen Küçük kardeşler, bu okulu kazanmak için sınava girdi.

Mert Küçük, Anadolu Lisesi’ni kazandı, kardeşi Şahin Küçük ise kazanamadı.

Mert Küçük, bunun üzerine kardeşinden ayrılmamak için, kazanmasına rağmen Anadolu lisesinde okumaktan vazgeçip Şahin’le birlikte Fenerbahçe Lisesi’ne kayıt yaptırdı.

Kader ayrılmalarına izin vermedi

Liseyi burada bitiren Küçük kardeşlerden Mert Küçük, üniversiteyi Zonguldak’taki bir üniversitede, Şahin Küçük ise Gümüşhane’de okumak istedi.

Birlikte üniversite sınavına giren Küçük kardeşlerin her ikisi, tercihleri arasına farklı illerdeki okulları yazmalarına rağmen şans eseri Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü kazandı.

Üniversite eğitimlerini de aynı okulda ve aynı sınıfta sürdüren Mert ve Şahin Küçük, Gümüşhane’de kiralık evde kalıyor. Makine Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Küçük kardeşler, ev işlerini birlikte yaparak yaşamlarını devam ettiriyor.

İkiz kardeşlerden Şahin Küçük, eğitimleri süresince kardeşi Mert Şahin’den hiç ayrılmadığını belirterek, anaokulu, ilköğretim ve liseyi aynı okulda ve aynı sınıfta okuduklarını ancak ayrı sıralarda oturduklarını söyledi.

Üniversitede ise şans eseri aynı okulda okuma şansı bulduklarını ifade eden Şahin Küçük, "Üniversiteye giriş sınavında aldığım puan yüzünden memleketim olan Gümüşhane’deki Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü tercih ettim. Kardeşim ise Zonguldak’taki bir üniversiteyi istiyordu. Kazanırsa ayrılmamamız için Mert’in tercihlerine Zonguldak’ı yazmasını istemedim ama o yazdı ancak kazanamadı ve diğer tercihi olan benim kazandığım bölümü kazandı. Çok uçuk bir tercih yapmamıştık. İlk tercihlerimin arasına Gümüşhane’yi yazdım, kardeşim bu bölümü daha alt sıralara yazmıştı. Ama yine ikimiz de aynı üniversiteyi kazanıp aynı sınıfa düştük" dedi.

Mert Küçük ise günlük yaşamını dahi kardeşi Şahin Küçük ile geçirdiğini belirterek, "Bir ekmeği bile yarı yarıya paylaşıyoruz" diye konuştu.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıHangisi nasihat sözcüğünün eş anlamlısıdır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Saraylarda devlet büyüklerini nükteli sözlerle eğlendiren kimseye ne denirdi?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX