İkizler hakkında mutlaka bilinmesi gereken bilgiler

Bir ikize sahip olmak herkesin başına gelmiyor. Dolayısıyla ikiz çocukların aslında ne kadar özel olduklarını belirtmek gerekiyor. Düşünsenize, bir ikiziniz var. Size oldukça benziyor. Ama asla siz değil. E isteyince, çok diretince gidin annenize babanıza size kardeş yapsın. Ama ikiz tamamen şans işi. Gelin sadece ikizi olanların anlayabileceği şeylere bakalım...

İkizler hakkında mutlaka bilinmesi gereken bilgiler

Kendi aralarında özel bir dilleri var

Kendi aralarında özel bir dilleri var

Kriptofazi ya da Cryptophasia'yı ikiz kardeşlerin kendi aralarında gizli konuşması olarak özetleyebiliriz. Kriptofazinin, iki kardeşin fonolojik gelişiminde bir gecikme veya bir sorundan ötürü yaşandığı belirtiliyor. İkizler sadece kendilerinin anlayabileceği bir şekilde birbirleriyle ortak bir dil yaratıyor.

Daha anne karnında!

Daha anne karnında!

Scientific American'daki bir makaleye göre ikizler sosyalleşmeye daha anne karnında henüz fetüsken başlıyor. 18'inci haftadan sonra ikizini keşfe dalma süreci başlıyor.

Parmak izleri farklı

Parmak izleri farklı

Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri birbirine yüzde 90'ının da üstünde benziyor. Ancak söz konusu parmak izi olduğunda durum biraz karışık. Farklılık, parmak ucundaki cilt altı dokusundaki etkenler sebebiyle ortaya çıkıyor.

Kaybolan ikiz sendromu

Kaybolan ikiz sendromu

Anne adaylarının ultrasonda ikiz ya da üçüz bebeklere hamile olduğu ancak ilerlyen kontrollerde bu bebeklerden bir tanesi kaybolabiliyor. 'Kaybolan ikiz sendromu' tam olarak bu durumu anlatıyor. Kendi kendine yaşanan bu durum aslında beklenilenden de daha sık yaşanabiliyor.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak