15.04.2019 08:15 | Son Güncelleme:
Kadife Şahin

İklim değişikliği sigortayı zıplattı

Son dönemde yaşanan afetlerle kendini iyice belli eden iklim değişikliği TARSİM’in tarım ve hayvancılık sigortalarında yüzde 80 ila 100 oranında talep artışı yarattı

TARSİM (Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi AŞ) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, iklim değişikliğinin tarım ve hayvancılık sigortalarında yüzde 80 ve 100 oranında talep artışı yarattığını söyledi.

Satoğlu, “Özellikle bu yılın başında Antalya’da selden dolayı seralarda ciddi hasarlar yaşandı. TARSİM olarak burada birinci önceliğimiz, olayı çok ciddi şekilde doğru tespit ederek üreticinin mağduriyetini sonuçlandırmaktı ve öyle yaptık. Hasar olduktan sonra dördüncü ve beşinci günde hasar ödemeye başladık. Bir hafta içinde 35 - 40 milyon TL civarında parayı üreticilerin hesabına yatırdık” dedi.

Global iklim değişikliğinin bir gerçek olduğunu ve Türkiye’nin bundan bağışıklığı olmadığını ifade eden Satoğlu, şöyle devam etti:

“Hava sıcaklıklarındaki ani değişikler, mevsimlerdeki kaymalar tarım üretimlerini çok ciddi şekilde etkiliyor. Büyük ve küçük baş hayvanların verimini bile değiştiriyor. İklim değişiklikleri üreticileri daha fazla etkileyecek ve bu nedenle TARSİM’e olan ihtiyaçları gün geçtikçe artacak.”

İklim değişikliği paralelinde sigorta taleplerinde de artış olduğunu kaydeden TARSİM Genel Müdürü Satoğlu, şöyle konuştu:

“Talepte artış var. Bitkisel ürün sigortalarında yüzde 70, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortalarında yüzde 80 artış var. Ancak 2018 mart ayından bu yılın mart ayına olan karşılaştırmada görülen bu talep artışını karşın hasar oranlarında yüzde 100’e varan artış var. İklim değişikliği hayatın artık bir gerçeği. Ama tarımın da bir gerçeği, çünkü açık alanda yapıyorsunuz.”

Fiyatlar da düştü

Talepteki artışla birlikte TARSİM havuz sisteminin büyüdüğünü ve bunun da üretici lehine sonuçlar yarattığını söyleyen Satoğlu, “Fiyatlar düşmeye başlıyor. Bundan beş yıl, on yıl önceki TARSİM fiyatlarıyla şu anki fiyatlar aynı değil. Çok daha yüksekken o fiyatlar yavaş yavaş aşağı doğru düştü. Örneğin hayvan hayat sigortalarında fiyatlar neredeyse yüzde 100 oranında düşmüş durumda. Bundan 7 - 8 yıl önceki fiyatla bugünkü fiyat arasındaki fark bu.

En yüksek devlet desteği veren ülkelerden biriyiz. Bazı ürünlerde yüzde 50, bazılarında yüzde 70 devlet desteği var. Türkiye 12 yıldır bunu yapıyor. Bu destek oranlarını değiştirseydik başarılı olamazdık. Kar amaçlı değiliz” şeklinde konuştu.

ÇİNDEN KENYA’YA KADAR

TARSİM’in dünyaya örnek olan bir model olduğunu ve 35 ülkeye danışmanlık hizmeti verdiğini söyleyen Yusuf Cemil Satoğlu, “Latin Amerika’dan, Afrika’da Kenya, Uganda, Tunus, Fas, Hindistan ve Çin gibi ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Azerbaycan ile protokol imzalandı. Tarım Bakanlığı’mızla onlarla. TARSİM sistemini Tunus kurduk. Şimdi Azerbaycan’da da yapacağız. Kenya ve Uganda da sunum yaptık. Avrupalı şirketler milyonlarca dolar para istemişler. Biz ücret almadan danışmanlık yapıyoruz. Destek oluyoruz” dedi.

2020 yılı için çalışmalara başladıklarını, bu yıl incir ve üzüm üretimlerine de teminat verdiklerini belirten Satoğlu, “İncir aşırı yağıştan zarar görüyor. Stratejik bir ürün. 2019 yılı başından beri inciri teminat altına aldık. Çok fazla talep var. Sadece Aydın bölgesinde 2 bin üretici bu teminatı aldı” dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0