İlk gece ile ilgili kulaktan dolma bilgiler cinsel ilişki anında strese  neden olabilmektedir. O yüzden de kadınların cinsellikle ilgili doğru bilgi  almaları özellikle cinsel hayatlarının yıpranmaması açısından önemlidir.. 
Bir kadın doğum uzmanı ve vajinismusla ilgili özel olarak tedavi veren  bir doktor olarak ,bu duruma yol açan ana etkenin kadınlar cinsel  organlarınıi anatomik yapılarını ve işlevlerini tam net olarak bilmemeleri,  ve ilişkiyle ilgili yanlış duyumların ilk gece korkuları, sürecinde  vajinismusa yol aşmalrıdır o yüzden de mutlaka kadınlar konuyla ilgili  kurumlardan bilgi ve  eğitim almalı çünkü:      
 
1. Başkalarının ilk gece ilişkiyle ilgili düşüncelerinden oluşan kulaktan  dolma bilgiler, kadınlarda bilgi kirliliğine neden olarak stres yaratıyor. 
Doğru yerden doğru bilgi alan kadınların ilk cinsel ilişki deneyimleri çok  daha keyifli ve sağlıklı olabilmektedir. 
Kadınlar sürece dair ne kadar  çok şey bilirse o kadar ilişki için hazır olabilmektedir. 
 
2.Cinsel ilişkinin fizyolojik olarak bedende nasıl gerçekleştiğini bilirse,  ilişkiyle ilgili beklentilerine paralel olarak bedenleriyle uyum içinde  olurlar. 
 
3. Cinsellikle ilgili alınacak eğitimlerde , endişe ve korkularına,  kafalarındaki sorulara mutlaka yanıt bulacaktırlar.Çünkü herkesin  kendine göre birtakım endişeleri hikayeleri olabilmekte ama sonuç  kadının kendi anatomik yapısını tanımaması fizyolojik kısmı hakkında  bir fikir sahibi olmaması ve bilmediği bir şey den korkmasıdır. 
 
4. “O yüzden bilmek o bölgeyi tanımak çok önemlidir. 
Doğru bilgi ve  ilişki sırasında doğru hareketleri yapmayı öğrenmek ilişkiyi son derece  kolaylaştırır ve zevkli kılar. 
 
5. Yanliş inanışların ve duyumların yaşanması ilişkiye tedirgin  başlanmasına bağlı gelişmekte ilişkiye hazır olmadan yeterli ıslanması  olmadan kuru bir vajen ve kasılması sırasında erkeğin ilişki için  zorlaması gereksiz travmalara yol açıp, ağrı kanama, acı, oturamama  ve bazen de müdahale gerektirecek travmalara yol açabilir. 
Böyle bir süreç de girilen ilişki doğal olarak her kadında korku endişe  yaratıp bir sonraki ilişki denemelerinde de aynı olayları yaşayacağına  inanarak kasılmasına buda doğal olarak vajinismusa yol açar  .6Sonuçta cinsel ilişkinin tamamen hayatın çok doğal bir parçası  olduğunu ve bundan keyif almak, üremek üzere bir durum geliştiği ni  bilmek önemlidir. 
 
İLK GECE KORKULARINA YOL AÇAN KULAKDAN DOLMA BİLGİLER  
 
Sevdiğiniz adamla birlikte olmak istiyorsunuzdur ama cinsel ilişkiye  girmekle ilgili korku ve endişeleriniz bilinmeyenleriniz size mutluluk  verecek anlardan uzaklaştırıp, kendinizi eksik, başarısız hissettiren bir  döneme sürükleyebilir. 
Halbuki siz çok istemenize rağmen tamamen iradeniz dışında, elinizde  olmadan gelişen bir durumdur ve birlikte olduğunuz kişiyi de olumsuz  etkilenmektedir. 
İlk ilişkiye girmekle ilgili farklı endişe ve korkularınız  olabilir. 
Tıpkı aşağıdaki hastalarımız gibi... 
 
 Ayse hanım - Bankacı / İstanbul – Vajinismusla yaşarken  hissettikleri  
6 Aylık evliyim.Eşimle beraber olma noktasına geldiğimizde kendimi  inanılmaz derecede kasıyorum. 
Buda birlikteliği imkansız hale getiriyor. 
O'anda eşimin penisinin büyüklüğü ve benim vajinamın küçüklüğü  düşüncesi,kasılmalarımdaki birinci evre.Bu birinci evre dolayısıyla acı  çekeceğim düşünceside ikinci evreyi oluşturuyor.Böylece eşim bana  yaklaştığı anda onu itmeye,kendimi de geri çekmeye başlıyorum.Acıyacak  önyargısı ile yaklaştığımdan olmalı ki,gerçekten acı çekiyorum.Birlikteliğin  devam etmesine izin veremiyorum.Buda beni kahrediyor.Hayatımın en  güzel günlerinin berbat olmasını istemediğim için buradayım.Allah izin  verirse vajinismusu halledeceğimi düşünüyorum. 
 
1 Vajinanın anatomik yapısının ilişki için uygun olmadığını düşünürler,  
2 İlişki anında kasarlar ,eşlerini iterler,  
3 Bazıları gerçekten acı ağrı çeker yada çekeceklerini düşünürler  
4 İlişkiyi başarılı şekilde sonlandıramamak kişiyi derin bir şekilde üzer,  
 
Eda hanım - Mimar / İstanbul - Vajinismusla yaşarken  hissettikleri  
Evlenmeden önce var olan canım acıyacak kitlenme olacak korkusu  Aşamayacağım duruma geldiğimde vajinismusla baş etmeye karar  verdim.Kendimce denediğim hiçbir şey beni bu korkudan  alıkoyamadı.Aslında çok doğal bir şey olduğunun ve nerdeyse herkesin  hiçbir şey yok hiç can yakmıyor söylemesine rağmen sanki öldürecek bir  acıyla karşılaşma ihtimali psikolojimi ileri derecede etkiledi.Çözmek için  buradayım. 
 
5 Cinsel ilişki anında kitli kalabilirim düşüncesi içinde olabilir,
6 Aslında ilişkinin çok doğal bir şey olduğunu bilmelerine rağmen sanki çok  büyük bir acı ve kanama ile karşı karşıya kalabileceğini düşünebilir,  
 
Hande hanım - Öğretmen / İstanbul - İlk Gece Korkularıyla ilgili  yorumları  
Aslında gayet doğal olduğunu kendime defalarca söylesem, tamam artık  yapabilirim dediğim noktada bile sürekli karşılaştığım duygular; canımın  çok yanacağı,parçalanma hissi,çok kan geleceği,bunun beraberinde aşırı  panik heyecan, kalp çarpıntısı, tüm vücudumda kasılma ağlama krizi,  büyük üzüntü, hiç başaramayacağımı düşünme  
 
7 Cinsel ilişkiye girememe sonucunda büyük üzüntü ve ağlama krizleri  olabilmekte  
8 Cinsel ilişkiye girmeyi hiçbir zaman başaramayacağına inanmak ve bir ömür  boyu vajinismusla yaşayacağını sanmak  
 
Ayse  hanım - Ev hanımı / Bursa - İlk Gece Korkularıyla ilgili  yorumları
İlişki esnasında hissettiklerimi tarif etmek benim için zor.  Çünkü bunları  sesli olarak bile kendime söyleyemem sanki. Şuan bile gerildim.  Şuan  doğal olmayan bir şeymiş gibi hissediyorum. 
İçime girecek olan şey  canımı yakmasının yanında tırnağımla etim arasına bıçak girmesiyle aynı  hissi yaşatacak gibi.Hep gibi diyorum.Çünkü hiç o kadar yaklaşmadık o  ana. 
Herkesin yaşadığı, her gün yaşadığı ve çok zevkli olan bir şeyin  benim için bu kadar zor ve olağan dışı olması cidden tarifi zor.  Ama  buradayım ve her şeyin düzeleceğine inanıyorum.  Çünkü bunu çok  istiyorum. 
 
9 Herkesin yaşadığı zevkli olan bir şeyin kendileri için bu kadar zor ve olağan dışı  olması tarifi zor olarak değerlendirirler  
 
Özge hanım - Hemşire / Sakarya - İlk Gece Korkularıyla ilgili  yorumları
İlişki yaşamadan önce vajinismus hastalığını en yakın akrabalarımdan  duymuştum.Fakat bende vajinismusu yaşıyacağımı tahmin bile  etmemiştim.İlk gecemizde kasılma oldu fakat ben stresten dolayı olmadı  diye düşünmüştüm.Fakat daha sonradan ilişki denemelerimiz oldu ama  yine olmadı. Kasılmalar dahada çok arttı ve zorla yapmaya çalıştık fakat  yüksek ağrılar ve 2,3 gün az miktarda leke şeklinde kanamalar  oldu.Çünkü ilişkiye girmektense ölmeyi tercih ediyordum okadar zor ve  korkuluydu benim için.Doktora gittim genital muayene olmak istedim  belki yara vardır o yüzden olmuyor ,yüksek derecede ağrı oluyor diye  fakat doktor hanım alttan muayene edemedi dokunduğu anda sıçramalar  oluyordu.Bu yüzden muayene başarısızlıkla sonuçlandı.Evlendikten sonra  internetten ilişki sırasında neden ağrı oluyor derken vajinismus olduğumu  öğrendim.Sevindim çünkü tedavisi olduğunu öğrenmiş oldum.Eşim  başkalarının sözü dinleyerek beni psikoloğa götürdü, tedavide bana  parmak egzersizi verdi,fakat yine başarısız oldum.Bunu çözüp bende  diğer insanlar gibi sağlıklı ilişki yaşamak istiyorum. 
 
10 Vajinismusu duymuş ama kendi başıma geleceğini tahmin bile etmezler  gelince de o kadar zor bir durum olarak değerlendirirler .
 
Almanya'dan Meltem hanımın vajnismusla ilgili yorumları  
Ben Almanyadan Meltem.2,5 yıllık evliyim. 
Evlendiğim günden bu güne  kadar ilişkiye girmeyi erteleyerek geçti. Sebebini tam olarak bilmediğim  bir nedenle kendimi bir türlü rahat bırakamıyordum.Şiddetli kasılmalar  oluyordu ve eşimi istemeden itiyordum. Boşanmaya kadar olumsuz etkisi  olmuştu.Araştırmalar sonrası vajinismus denen bir hastalığın olduğunu  keşfettim.Yaptığım testler ve gözlemlerim sonucunda bende bir  vajinismus hastasıydım.Ama daha fazla ertelemeden tedavi olmaya karar  verdim. 
 
11 Vajinismusu tanımazlar vakit kaybederler çünkü neden korktuklarını  bilemiyebilirler.
 
12 Vajinismusu yenemezsem eşinen ayrılma düşüncesi, boşanma fikri  olabilimektedir.
 
Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu  
Vajinismus ile ilgili görüşleri  
Kaynak: www.vajinismusklinik.com