Vücudun en çok basınca maruz kalan bölgesi ayakların sağlığı özellikle bebeklik çağında çok daha öne çıkıyor. Uzmanlar yürümeye başlayan çocukların giyeceği ayakkabının iyi araştırılması gerektiğini ifade ederken, ailelerin modelden öte özelliklerine bakması gerektiği konusunda uyarıyor.
 
Anne-babaların çocuklarının doğumunun ardından heyecanla bekledikleri anlardan biri de ilk adımlarını atması… Genellikle 10-14 ay dönemlerinde yürümeye başlayan çocukların heyecanlı adımlarını korumak isteyen aileler, bilinçsiz seçimlerle çocuklarının sağlıklı adımlar atmasının önüne geçebiliyor.
 
Kaliteli ve sağlıklı ayakkabılarıyla kısa sürede ailelerin güvenini kazanan Steppo Ayakkabı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Melih Toker, ‘ilk adım ayakkabısı’ seçiminin normal ayakkabıya göre daha detaylı yapılması gerektiğini ifade etti. 
 
“Heyecanla dev adımlar atmaya başlayan bebeğinizin özellikle dışarı çıktığında adımlarını sağlıkla atabiliyor olması gerekiyor” diyen Toker, bebeklerinin gelecekteki sağlıklı ayaklarının mimarı olan ailelere şu önerilerde bulundu:
 
“Çocuğunuz yürümeyi öğrenmeye başladığı için dengesini sağlamak için büyük çaba gösterir. Bu nedenle öncelikle denge kurmasına yardımcı olacak ayakkabılar tercih edilmeli. Mutlaka yüzde 100 sağlıklı deri olmasına özen gösterilmeli. Ayrıca bebeğin hareket kabiliyetinin daha kolay gelişebilmesi için ayakkabının hafif olması gerekiyor. Tabanı yumuşak, hava geçirgen olması da çok önemli.”
 
Melih Toker, şu an sayısı 7’ye ulaşan Steppo mağazalarında aileleri sağlıklı ilk adım ayakkabılarına yönlendirdiklerini, mağazalardaki uzman personelin bebeklerin “sağlıklı gelişimi” için aileleri bilgilendirdiğini de belirtti.