Dünya

19.07.2008 - 16:25 | Son Güncelleme: 19.07.2008-16:25

Independent: Ahmet Yıldız ilk eşcinsel namus cinayeti kurbanı mı?

Sitene Ekle

LONDRA, (DHA)

İNGİLİZ Independent gazetesi, eşcinsel olduğu için saldırıya uğrayarak göğsüne isabet eden kurşunlarla öldüğü belirtilen 26 yaşındaki Ahmet Yıldız ile ilgili haberini dünya sayfasında etinde, “Ahmet Yıldız Türkiye'nin ilk eşcinsel namus cinayeti kurbanı mı?” başlığıyla manşetten verdi.

Geçen yıl San Francisco'da Türkiye'yi ‘Uluslarası Eşcinsel Toplantısı'nda temsil eden üniversite öğrencisinin, arkadaşlarına göre ülkenin yükselen liberal kanadıyla köktenci muhafazakarlar arasında derinleşen ihtilafın kurbanı olduğunu yazdı. Türkiye'nin 1980'lere kadar dünyaya kapalı olduğunu ancak AB'ye girme arzusunun daha önce baskı altında tutulan toplumda giderek azınlık ve eşcinsel haklarının yeşerdiğini yazan gazete “Ancak bu değişimler eski rejime bağlı gelenekçilerin güçlü karşı tepkisini getirdi” dedi.

Kadın hakları, cinsellik, dinin yeri gibi konuların toplumda özellikle tartışmalı olduğunu yazan, arkadaşlarının yorumlarına göre, Ahmet Yıldız'ın tek suçunun ailesine açık olarak eşcinsel olduğunu bildirmesi olduğunu yazdı. Independent manşet yazısında, eşcinsel örgütü Pink Life'ın üyerinden Buse Kılıçkaya'nın Türk medyasının da eşcinsellere karşı işlenen suçlara karşı umursamaz ve ya dalga geçen tavır içinde olduğu yorumuna yer verdi. Gazete ayrıca Türkiye'nin namus cinayetlerinde uzun tarihi olduğunu öne sürerek yapılan ankete göre İstanbul'da ortalama bir kişinin namus cinayetine kurban gittiğini ileri sürdü.

Ölümü benzersiz olmakla birlikte Ahmet Yıldız'ın giderek yayılan homofobinin ilk kurbanı olmadığını yazan gazete, “Mayıs ayında ülkenin en büyük eşcinsel örgütünün mahkeme kararıyla kapatılması kararını, yorumcular şimdiki dinci eğilimli hükümetin önderliğinde topluma yapılan baskının kanıtı olarak yorumlamıştı. Lambda Istanbul, İstanbul Belediyesi tarafından toplum ahlakını ve düzenin bozmak suçundan mahkemeye verilmişti” dedi.

Buna rağmen Türkiye'de pekçok eşcinsellin homofobi ile AKP arasında bağlantı kurmak istemediğini çünkü hükümetin Türkiye tarihinde eşcinsel hakları ile ilgili konferansa delege gönderen ilk parti olduğunu belirtti. Gazete ayrıca Ahmet Yıldız’ın eski bir komşusunun yaptığı, üniversite öğrencisi gencin açık şekilde eşcinsel olduğunu saklamamasının ailesi için ‘çok fazla' olduğu yorumuna yer verdi. Son araştırmalara göre Türkiye'de geçen 5 yıl içersinde yaklaşık 1000 ‘namus cinayeti' işlendiğini yazan gazete, Türkiye'nin adalet sisteminde bu tür vakalara karşı cezaların artırıldığını yazdı.

Bununla birlikte namus cinayeti sorunun sadece Türkiye'ye özgü bir sorun olmadığını vurgulayan Independent, BM'nin yaptığı bir araştırmaya göre her yıl Brezilya'dan Pakistan'a kadar dünyada yaklaşık 5 bin namus cinayeti işlendiğini bildirdi.

Independent, namus cinayetlerinin dünyada yaygın olmakla birlikte 2006 yılında Irak'taki anti-gay cinayetler ve 2007 yılında Ürdünlü bir adamın ağabeyi tarafından eşcinsel olduğu için öldürülmesi dışında özellikle eçcinsel erkeklerin bugüne kadar pek hedef haline gelmediğini ifade etti.


Etiketler:
Başkenti Taşkent olan, Orta Asya’da yer alan Türki Devleti hangisidir ?
©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.