Mütevazi bütçesine rağmen, geçen sezonun en çok tartışma yaratan, en çok izlenen ve Türk Sineması’nın korku kültürünü yeniden canlandıran D@bbe filminin senarist ve yönetmeni Hasan Karacadağ, şimdi de 'Semum’ ile sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. 8 Şubat 2008’de korku türünde film severler için vizyonda olacak Semum, gerçek bir hikayeden yola çıkılarak senoryalaştırılmış. İzmir’de kendi halinde biri olarak hayatına devam eden ve paranormal olayların hiçbir türlüsüyle ilgisi olmayan Canan Karaca’nın aniden yaşamaya başladığı korkunç saatler, Hasan Karacadağ’ın yeni bir film çekmesi için esin kaynağı oldu.

Gördüklerini Cehennem Günlüğü adıyla Hasan Karacadağ’a bir mektupla anlatan Canan Karaca, Semum’un çekilmesine ve Türkiye’de bir ilk olarak tarihe geçen yaratık filminin çekilmesine vesile oldu. Karacadağ, Canan Karacanın anlattıklarının dışında 20’ye yakın, birbirini hiç tanımayan kişilerle konuştuktan sonra Semum adlı yaratığın çizimlerini oluşturdu. Tüm tariflerin birbirine çok yakın olmasını şaşkınlıkla dinleyen Karacadağ, yaratığın görüntüsünün gerçeğe yakın olması için tan üç ay sadece çizimlerle uğraştı.

Ortaya dünya sinemalarında şaşkınlık yaratacak kadar ürkünç bir varlık çıktığını gören Karacadağ, Semum adlı yaratığı tamamen 3D olarak Türk efektçilere tasarlattı.

YAPIMCI   : HASAN KARACADAĞ
DAĞITIM ŞİRKETİ : WARNER BROS
YAPIM ŞİRKERİ  : J PLAN- MEDYA SKALA
SENARYO   : HASAN KARACADAĞ
YÖNETMEN   : HASAN KARACADAĞ
GÖRÜNTÜ YÖN.  : SEYHAN BİLİR
MÜZİK   : JUSTİN J. DURBAN
PROJE SÜPERVİZÖRÜ : KYOKO K. UOMİ- OSMAN BODUR
EFEKT SÜPERVİZÖRÜ : CİHAT PARLAK
GÖRSEL EFEKTLER : BDR DIGITAL
AFİŞ TASARIMI  : K2-JAPAN
IŞIK    : ALİ KARA
SES    : ÇAĞDAŞ KARAGÖZ
SES TASARIMI  : BÜLENT TABAN
MAKYÖZ   : NİLAY IŞIK
SÜRE     : 120 DK.
KOPYA SAYISI  : 150
TÜRÜ    : KORKU
VİZYON TARİHİ   : 8 SUBAT 2008
OYUNCULAR: AYÇA İNCİ (CANAN), BURAK HAKKI (VOLKAN), CEM KURTOĞLU (MİKAİL HOCA), SEFA ZENGİN (RACİ), BAHTİYAR ENGİN (MACİT), YILDIRIM ÖCEK (EMLAKÇI), LEVENT SÜLÜN (ALİ),NAZLI CEREN ARGON (BANU), HAKAN MERİÇLİLER (PROF. DR. OĞUZ).

Konu:

Zifiri karanlık bir cehennem çukurundan,kaynağını bilmediğimiz ürkünç çığlıklar eşliğinde yeryüzündeki hedefi olan Canan Karaca’ya doğru hızla ilerleyen Semum,artık habis işkencelerine başlamak üzeredir?... Her şey, 27 yaşındaki Canan Karaca ve kocası Volkan Karaca’nın yeni aldıkları büyük bir eve taşınmasıyla başlar. Yeni evlerinde hayat, normal bir şekilde akıp giderken bir gün sebebini bilmediğimiz bir şekilde Canan’a garip şeyler olmaya başlar. Canan yavaş yavaş başka bir varlığa, kendisine hükmetmeye başlayan bir yaratığa dönüşmeyebaşlar. Kendisine adım adım görünen ve ona cehennem dakikaları yaşatan bu varlık, karabasanlarla başlayan işkencelerini, Canan’ın bedenini ele geçirerek devam ettirir. Şeytan’ın en sadık hizmetkarı SEMUM kendisine hedef olarak neden Canan’ı seçmiştir ve ona ne yapacaktır? Sıradan bir insan için cehennemin kapısı nasıl açılır? SEMUM filminde izlenecek müthiş bir görsellikle korkunun eşi benzeri görülmemiş bir türü aktarılacak.