“Güzellik geçicidir, ancak bunu ne kadar uzun zaman koruyabileceğiniz sizin elinizdedir. İşi sadece genlerime bırakamam, iyi görünmek, kendinize ve başkalarına borçlu olduğunuz bir şey. Peruklar, yüksek topuklar, pilates, hatta dolgu maddeleri benim her zaman kullanabileceğim ve asla vazgeçemeyeceğim bağlılıklarım”.Maskülen güzelliği ile ilerleyen yaşına rağmen “stil ikonu” ünvanına sahip Iman Abdulmajid Bowie moda sektörünün ilk siyahi mankeni olma özelliğine de sahip. Aslen Somali’li olan ancak küçük yaşta Amerikalı bir aile tarafından evlat edinilen Abdulmajid, kendisini yetiştirilme tarzı açısından tam bir Amerikalı olarak görüyor. Katı kuralları olan disiplinli bir ailede ve dinine bağlı olarak yetiştirildiğinin ve ailenin her zaman herşeyden daha önemli olduğunun vurgusunu röportajlarında görmek mümkün.

Somaliye yaptığı bir ziyaret sırasında katıldığı bir davette, fotoğrafçı Peter Beard tarafından ilk profesyonel fotoğrafları çekiliyor, New York’ta açılan sergi sonrasında Iman Abdulmajid artık moda dünyası tarafından aranan bir yüz oluyor. Uzun boynu sayesinde farklılık yaratan siyahi manken, podyumdaki başarılı bir performansı ile yakın zamanda, ünlü tasarımcıların her sezon birlikte çalıştığı vazgeçilmez isimlerden biri oluyor.


Sanat ve moda dünyasının içinde çalışmalarına uzun yıllar devam eden Abdulmajid, entellektüel yaşam tarzı ve sosyal sorumluluk projelerindeki liderlik vasfı ile farklı tarzını öne çıkarıyor. 13 yıldır rock şarkıcısı David Bowie ile evli olan Abdulmajid, eşi dolayısıyla göz önünde olmaktan yakınsa da, oldukça başarılı bir şekilde ailece kapalı bir kutu misali hayatlarına devam ediyorlar. Zamanının çoğunu çocukları ve eşi ile yaptığı seyahatlerde geçirirken, farklı kültürleri incelemekten zevk aldığını ve üniversite de okuduğu siyaset bilimi sayesinde kültürel araştırmaktan asla vazgeçmediğini belirtiyor.Çalışmaya genç yaşta başlayan ve kendisini bir anda bir “hayal dünyası” olarak adlandırdığı moda dünyasının içinde bulan siyahi model, üretmekten asla vazgeçmemiş olacak ki, 1989 yılında modelliği bıraktığından beri “ev ve mekan tasarımı” üzerine çalışmalarını sürdürüyor. “Kıyafetler elbetteki önemli ancak, ben kıyafetleri değil, onları içine yerleştirebildiğiniz dolapları kendi tarzıma ve zevkime göre tasarlıyorum”, diyor.

Modellik yaptığı dönemde sektörün ünlü tasarımcılarının ve halen kreatif direktörü olarak çalıştığı markaların gözdesi olan Iman Abdulmajid Bowie, bizce “ikon” ünvanını hakeden özel isimlerden biri.