Dünya
15.12.2016 - 11:33 | Son Güncelleme: 15.12.2016-12:01

İnanılmaz iddia! "Trump'ı Putin seçtirdi"

ABD'deki NBC televizyonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın başkan seçilmesinde "bizzat" etkisinin olduğunu iddia etti. İddianın kaynağı ise Amerikalı istihbarat yetkilileri...

Sitene Ekle

NBC'nin haberinde, Amerikalı istihbarat yetkililerinin, Putin'in 8  Kasım'da yapılan seçimde ülkenin 45'inci başkanı seçilen Trump'ın zafer  kazanmasında payı olduğunu görüşünü taşıdığı belirtildi.

Televizyonun, hassas bilgiye doğrudan erişim yetkisine sahip iki üst  düzey istihbarat yetkilisine dayandırdığı özel haberinde, "Putin'in Demokrat  Parti'ye ve Hillary Clinton'ın seçim kampanyası yönetimine yapılan siber saldırıları bildiği ve bizzat yönettiği" ifade edildi.

Güney Carolina eyaletinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da  attığı Twitter mesajında, kendisinin de Rusya'nın bu konudaki operasyonun hedefi  olduğu şüphesini dile getirdi.

SORUŞTURMA KOMİSYONU OLUŞTURULSUN

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Kongre İstihbarat  Komitesi üyesi Senatörlere siber saldırının hedefinin Trump'a seçimlerde yardım  etmek olduğunu belirtmişti. Senatör Graham, Trump'a yaptığı çağrıda Federal  Soruşturma Bürosundan (FBI) bu konuda brifing almasını istedi. Senatör Graham'la  Cumhuriyetçi Partili Arizona Senatörü John McCain ve Senato Çoğunluk Lideri  Senatör Mitch McConnell de yaptıkları açıklamada, söz konusu iddiaların  soruşturulması gerektiğini bildirdiler.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de günlük basın toplantısındaki  açıklamasında, Rusya’nın seçim sürecine müdahalesinden faydalanan kişinin Trump  olduğuna dair hiçbir şüphenin bulunmadığını belirtmişti. Earnest, "Rusların siber saldırıda bulunduğu ve sızdırdığı e-postalar Demokratik Ulusal Komiteye ve John  Podesta’ya ait, Cumhuriyetçi Ulusal Komiteye ve Stephen Bannon’a değil."  ifadesini kullanmıştı.

ABD'de 8 Kasım'daki seçimde başkan seçilen Trump'ın başkanlığı, 19  Aralık'ta delegelerin yapacağı oylamayla kesinlik kazanacak. Trump'ın 20 Ocak'ta  resmen göreve başlaması öngörülüyor.

  

 

  


Bilgi YarışmasıHangisi futbol terimlerinden değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi bir Cem yılmaz filmi değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.