18.11.2013 15:53 | Son Güncelleme:
CİHAN

İnce: Kenan paşa başaramamıştı recep paşa başarabilir

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, dershanelerin kapatılmasının Kenan Evren döneminde gündeme geldiğini söyledi. Türkiye’de geleneklerin yok olduğunu anlatan İnce, “Kenan Paşa başaramadı dershaneleri kapatmayı, Recep Paşa başarabilir, demedi demeyin. Çünkü onun eş başkanı da istiyor sizin kapatılmanızı. Onun eş başkanı da istiyor. İmralı’da da bir eş başkan var. O da istiyor sizin kapatılmanızı." diye konuştu. Türkiye’de bürokrasinin kalmadığını vurgulayan İnce, "Ne bürokrasisi. Bu ülkenin ne ordusu var, ne bürokrasisi var, ne geleneği var, ne valisi var. Böyle adamlardan vali olur mu? Vatandaşa kavat diyen bir kavattan pardon bir validen vali olur mu?" dedi.

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) 17. Olağan Genel Kurulu Başkent Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi. Genel kurula CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce, GÜVENDER Başkan Yardımcısı Eyyüp Kılcı, Türkiye Özel Okullar Birliği Eş Başkanı Cem Gülan, MEB Eski Müsteşar Yardımcısı Necdet Özkaya ve birlik üyesi dershane yöneticileri katıldı.

Genel kurul açılışında konuşan ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, eğitim sistemindeki derin eşitsizlik devam ettiği sürece, dershaneleri eğitim sistemi dışına çıkarmanın veya yasaklamanın mümkün olmadığını vurguladı. Köprülü, "Ortaöğretim ve yükseköğretime geçişte sistem sürekli değişse de sınav gerçeği devam etmektedir. Sınavlar devam ettiği sürece de dershanelere duyulan ihtiyaç kesinlikle ortadan kalkmayacaktır. Durum böyleyken eğer siz dershaneleri sistem dışına çıkarmak isterseniz, öğrencilerin yüksek bedellerle özel ders alacakları küçük büroların ve devlet denetiminden uzak organizasyonların önünü açmış olursunuz." şeklinde konuştu.

Güvender Başkan Yardımcısı Eyyüp Kılcı da, "Sektör temsilcileri olarak bize yakışan tutumla tavrımızı sürdürmeye çalıştık, nezaket ölçülerini hiç taşmadık. Yanlış bir iş yaptığımız kanaatinde değiliz. Sektörümüz, eğitimi yukarıya taşımada çok önemli hizmetler sunuyor. Yetkililer, dershane sektörünün toplumdaki işlevinin farkında değil. Akademik araştırmalar, sektörün ortaya koyduğu performansın takdire şayan olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Türkiye Özel Okullar Birliği Eş Başkanı Cem Gülan ise, 80’li yıllarda askeri darbe yapıldığında cunta yönetimi döneminde de dershanelerin kapatılmasının konuşulduğunu ancak aklı selimin galip geldiğini söyledi.

MEB eski Müsteşar Yardımcısı Necdet Özkaya da, dershanecilerin bugün bürokraside desteğinin olmadığını belirterek, "O olmayınca da siyaseten işiniz zorlaşıyor." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muammer İnce ise, "Siz bunu kapatırsanız, bu bir şekilde yapılacaktır. Parası olan evine özel öğretmenini çağırır yaptırır. Olan, fakir çocuklara olur. Ben de dershanecilik yaptım. Yalova’nın fakir fukara en zeki ve çalışkan çocuklarını dershaneler almak için yarışır. Beş kuruş para ödetmeden o çocuklar okutuldu. Dershaneler ortadan kaldırıldığında yoksul ama zeki çocuk nerede hazırlanacak. Olan, bu çocuklara olacak." şeklinde konuştu.

"KAVATTAN - PARDON- VALİDEN VALİ OLUR MU?"
Türkiye’de bürokrasinin kalmadığını vurgulayan İnce, şöyle devam etti: "Ne bürokrasisi. Bu ülkenin ne ordusu var, ne bürokrasisi var, ne geleneği var, ne valisi var. Böyle adamlardan vali olur mu? Vatandaşa kavat diyen bir kavattan -pardon- bir validen vali olur mu? Ayakta işemek günah deyip pisuarları kaldıran adamdan vali olur mu? Cephane patlamış, çocuklarımız ölmüş, genelkurmay başkanına hediye vermek derdine düşen bir adamdan vali olur mu?"

İnce, şunları söyledi: "Sizi kutluyorum; özel eğitim kurumları eş başkanı geleceği görmüş arkadaşlar, eş başkanlık sistemine geçmişsiniz. Sizi kutluyorum. Kenan Paşa başaramadı dershaneleri kapatmayı, Recep Paşa başarabilir, demedi demeyin. Çünkü onun eş başkanı da istiyor sizin kapatılmanızı... Onun eş başkanı da istiyor. İmralı’da da bir eş başkan var. O da istiyor sizin kapatılmanızı." dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0