06.09.2012 02:30 | Son Güncelleme: 06.09.2012-0:56
ANKARA AA

İngiliz askeri ‘Türk malı’ bot giyecek

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından açılan ciro bazında dünyanın en büyük askeri bot alım ihalesini Yakupoğlu Tekstil ve Deri Sanayi A.Ş (YDS) kazandı.

80 milyon dolarlık ihalede 47 firma arasında öne çıkarak İngiltere ordusunun resmi tedarikçisi olmaya hak kazanan YDS, 4 yıl boyunca çifti 267 dolardan yaklaşık 300 bin çift botu İngiltere ordusu için üretecek. ngiliz Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen ihaleye dünya çapında alanında uzman 47 firma katıldı. İhale, dünyanın ciro bazında en büyük askeri bot alım ihalesi olarak önem taşıyor. İhale kapsamında ilk aşamada firmaların kapasite, üretim kabiliyeti, Ar-Ge kabiliyeti, finansal yeterlilik, tedarik zinciri gücü gibi özellikleri baz alınarak 33 firma elendi.
Başarılı olan 14 firmadan, soğuk iklim, çöl ve zor doğa koşullarına uygun bot numuneleri hazırlamaları istendi. Yaklaşık 2 yıl boyunca Kolombiya, Norveç, Afganistan gibi ülkelerde yapılan yürüyüş ve kullanım testleri sonucunda ürünleri başarılı olan YDS, İngiltere ordusunun resmi tedarikçisi olarak seçildi.

AVRUPA PAZARININ YÜZDE 10’UNA HAKİM

İhaleyi alan YDS’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yakupoğlu, ihale için 2 yıl boyunca çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“ODTÜ ile işbirliğimiz sayesinde yüksek kaliteli ürünler ortaya çıkardık. Bizim kullandığımız teknolojiye dünyada sadece bir kaç firma sahip. Avrupa’daki diğer ordulara iş yapıyoruz. Hedefimiz, dünyanın en iyi bot üreticisi olmak. Şu anda Avrupa bot pazarının yüzde 10’ununa hakimiz, 5 yıl içinde 3’te 1’ine hakim olmayı amaçlıyoruz. Yıllık 4 milyon üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük asker ve polis bot üreticisi konumuna ulaştık. Umman’dan Afganistan’a, Şili’den Kazakistan’a 25 ülke ordusuna bot ihraç ediyoruz.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0