Dünya
02.07.2012 - 16:22 | Son Güncelleme: 02.07.2012-16:23

İngiltere’de AB üyeliği sorgulanıyor

İngiltere’de avro bölgesindeki ekonomik krizle birlikte, ülkenin 1973 yılından beri sürdürdüğü AB üyeliği yine sorgulanıyor.

Sitene Ekle

İngiltere’nin eski Savunma Bakanı ve Muhafazakar Partili Liam Fox, Brüksel’le ilişkiler yeniden ele alınmadığı ve değerlendirilmediği sürece, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’de, "iplerin Brüksel’in elinde olmaması gerektiğine" inanan çok sayıda milletvekilinin olması, ülkenin AB üyeliğinin sık sık gündeme gelmesine neden oluyor.

Cameron, AB üyeliğinin referanduma götürülebileceğini söyleyerek, "ancak bunun doğru zamanda yapılması gerektiğini" ifade etmişti.

İngiliz Parlamentosu’nda AB’ye şüpheyle bakan milletvekilleri, avro bölgesini borç krizinden kurtarmak için varılacak anlaşmalarda, İngiliz kurumlarının taviz vermemesi ve ülkenin bağımsızlığının olumsuz etkilenmemesi gerektiğini düşünüyor.

İngiltere, avro bölgesinde bulunmasa da ticaretinin büyük bölümünü bu bölgeyle yaptığı için, ekonomisi krizden olumsuz etkileniyor.

İngiliz ekonomisi, iki çeyrek üst üste daralarak önceki ay yeniden resesyona girmişti.

 


Hayalindeki tatil için Butik Oteller’de yerin hazır!


Etiketler:
Bilgi YarışmasıÇanakkale Zaferi kutlamaları hangi gün başlar?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Atatürk hangi yıl Samsuna çıkmıştır?
    ©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.