09.02.2018 23:57 | Son Güncelleme:
AA

İngiltere'den AB Komisyonuna Brexit yanıtı

İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis, AB Komisyonunun  Brexit sonrası için öngörülen geçiş sürecine yaklaşımında çelişkiler olduğunu  bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Davis, AB Komisyonunun Brexit  Başmüzakerecisi Michel Barnier'in bugün yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Brexit müzakereleri kapsamında bu hafta yoğun bir mesai yapıldığını  belirten David Davis, "Barnier'in İngiltere'nin geçiş sürecine ilişkin  pozisyonunu net bulmadığını söylemesi şaşırtıcı." değerlendirmesinde bulundu. 

İki hafta önce yaptığı açıklamada ülkesinin geçiş sürecinden  beklentilerini ilan ettiğini hatırlatan Davis, "Tarafların birbirlerinin  pazarlarına mevcut koşullarda erişimini öngören sınırlı bir süre istiyoruz.  Bununla birlikte her iki tarafın da böyle bir süreçte ortaya çıkması çok muhtemel  olmayan ihtilafları da çözecek bir yola ihtiyacı olacak." görüşünü dile getirdi. 

"AB Komisyonun benimsediği yaklaşımda temel bir çelişki var."  ifadesini kullanan David Davis, şunları kaydetti:

"Komisyon bugün ihtilafları ve ihlalleri çözecek bir yola ihtiyaç  olduğunu kabul ve teslim etti. Ancak aynı zamanda İngiltere'nin kendi çıkarlarını  korumaya dönük makul önlemler alma isteğine itibar etmiyor. Her ikisi aynı anda  mümkün değil."

Müzakerelerin nihai amacının İngiltere ile AB arasında yeni ve  kapsamlı bir ortaklık inşa etmek olduğunu ve bunun görmezden gelinmemesi  gerektiğini vurgulayan Davis, "İngiltere müzakerelere bu ruhla  yaklaşmayı  sürdürüyor." ifadesini kullandı.

- Barnier'in açıklamaları

AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, bugün  Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, İngiltere'nin üyelikten ayrılmasının  ardından yaklaşık 2 yıl olacağı tahmin edilen geçiş sürecine ilişkin taraflar  arasında anlaşmazlıklar bulunduğunu, bu nedenle geçiş sürecinin  gerçekleşemeyebileceğini söylemişti.

İngiltere'nin talebi üzerine ayrılık tarihinin ardından geçiş sürecini  27 AB üyesinin de kabul ettiğini hatırlatan Barnier, "İngiltere bir taraftan  ortak pazar ve Gümrük Birliğinin getirdiği faydalardan yararlanıp, diğer taraftan  kuralları ve yasaları göz ardı edemez." demişti.

İngiltere'nin geçiş sürecinde yeni kabul edilen bir AB yasasına itiraz  hakkı talep ettiğini belirten Michel Barnier, İngiltere'nin birlikten çıkmak  istemesine rağmen AB politikalarına dahil olmak istediğini, bunun ise anlaşılamaz  bir durum olduğunu dile getirmişti.

Barnier, İngiltere'nin AB ile gelecekte ne tür bir ilişki yürütmek  istediğine dair bir plan da sunmadığını açıklamıştı.

- Brexit süreci

İngiltere ile AB Komisyonu, 2017'nin Aralık ayında vatandaş hakları,  AB'ye yapılacak ödemeler ve İrlanda adasındaki sınır sorununu kapsayan  başlıklardan oluşan müzakerelerin birinci safhasıyla ilgili anlaşmaya  varmıştı.

İngiltere ile AB arasında Brexit sonrası ticari ilişkilerin ele  alınacağı, müzakerelerin ikinci safhasına ise ilerleyen aylarda geçilmesi  bekleniyor.

Geçen yıl haziran ayında başlayan müzakereler için AB Komisyonunun  Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis  başkanlığındaki teknik ekipler görevlendirilmişti.

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde  52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın  50'nci maddesini işleterek, ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6