İngiltere'de kütüphaneler büyük bir kayıpla karşı karşıya. Chartered Institute of Public Finance and Accountancy'nin açıklamasına göre 1996 yılından bu yana Birleşik Krallık kütüphanelerine ait 25 milyon kitap kayıplara karıştı. Bu rakam Birleşik Krallık kütüphanelerindeki ödünç alınabilir kitap sayısının yarı yarıya düşmesi manasına geliyor.

Geçen aySuffolk'ta bir kütüphane yaptıkları sayım neticesinde raflarında bulunan kitap sayısının arşivleme sistemlerinde mevcut görünen kitap sayısından 10 bin adet daha az olduğunu ilan etti. 

Fakat yetkililer sadece Suffolk için değil, İngiltere ve Galler Bölgesi'nde 151 kütüphane için de aynı sorunun geçerli olduğunu belirtiyor. İngiliz hükümetinin tasarruf politikaları kütüphaneleri de olumsuz yönde etkiliyor. Geçtiğimiz yıl kütüphanelerin bütçesinden 25 milyon sterlinlik bir kesinti yapılması tartışmaları da beraberinde getirmişti. 2008'den bu yana İngiltere ve Galler Bölgesi'nde 240 kütüphane kapanırken 8000 kütüphane görevlisi de işten çıkarıldı. KÜLTÜR SANAT SERVİSİ