Milliyet Tatil

03.10.2017 - 15:53 | Son Güncelleme: 03.10.2017-16:11

İngiltere tarihin en büyük tahliyesine hazırlanıyor!

İngiltere 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük tahliyesini yapmaya hazırlanıyor. On binlerce İngiliz vatandaşı, uçak firmasının batması nedeniyle yurt dışında kalınca hükumet devreye girdi.

Sitene Ekle

İngiltere tarihinin en büyük tahliye operasyonlarından birini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez İngiltere Hükumete tek seferde bu denli yüksek sayıda vatandaşını yurt dışından ülkeye getirecek. Bu operasyonun nedeniyse charter uçuşların gerçekleştirilememesi.

100.000'den fazla İngiliz mahsur kaldı
Charter uçuşlar gerçekleştiren Monarch şirketinin bu operasyonları sürdürememesi, İngiltere'den özellikle tatil için yurt dışına çıkan yaklaşık 110.000 turisti mağdur etti. Uçuşların gerçekleşmemesi nedeniyle gittikleri ülkelerde mahsur kalan İngiliz vatandaşları ülkelerine dönemezken gecikmelerden ötürü iki bin kişi işini kaybetti.

Olaya müdahale etme kararı alan İngiliz Hükumeti, dünyanın dört bir yanından vatandaşlarını ülkeye getirme kararı aldı. Hükumete bunun maliyetiyse 60 milyon Pound olacak.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden 1,921, Cebelitarık'tan 1,759, Yunanistan'dan 1,131, İsrail'den ise 650 İngiliz vatandaşı ilk etapta tahliye edilecekler arasında yer alıyor. Tahliye işlemi için 34 uçak kullanılıp 16 farklı havayolu şirketiyle işbirliği yapılacak.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX