Milliyet Tatil

27.08.2018 - 09:54 | Son Güncelleme: 27.08.2018-10:05

"İnsanların ne isteyebileceğini biliyoruz"

2018, Türkiye'de turizm açısından tüm zamanların en iyi performanslarından birine tanıklık ediyor. Deniz turizminin yanı sıra kültür ve gastronomi turizmi de son dönemde ağırlığını hissettirmekte. Türkiye'nin önde gelen tur operatörlerinden Pronto Tur'un Yurt İçi Turlar Müdürü Müge Erçetin ile Türkiye turizmi ve kuruluşlarının tur programları üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Sitene Ekle

İhsan Dindar - Milliyet Tatil

Yurt içi turlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Ağırlıklı olarak neler var?

En başta 52 hafta boyunca gerçekleştirdiğimiz Kapadokya turlarımız, Mayıs’tan Ekim ayına kadar gerçekleştirdiğimiz Karadeniz turlarımız, onun dışında kısa bir süre ara verdiğimiz ama yeniden başladığımız GAP turlarımız, Kuzey Ege ve artık son yılların en gözde tatil destinasyonlarından biri haline gelen Kars turları en fazla gerçekleştirdiğimiz turlar arasında. Bunun yanı sıra Türkiye’de gezilebilecek her yer için katkı sunuyoruz diyebiliriz.

Hazır Karadeniz demişken bu tur tam olarak nereleri kapsıyor? Rotalar nasıl belirleniyor?

Normalde biz bütün programlarımızı Trabzon çıkışlı olarak uyguluyoruz. Bu sene biraz değişiklik yapmak istedik. 6 günlük bir programımız var. Bir de tüketicinin isteğine, talebine göre belirlenmiş daha kısa süreli bir programımız var. Bu programlarda ulaşım uçakla sağlanıyor. Karadeniz’de Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize oradan da sınırı geçip Batum’a gidip geri geliyoruz. Hopa, Artvin ve Erzurum üzerinden geri dönüyoruz. Altı günlük rotamız bu şekilde gerçekleşiyor.

52 hafta boyunca devam eden Kapadokya turundan bahsettiniz. Biraz da bunun içeriğinden bize bahsetmeniz mümkün mü?

Kapadokya çok önem verdiğimiz bir program. Hafta sonu gerçekleştiriyoruz. Cuma gidiş, Pazar dönüş. Dolayısıyla da her hafta sonu gerçekleştiriyoruz. Özel dönemlerde geceleme süremiz uzuyor. Üç gece veya dört geceye kadar çıkabiliyor. Özel dönem dediğimiz resmi tatillerin olduğu dönem. Kapadokya turumuzda da uçakla Kayseri’ye götürerek başlatıyoruz. Kapadokya, Göreme, Hacı Bektaş, Kayseri üzerinde dönüş yapıp geri dönüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Göbeklitepe, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Konuşmamızın başında GAP turlarından bahsetmiştiniz. Bu turun içinde Göbeklitepe de var mı?

Yaşanan olumsuz olaylardan ötürü bir süre GAP turlarımıza ara vermek zorunda kalmıştık. Bu sene itibarıyla Mardin’e günübirlik gitmek, Gaziantep’e gidip yemek yemek gündemde. O yüzden biz şehir şehir başlayalım istiyoruz. Talebe göre uzun süreli GAP turlarını da yapmak istiyoruz.

Peki bu turların belirlenmesinde tüketici talebi dışında dikkate aldığınız başka veriler de oluyor mu?

Turizm potansiyelini karşılayacak her bölgeye turlar yapıyoruz açıkçası. Konaklama, gezip görülecek yerlerdeki rehber yeterliliği gibi konular da bizim için çok önemli.  Yeni açacağımız destinasyonların öncesinde mutlaka orayı gezip görüyoruz. Artık kitlenin de neler isteyebileceğini biliyoruz. Mutlaka bir keşiften sonra programlarımızı açıyoruz.

Kitle demişken, odaklandığınız belli bir grup var mı? Örneğin çocuklu aileler ya da gençler…

Karadeniz programı biraz daha 35 yaş ve üzeri misafirlerimizin tercih ettiği bir rota. Mesela Kapadokya 7’den 70’e her yaş grubundan insanın gittiği bir yer. Ayriyeten hafta sonu kaçamağı olarak gördüğümüz bir-iki günlük kaçış rotaları Batı Karadeniz veya Eskişehir yine her yaş grubundan katılımcıların olduğu turlar. Ama Ege veya Akdeniz turlarında daha çok gençleri görmekteyiz.

Bozcaada’ya oranla Gökçeada uzun bir süre daha geri planda gibi bir izlenimdeydi. Son dönemde orada da belirgin bir hareketlenme var. Bu nasıl gerçekleşti?

Gökçeada’yı biz geçen sene denemiştik. Ama sezon sonuna denk gelmişti. Sonra biz bunu iki ada turu olarak yapalım dedik ve Gökçeada konaklamalı turlarımıza başladık. Şu an en çok rağbet gören turlarımızdan biri haline geldi.

Turizmin çeşitlenmesiyle birlikte artık gastronomi ve inanç gibi farklı turlar da ön plana çıkmaya başladı. Siz bu yönde çalışmalarınız var mı?

İnanç turizm olarak bizim on yıl öncesinden Konya’ya başlattığımız Mevlana’yı Anma Turlarımız var. Aralık ayında gerçekleşiyor bu turumuz, Şeb-i Aruz döneminde. Biz, o haftaya kapsayan dönemde her gün Konya’ya özel turlar gerçekleştiriyoruz.  Lezzet durakları, Gaziantep ağırlık oluyor. Bu turlarımızı biraz daha “plus” yapıyoruz. Yani, gidilen her yerin marka olması, yenilen içilen mekanların daha kaliteli olması gerektiğine inanıyoruz.  Bunun dışında festival turlarımız var. Örneğin Alaçatı Ot Festivali. Bu festival de son yıllarda epey kalabalıklaştı. Biz bu tür turlarda çok geniş katılımlıdan ziyade daha kaliteli iş yapmak istiyoruz. Yani çıkış noktamız bu. Biz insanları bir yere götürüyorsak rehberimiz birebir onlarla ilgilenmeli.

Şu ana kadar yapmadığınız ama yakın gelecekte hayata geçirmeyi hedeflediğiniz turlar var mı?

Felsefe turları yapmak istiyoruz. Rota olarak da Efes-Milet arasını belirledik. Pronto olarak biz başlatacağız bunu. Bu işin uzmanlarıyla aynı zamanda rehberler eşliğinde de oralara gidip daha özel kitlelerle bu turu yapmak istiyoruz.

ihsan.dindar@milliyet.com.tr


Türk Sinemasında "Çirkin Kral" sanıyla anılan oyuncu hangisidir ?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX