14.01.2015 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

İnsanlık neredeyse biz orada olacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris’te katıldığı terörü protestosu yürüyüşünde İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun da bulunması ve bu nedenle kendisine gelen eleştirilere ilişkin olarak, “Bazıları Sayın Devlet Bahçeli’nin yaptığı gibi bizim İsrail Başbakanı ile niye orada bulunduğumuzu sorguluyorlar. Biz meydanı onlara bırakmayız. İnsanlık neredeyse biz orada olacağız” dedi.

Davutoğlu, dün Ak Parti grup toplantısında özetle şunları söyledi:

İLK TÜRBANLI YÖK ÜYESİ: Eski Türkiye’de bilim, insanlara baskı yapmak için ikna odaları kurmak için kullanılıyordu. Bu tabulardan biri de YÖK ile başörtülü insanlar arasındaki gerilimdi. Geçen hafta içinde çok değerli bir bilim insanımızı, Zeliha Koçak Tufan’ı, başörtülü, gerçek bir bilim insanını, YÖK üyeliğine, Bakanlar Kurulu kontenjanından atadık. Bu atama yeni Türkiye’nin ayrı, sembolik bir anlamını da ortaya koydu.

SAVAŞ UÇAĞINDA TASARIM AŞAMASINDAYIZ: Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde önemli kararlar aldık. Milli muharip uçak. Yani milli savaş uçağı ile ilgili olarak, bir proje şeklinde daha önce alınan karar çerçevesinde, ön tasarım aşamasına, yani en kritik aşamaya geçilme kararı aldık. Yani şu andan itibaren, Türk markalı milli savaş uçağı projemizin tasarım aşamasına geçmiş bulunuyoruz. İnşallah 2023’te, ilk prototip üretimini gerçekleştirmeye kararlıyız. Milli piyade tüfeğinde MPT seri üretime geçiyoruz. Milliyetçilik kapalı odalarda nutuk atarak yapılmaz. Sayın Bahçeli, kendi başbakan yardımcılığı döneminde bırakın kendi tankını yapmayı hayal etmeyi, tank modernizasyonu için İsrail’e muhtaçtı.

AŞK GELDİ Mİ ÇARPAR: Genç nüfusumuz artsın istiyoruz. İnsani bir aile reformu planladık arkadaşlarımızla. Çeyiz hesabında anne ve baba, çocuk evlenme çağına gelene kadar biriktirdikleri ne ise devlet ortalama yüzde 15 ona katkıda bulunacak. Çünkü aşkın ve muhabbetin ne zaman geleceği belli olmaz. Geldi mi insanı çarpar. O anda ebeveynlerin zor durumda kalmaması için önceden hazırlık, çeyiz erkek çocuklar için de geçerlidir.

SUSMAYAN TEK ÜLKEYİZ: Aynı şekilde devlet terörü uygulayan kişilere ve devletlere sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. İsrail zulmüne, devlet terörü demeye devam edeceğiz. Scud füzeleriyle halkını katleden Esad’ın yaptığına devlet terörü demeye devam edeceğiz. Katılanlar arasında böylesine ilkesel bir tutumu takınan tek ülke Türkiye’dir.

BARIŞ NE ZAMAN GELİR: Yabancı basınla yaptığım mülakatta söyledim. Dünyaya barış ne zaman gelir? Şöyle bir günde gelir. Nasıl Fransa’daki terör karşısında liderler yürüdü, bir gün Gazzeli çocuklar için dünya liderleri omuz omuza yürürlerse o zaman dünyaya barış gelir. Özgür bir Filistin’in başkentinde bu dünya liderleri yürüdüğünde işte dünyaya barış o zamana gelecek. Başkenti Kudüs olan özgür Filistin kurulduğunda, Mescidi Aksa’ya liderler yürüdüğünde dünyaya barış o zaman gelecek.

BAZILARI SORGULUYORLAR: Bazıları Bahçeli’nin yaptığı gibi bizim İsrail Başbakanı ile niye orada bulunduğumuzu sorguluyorlar. Biz meydanı onlara bırakmayız. İnsanlık neredeyse biz orada olacağız. Bizim orada olmamız ne kadar doğalsa, samimiyse, İsrail Başbakanı’nın olması o kadar anormal, o kadar gayri samimidir. Bunu da dünyanın yüzüne haykırdık, haykırmaya devam edeceğiz.

O CAMİLERE GİDECEĞİZ: Bundan sonra ne zaman yurtdışına gidersek... Bakanlarımıza da söyleyeceğim, yakılan cami ister Kürt, ister Fars, ister Cezayirli olsun, hangi cami olursa olsun, gidecekler ve dayanışma gösterecekler.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0