Instagram hikayelerinde sonsuz konser videosu izlemek zorunda mıyız?

Sosyal medyanın hayatımıza lambur lumbur girmesi sonucu alışkanlıklarımız da değişti. Eskiden yediğimiz içtiğimiz bizim olurken artık başkalarıyla da paylaşma ihtiyacı duyuyoruz. Yediğimiz, içtiğimiz, sevdiğimiz her şeyi paylaşıyoruz. Son zamanlarda buna bir de konserler eklendi. Peki, buna gerçekten ihtiyacımız var mı?

Instagram hikayelerinde sonsuz konser videosu izlemek zorunda mıyız?

Eğlenmek herkesin hakkı ama...

Eğlenmek herkesin hakkı ama...

Eğlenmek, gülmek, kendimizi iyi hissetmek hepimizin hakkı. Sonuçta insanız ve sosyal canlılarız. Belirli şeyler yapmadan yaşamak en başta kendimize saygı göstergesidir. Tabii ki herkes aynı tarzda eğlenmek, gülmek istemeyebilir, buradaki kıstas kendi isteğimiz doğrultusunda, başkasına zarar vermeden yapmak.

Kimi yemek yiyerek, kimi maç izleyerek, kimi tiyatroya giderek bu ihtiyacını gideriyor. Haliyle bu aktiviteleri insanlarla da paylaşmak istiyorlar.

Bu paylaşımların yapıldığı en önemli mecra ise sosyal medya oluyor. Sosyal medyada da tercih edilen yer Instagram oluyor.

Hikaye ve canlı yayın etkisi

Hikaye ve canlı yayın etkisi

Bunda en önemli etken ise Instagram’ın hikâye ve canlı yayın özellikleri getirmesi oldu. Normal paylaşım olarak yapıldığında hiçbir tepki almayacak videolar, fotoğraflar hikâye ve canlı yayında paylaşıldığında, en azından görüldüğünü bilip psikolojik rahatlama sağlıyor paylaşımı yapan kişiye.

Beğenilme, ilgi görme hastalığına yakalanan insanlarda daha çok görülen bir durum bu.

“Hikaye ve canlı yayın en çok hangi organizasyonda görülüyor?” diye soracak olursak, cevap olarak konserleri gösterebiliriz.

Açılan canlı yayın ve atılan hikâyeler sonsuzluğa doğru ilerliyor ve rahat bir şekilde Instagram’da dolaşmamız zorlaşıyor. Kafa dağıtmak isterken kafamız iyice doluyor.

Peki, bu videoları görmek zorunda mıyız? Vereceğimiz cevap, bana göre net; Hayır. Konsere gitme sebebi eskiden eğlenmekti, artık birilerine hava atma aracı olarak kullanılıyor. “Aaaa X’e bak konsere gitmiş, vay çakal” sözlerini duymak, insanları kıskandırmak(!) oldu. MOBESE kamerası netliğinde videolarla…

Elbette paylaşım yapılmalı

Elbette paylaşım yapılmalı

Gittiğiniz konseri birilerinin gözüne sokmak eğlence olmamalı. Ben paylaşım yapılmasın demiyorum, tabii ki yapılabilir. Belki bir arkadaşınız da oradadır ve uzun süre sonra görüşme imkânınız olabilir. Ancak bunu bütün konseri yayınlamak değil, ufak bir fotoğraf veya video paylaşarak yapabilirsiniz.

Sonuçta siz oraya eğlenmeye ve sanatçıyı dinlemeye giderseniz, eğlenirsiniz, eğlenceye odaklanırsınız. Ya da gittiğiniz maçta sevdiğiniz takımı desteklerseniz çektiğiniz videodan daha etkili olacaktır.

Bonus: Düğünler

Bonus: Düğünler

Bir de düğünleri yayınlayanlar var. Onlar içinse bir şey diyemiyorum. Kafamın içinde dolaşan ses şu; Bu düğün bizi neden ilgilendiriyor?

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak