İnsülin Direnci  Şişmanlığa , Şişmanlık İnsülin Direncine Neden Olur!!

İnsülin Nedir?

İnsülin  pankreasta  üretilerek  salınan ve görevi  kan şekerini  düşürerek  normal sınırlarda tutmak olan   bir hormondur. Kan şekeri yükseldiğinde insülin salınımı artar ve vücutta glukoz kullanım mekanizmaları çalışmaya başlar.  Diğer hormonlar gibi  insülininde  hedef organda etkisini gösterebilmesi  için reseptör dediğimiz aracı bir moleküle bağlanması gerekir. Tabi ki bu saydıklarımız herşeyin yolunda gittiği durumlarda  geçerli.  Peki herşey yolunda gitmez ise ne olur?

İnsülin Direnci

İnsülin direnci denilen olayda insülinin bağlanacağı reseptörlerin sayısı azalmış  veya yapısı bozulmuştur.  İnsülin düzeyi  yeterli olduğu halde  etkisini  gösteremez.  Bu durumda   kan şeker düzeyini dengelemek  için pankreastan  daha fazla insülin salgılanır ve buna rağmen  gerekli mekanizmalar çalışmaz . Aynen insülin eksikliğinde olduğu gibi vücudun  glukoz  kullanım mekanizmaları bozulur , kan şekerinde dalgalanmalar görülür ve  ileri evrelerde  kan glukoz düzeyi artar.  

İnsülin direnci   kalıtımsal geçiş gösterir, kadınlarda daha sık görülür.   

Yağ Dokusundan Salınan Bazı  Adipokinler  İnsülin Direncine Neden Olur!

İnsülin direncine  en çok sebep olan  adipokin adı verilen ve   yağ dokudan salınan bazı maddelerdir.   Özellikle abdominal yağ dokusu bu maddelerin asıl kaynağıdır.  Yağ dokusu  artışı  insülin direncine,   insülin direncide  yağ dokusu artışına yani   obeziteye neden olur. Bu kısır döngü sonucunda  birçok organı etkileyen metabolik sendrom  , tip 2 diyabet, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıklar   oluşur.

İnsülin Direnci Nedenleri:

1)Genetik faktörler

2)Polikistik  over  sendromu

3)Anne karnında yetersiz beslenme

 (Hamilelik döneminde yetersiz beslenen annelerin çocuklarında ileri yaşlarda insülin direnci oluşmaktadır.)

4)Yetersiz fiziksel aktivite , sedanter yaşam

5)Kilolu olmak  

6)İleri Yaş

İnsülin Direncinin Belirtileri :

-Kilo artışı

-Zor kilo verme

-Çabuk acıkma

-Sık tatlı yeme isteği

-Bel çevresinin kalınlaşması

İnsülin Direncinin Tanısı :

Çeşitli biyokimyasal testler ile tespit edilebilir. Ancak en kolay ve  en sık kullanılan yöntem  ‘insülin direnci testi’ olarak bilinen  HOMA   indeksidir.  HOMA indeksinin hesabı için 8-10 saatlik  açlıktan sonra alınan kanda  ölçülen insülin ve glukoz  düzeyleri kullanılır.  Hesaplanan  değerin 2,5 üzerinde olması insülin direncini gösterir.

İnsülin Direncinin Tedavisi:

-Diyet, kilo kaybı  (Vücut ağırlığının % 5-10 unu kaybetmek bile insülin direncini azaltır. )

-Fiziksel  aktivite ,egzersiz  ( Günde  45-60 dk  fiziksel aktivite  vücuttaki hücrelerin insülinin etkisine daha duyarlı hale gelmesine, dolayısı ile insülin direncinin kırılmasına neden olur. )

- Sigaranın bırakılması

- İnsülin duyarlılığını arttıran ilaçlar