Intel, 2018 Kış Olimpiyatları'nda 1218 adet drone ile rekor kırdı

13.02.2018'de eklendi13.02.2018-14:14 'de güncellendi
Intel, 1218 adet Shooting Star drone’unu eş zamanlı olarak Pyeongchang'da uçurarak Olimpiyat sembolü, anka kuşu gibi birçok figürü havada oluşturdu. Intel, bu sayede Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmiş oldu.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Intel, 1218 adet Shooting star drone’unu eş zamanlı olarak Pyeongchang'da uçurarak Olimpiyat sembolü, anka kuşu gibi birçok figürü havada oluşturdu. Intel, bu sayede Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmiş oldu. 

Drone'ların rekor denemesi açılış töreni sırasında canlı olarak değil önceden kaydedildi. Ancak 300 adet drone, açılış seremonisi sırasında gösteri gerçekleştirdi. Intel bunun dışında her gece 300 adet drone ile madalya töreni sırasında canlı gösteriler de düzenleyecek. 

Drone uçuşlarında her şey merkezi bir bilgisayar sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu sistemden havadaki drone’ların pil ömrü ve GPS işaretlerini kontrol edilebiliyor. 

Intel Shooting Star drone'ları, sayısız renk kombinasyonu oluşturabilen ve herhangi bir animasyon için kolaylıkla programlanabilen LED ışıklarıyla donatıldı. Eğlence amaçlı özel olarak tasarlanan insansız hava araçları bir pilot tarafından kontrol ediliyor. 

EMEA APAC Guinness Dünya Rekorları Ticari Direktörü Sam Prosser, "Kış Olimpiyatları'nda Intel ile ortaklık kurmamız bizim için heyecan vericiydi. İleri düzeyde drone ışık gösterimi teknolojileriyle sınırları zorlamaya devam ediyorlar" dedi. 

"Aynı anda uçurulan en fazla drone" rekoru da Intel'in drone'larına ait. 2015'de Almanya'da 100, 2016'da ise 500 adet drone ile gösterler yapılmıştı.