Pazar

02.12.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 02.12.2012-2:30

İnteraktif mezar taşları

Alışveriş listesi hazırlamak, kitap okumak, oyun oynamak, sosyal medya ortamlarında “like” yağmurlarına sebep olacak fotoğraflar çekmek, yolumuzu bulmak, yerimizi belli etmek, etrafımızdaki mekanlarla ilgili yemek tipleri almak, boyumuzu ölçmek...

Sitene Ekle

Akıllı telefon uygulamaları ile yapabileceklerimizin listesi böylece uzayıp gidiyor. Hayatın her alanında işleri kolaylaştırmak ya da canımız sıkıldığında bizi eğlendirmek üzere parmaklarımızın ucunda, emrimize amade bekleyen uygulamalar var. Hayatımızın her alanına girmiş durumda olan bu teknoloji şimdi de ahirete el atmış durumda. Japonya’da başlayan, Avrupa ve Amerika’da yayılmaya başlayan yeni bir trend sayesinde mezar taşları interaktif hale geliyor. Mezar taşlarına yerleştirilen QR kodlarını akıllı telefonunuza okutarak o mezarda yatan kişi için hazırlanmış web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Buradan rahmetlinin hayat hikayesi, fotoğrafları, videoları ve hakkında yazılmış yazılara ulaşabiliyorsunuz. Bu web sitesi mezar sahibinin ailesi ve yakınları tarafından yönetiliyor. Bir şifre ile içeriği kontrol edilen siteye ölen kişinin sevdikleri ve arkadaşları da fotoğraf ve video ekleyebiliyor. Ayrıca anı defterine yazılar yazabiliyor. İçeriğini kontrol eden kişi uygunsuz bulduğu içeriği siteden kaldırabiliyor. Yani “Ölünün arkasından böyle şey yapılır mı?” dedirtecek cinsten şeylerin sitede yer almıyor. Bu işin için kurulmuş şirketler de var, hali hazırda mezar taşı yapan şirketler arasında bu teknolojiye göz kırpanlar da... Bu işi yapan şirketler, uygulamanın yas sürecini kolaylaştırdığını, kaybettiklerini anmanın en güzel yollarından biri olduğunu iddia ediyorlar. Bu uygulamayı oğlu için yaptıran bir anne, Mary Warbritton, “Elimizde oğlumun çok fazla fotoğrafı yok ne yazık ki. Umarım oğlumun arkadaşları onu ziyarete geldikçe fotoğraflarını koyarlar, ben de oğlumun hiç görmediğim fotoğraflarını görme şansı bulurum” diyor. Bu uygulamayı doğru bulmayanlar da var elbette. Ölmüş kişiye saygısızlık olarak gören ya da sevdiklerinin anılarını kalplerde yaşatmaktan yana olanlar... Guardian gazetesi bu uygulamayla ilgili bir anket yapmış bile. “Mezar taşınızda böyle bir uygulama ister misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 62’si olumsuz yanıt verirken kalan yüzde 38’i evet diyor. Bu uygulama Türkiye’ye gelir mi, gelirse bizde nasıl karşılanır ya da dinimizce caiz midir bilinmez ama akıllı telefonlar hayatımızı bu denli değiştirdiğine göre bu durum biz öldükten sonra neden devam etmesin?

Bu uygulamanın İngiltere’deki örneklerinden biri olan mezar taşını, Gill Tuttiett kocası Timothy için yaptırmış: “Hayattayken teknoloji ile çok ilgiliydi. Onun seveceği türde bir şey.”


Etiketler: haber, haberler
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.