Pazar

22.07.2018 - 01:30

İnternet kullanıcılarına İnsan Hakları Rehberi

Sitene Ekle
Medya Analizi  |  Belma Akçura okur@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

İnterneti kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, haklarınızı, yasalara aykırı, gereksiz ve orantısız bir müdahaleye maruz bırakıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ya da kısıtlamalarla ilgili olarak başvurulabilecek mevcut yasal çözümleri biliyor musunuz? 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin; “İnternet Kullanıcıları İçin İnsan Hakları Rehberi“ bütün bu soruların yanıtını veriyor. Kılavuz internet bağlamında, pratikte hak ve özgürlüklerin neler olduğu, bunların nasıl kullanılabileceği ve bunun yanı sıra, hukuksal yollara nasıl başvurulabileceğiyle ilgili bilgiler sunuyor.

Belirli dönemlerde güncellemeye açık, gelişmekte olan dokümanda kısaca şu bilgilere yer veriliyor:

- Kamu yetkilileriyle, internet hizmet sağlayıcılarıyla veya diğer gruplarla veya kullanıcı gruplarıyla ilişkilerinizde, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din veya inanç, siyasi veya diğer görüş, ulusal veya sosyal köken, ulusal bir azınlıkla bağlantı, mülk, doğum veya etnik köken, yaş veya cinsel yönelim gibi diğer durumlarınız nedeniyle size karşı ayrımcılık yapılmamalıdır.

- İnternet üzerinden çevrimiçi olarak kendinizi ifade etme ve diğerlerinin bilgi ve görüşlerine erişim özgürlüğüne sahipsiniz. Buna, siyasi konuşmalar, dinle ilgili görüşler, olumlu kabul edilen ve incitici bulunmayan görüş ve ifadelerin yanı sıra, diğerlerini rencide edebilecek, şoke edebilecek veya rahatsız edebilecek görüş ve ifadeler de dahildir.

- Mahremiyet hakkı dahil olmak üzere, başkalarının saygınlığına veya haklarına gerekli duyarlılığı göstermelisiniz; kısıtlamalar ayrımcılığı, nefret duygularını veya şiddeti tetikleyen ifadeler için uygulanabilir.

- Telif hakları dâhil olmak üzere, fikri mülkiyet haklarının korunmasına saygı göstermek suretiyle içerik yaratmakta, içeriği yeniden kullanıp dağıtmakta serbestsiniz…

- Sosyal ağlar gibi çevrimiçi hizmet sağlayıcılarının içerikle ilgili politikaları nedeniyle belirli tür içerik ve davranışları kısıtlayabileceklerini bilmelisiniz. Örneğin bir takma ad kullanarak internet üzerinden kimliğinizi açıklamamayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, milli makamların kimliğinizin açığa çıkmasına yol açabilecek tedbirler alabileceğini de bilmelisiniz.

Hangi verileriniz işleniyor?

Kılavuzda, interneti kullanırken kişisel verilerinizin düzenli aralıklarla işleme tabi tutulduğu hatırlatılarak internette aile ve özel yaşam hakkına sahip kullanıcıların kişisel verilerinin korunması, yazışma ve iletişimlerinin gizliliği konusunun önemine de değinilmekte. Buna göre:

Kamu makamlarının ve özel şirketlerin, kişisel verilerinizi işleme tabi tutarken belirli kurallara ve prosedürlere saygı gösterme yükümlülüğü vardır; kişisel verileriniz sadece yasalar tarafından öngörüldüğünde veya sizin rızanızla işleme tabi tutulmalıdır. Hangi kişisel verilerinizin işleme tabi tutulduğu ve/ veya üçüncü taraflara aktarıldığı, bu işlemin ne zaman, kimin tarafından ve ne amaçla yapıldığı konusunda bilgilendirilmelisiniz. Verilerin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz, düzeltme yapılmasını, silinmesini talep edebilirsiniz, kişisel verilerinizin gereğinden uzun bir süre saklandığını tespit edebilirsiniz. Yasalar tarafından öngörülen istisnai durumlarda, örneğin bir ceza soruşturması amacıyla kişisel verileriniz bağlamında mahremiyetinize müdahale edilebilir. Bu açıdan ilgili yasa veya politikalar ve haklarınız konusunda erişilebilir, anlaşılabilir ve net bilgiler size sağlanmalıdır. İş yerinizde de mahremiyetinize saygı gösterilmelidir. Buna özel çevrimiçi yazışmalarınız ve iletişim mesajlarınızın mahremiyeti de dahildir. İşvereniniz, sizinle ilgili olarak gerçekleştirilen herhangi bir gözetleme ve/ veya izlemeden sizi haberdar etmelidir.

BİR ÖVGÜ

Türkiye yargılamalarına artık uzlaştırma büroları imza atıyor. Sosyal medya üzerinden tehdit ve hakarette bulunulduğu iddiasıyla başlatılan bir soruşturma dosyası, savcının önerisi ve tarafların kabul etmesiyle Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı  Uzlaştırma Bürosu’na gönderildi. Uzlaşmacı tarafından yapılan ara buluculukta mağdur, şikâyetçi olduğu kişinin ihtiyaç sahibi bir kişiye tekerlekli sandalye almasını istedi. Öneriyi kabul eden davalı, 9 yaşındaki Elifnur Babur’a tekerlekli sandalye aldı.

HAFTANIN FOTOĞRAFI

Bu yeni dünya düzeninin değişmeyen tek haberi mülteciler. Yine mülteci taşıyan tekne battı, 103 mülteci kurtarıldı, 19 kişi öldü, en az 25 kişi ise kayıp… Artık nerede battığının önemi yok. Dünyanın herhangi bir yerinde; tarihler, rakamlar, isimler değişse de mültecilerin yaşadığı trajedi hep aynı, değişmiyor. Bu fotoğraf “…sorunu, o sorunu üreten kafalarla çözemezsiniz”in fotoğrafıdır…

 

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.