GündemRSS
13.02.2014 - 13:20 | Son Güncelleme: 13.02.2014-13:20

İnternet Yasası Nedir? İnternet Yasası Neleri Kapsıyor? İnternet Yasası İle İlgili Tüm Bilgiler

İnternet yasası nedir? İnternet yasası neleri kapsıyor? İnternet yasasıyla nelere kısıtlama geliyor? 2014 internet yasası ile ilgili tüm bilgiler. İnternet Yasası hakkında açıklamalar.

Sitene Ekle
İnternet Yasası Nedir? İnternet Yasası Neleri Kapsıyor? İnternet Yasası İle İlgili Tüm Bilgiler
 
İnternet yasası nedir? İnternet yasası neleri kapsıyor? İnternet yasasıyla nelere kısıtlama geliyor? 2014 internet yasası ile ilgili tüm bilgiler. İnternet Yasası hakkında açıklamalar. 
 
2014 yılı İnternet yasası gündeme bomba gibi düştü. Günlerdir konuşulan ve tepki toplayan internet yasası nedir? 2014 İnternet yasası neleri ve kimleri kapsıyor? İnternet yasasının amacı ne? İnternet yasası hakkında tüm bilmeniz gerekenler. İnternet yasası ile ilgili bilgilere bu haberin devamında ulaşabilirsiniz. 
 
Son günlerin en çok konuşulan konularından olan İnternet yasası ile ilgili T.C Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü bir bilgi notu yayınladı. Koordinatörlüğün yayınladığı not ile internet yasa kapsamı ile ilgili açıklamalar yaptı. TC Başbakanlık Kamu Koordinatörlüğü'nün yayınladığı nota göre 2014 Yeni İnternet Yasası Kapsamında ilgili duyuruda iki başlık halinde açıklama yapılıyor. İlki Kişilik Haklarının Saldırı halinde;  Sulh Ceza Mahkemesi dışında hiç bir kurumun yetkisi yoktur. Böyle bir durumda izlenecek süreç ise;  Sulh Mahkemesine gidilir. Hakim 24 saat içerisinde kararını verir. Eğer verilen karar şikayetçinin lehinde ise URL adresine erişim engelleme kararı alınır.  Verilen karar Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilir. Birlik ise 4 saat içerisinde tüm sağlıyıcılara ileterek URL'ye erişimi engeller. Böylece bütüm sayfa kapatılmayacak sadece söz  konusu sayfa engellenecektir. 
 
İkinci yasa kapsamı ise Özel Hayatın gizliliği. Yasadışı dinleme,görüntüleme ve kişisel verilerin paylaşımı halinde  gecikmenin mağdur için telafisi olmayacağı için  mağdurun talebiyle geçici olarak erişm engelleme yapılır. Nihai karar ise 48 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilir.  Buradaki süreç ise  şöyle işliyor. Kişi URL adresi ve kimliğini ispatlayıcı bilgi ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına başvuru yapar. TİB bu talebi Erişim Sağlayıcılar Birliğine iletir.  Sağlayıcılar 4 saat içerisinde erişimi engeller. Başvuru yapan kişi en geç 24 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine başvuru yapmak durumundadır. Mahkeme 48 saat içerisinde kararını verir. Karar şikayetçiden yanaysa  engelleme durumu devam eder.  Tersi durumda ise engelleme kaldırırlır. 48 Saat içerisinde karar ulaşmazsa otomatikman engel kalkar. 

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.