Milliyet Tatil

İos gezi rehberi

İos, Kiklades olarak adlandırılan Yunan takımadalarından biri. Santorini ya da Mikonos kadar popüler olmasa da İos, karakteristik mimarisi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Gezgin çift Ekin ve Orçun, İos'u karış karış gezip bölgeyi merak edenler için de ayrıntılı bir gezi rehberi kaleme aldılar.

İos gezi rehberi
1/10
Milliyet Tatil- 2.8.2018 - 11:32

Ünlü adalar topluluğu

Kiklades Adaları grubu toplam 24 adet adadan oluşur ve Yunanistan’ın Ege Denizindeki en çok turist ağırlayan bölgesi. Tanrılarıyla meşhur Yunanistan’da bu bölgeye Kiklades isminin verilmesinin ise bir nedeni var. Kiklades, Yunanca ”etrafında” anlamına geliyor. Etrafında denilerek kastedilen alanın merkezi ise Delos adası olup bu ada Yunanistan’a göre kutsal bir ada. Şimdi diyeceksiniz ki bu ada neden kutsal? Bu ada aslında Mykonos’un hemen yanında yer alan ve kayalıklardan oluşan bir ada olup bir çok mitolojik kişinin burada doğduğuna inanılmakta. Bu kişilerin arasında Apollon ve Artemis de var.


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.