iPhone X'in Face ID'sini 3D yazıcıyla yapılmış maskeyle kandırdılar

13.11.2017'de eklendi13.11.2017-11:55 'de güncellendi
iPhone X ile beraber tanıtılan Face ID teknolojisi cihazın en çok konuşulan özelliklerden biri. iPhone X'in Face ID'si 3D yazıcıyla özel üretilmiş, bir maske ile kandırıldı. iPhone X'in güvenlik sistemi bu maskeyle açıldı. Peki Face ID nasıl çalışıyor?

Onur Binay/milliyet.com.tr

Apple, iPhone X ile birlikte tanıttığı yeni güvenlik sisteminin aşılmasının çok zor olduğu belirtmişti. Fakat güvenlik uzmanları Face ID'yi kandırmayı başardı. 

Güvenlik firması Bkav’ın çalışanları iPhone X’in Face ID’sini 3D yazıcıyla basılmış bir maskeyle kandırmayı amaçladı. Kandırılması normal şartlarla bile oldukça zor olan Face ID’yi kandırmak için 1 haftalık bir çalışma sonucunda başarıya ulaşan ve Face ID’in kullandığı yapay zekaya özel bir maske üreten şirketin yetkilileri, normal kullanıcının endişelenmesi gereken bir şey olmadığını ancak Face ID’nin de kandırılamaz olmadığını belirtti.

5 günde hazırlanan ve yaklaşık olarak 150 dolar maliyeti (3B yazıcı maliyeti hariç) bulunan maskenin özel bir yüz makyajı ile düzenlendiği belirtildi. Deri dokusunun ve yüz mimiklerinin oluşturulduğu makyaj sonrasında, maske ile Face ID taraması yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde ikizler kullanılarak iPhone X’in güvenlik sistemi aşıldıkdan sonra güvenlik uzmanları sistemin güvenliğini test etmeye başladılar. Sonunda Bkav Corporation’ın yüz maskesi kullanılarak Face ID engelini aştılar. Maske, 3D baskı ve 2D görüntüler kullanılarak, ayrıntılı bir şekilde hazırlandı.

Bununla birlikte güvenlik şirketi, biyometrik bir güvenlik aracı olarak Face ID'nin yapay zekadan çok fazla bağımlı olduğunu ve bu parmak izi tarayıcılarının kusursuz olmaya daha yakın olduğunu düşünüyor. Tipik kullanıcıların endişe duyacakları pek fazla olmayabilir, ancak siyasi liderler, tanınmış ünlüler veya işletme yöneticileri söz konusu olduğunda, Face ID bir güvenlik önlemi olarak yeterli olmayabilir.

Peki Face ID nasıl çalışıyor?

Yeni biyometrik güvenlik sistemi Face ID, kameralar aracılığıyla kullanıcının yüzüne 30 bin nokta yansıtarak adeta onun 3 boyutlu bir fotoğrafını çıkartıyor. Bu noktalar insan gözüyle görülemiyor ancak kızılötesi kameralarla farkedilebiliyor. IPhone X'un kamerası kullanıcının yüzündeki ayrıntıları analiz ederek Face ID kurulduğunda kaydedilen görüntüsüyle karşılaştırıyor ve eşleştiği anda telefonu açıyor.

Face ID kullanılırken güneş gözlüğü, eşarp ve şapka gibi eşyalar kullanılabiliyor ayrıca sakal ve saç traşı gibi değişiklikleri algılayabiliyor. Bu bağlamda Apple, Face ID'nin aldatılma olasılığı 1 milyonda 1 olduğunu iddia ediyor. Güç düğmesine 5 kez basmak ise Face ID'yi devre dışı bırakıyor.