iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus resmen tanıtıldı! iPhone X ve iPhone 8'in fiyatı ve özellikleri neler?

12 Eylül 2017 - 23:59'de eklendi13.09.2017 - 17:27'de güncellendi
Apple'ın merakla beklenen yeni iPhone modelleri sonunda tanıtıldı. Lansman Apple'ın yeni evinde ilk kez gerçekleştirildi. Bizler de Türkçe simultane çeviriyle Apple'ın en yeni ürünlerini sizlere aktardık. Peki iPhone 8 ve iPhone X'in teknik özellikleri neler? Yeni iPhone'ların fiyatları ne kadar olacak? İşte yeni iPhone'ların tüm detayları....

1-

Onur Binay/milliyet.com.tr

Apple, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X, 12 Eylül Salı günü Türkiye saati ile 20.00'de Apple Park kampüsündeki Steve Jobs Tiyatrosu'nda tanıtıldı.

2-


Etkinlikte Apple'ın iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ın dışında Apple Watch Series ve 4K Apple TV'i de tanıtıldı.

3-

Türkçe simultane çeviriyle Apple'ın en yeni ürünlerini sizlere aktardığımız etkinlikte iPhone X'in özellikleri neler? 

4-

Yeni iPhone'ların fiyatları ne kadar olacak? İşte yeni iPhone'ların tüm detayları...

5-
Apple bugün, evde etkileyici bir sinema deneyimi sunmak için tasarlanan Apple TV 4K’yı tanıttı. 4K ve Yüksek Dinamik Aralık (HDR) desteğine sahip olan Apple TV 4K, inanılmaz derecede keskin ve net görüntüler, çok daha canlı, gerçeğe uygun renkler ve hem karanlık hem de aydınlık sahnelerde daha fazla detay sunuyor. 

6-


Apple TV 4K ile izleyiciler, büyümeye devam eden iTunes 4K HDR film koleksiyonunun keyfini çıkarabilirler. iTunes kullanıcıları, sahip oldukları iTunes arşivlerinde yer alan HD filmlerin 4K HDR sürümlerini de hazır olduğunda otomatik olacak alacak. Apple TV 4K ayrıca, Netflix ve Amazon Prime Video gibi popüler video servislerinde yakın zaman içinde yer alacak 4K HDR içerikleri de sunacak.

7-


“Yeni Apple TV 4K ile sinemanın büyüsünü oturma odanıza getirin,” diyen Apple’ın İnternet Yazılımları ve Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue sözlerine şöyle devam ediyor: “Müşteriler, iTunes'un etkileyici kataloğundaki müthiş 4K HDR filmleri seyretmekten keyif alırken ayrıca iTunes arşivlerinde yer alan filmlerin 4K HDR versiyonlarını da otomatik olarak alacak ve yakında Netflix ve Amazon Prime Video gibi servislerde yakında yayınlanacak 4K içeriklere de erişebilecek.”

8-


4K ve HDR

iPad Pro’ya da güç veren, çığır açıcı A10X Fusion çipe sahip Apple TV 4K, canlı bir 4K HDR deneyimi sunuyor.

9-


Dolby Vision ve HDR10 desteği, kullanıcıların inanılmaz görüntülere sahip TV programlarını ve filmleri herhangi bir HDR TV’de izleyebilmesini sağlıyor. 

10-


Yüksek performanslı yerleşik 4K video ölçekleyici sayesinde HD içerikler 4K TV’de daha iyi görünüyor.  

11-

Apple TV 4K her zaman mümkün olan en yüksek çözünürlüğü sunuyor. Bu sayede, ister eski bir HDTV’ye ister en yeni 4K Dolby Vision OLED’e sahip olsunlar, izleyicilerin TV’lerinden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlıyor.  

12-


4K TV’lerin yeteneklerinin otomatik olarak tespit edilmesiyle ayarlar en iyi görüntü kalitesi için optimize ediliyor.

13-

Siri ve Apple TV Uygulaması

Siri ve Apple, TV uygulamasıyla aradığınız şeyleri bulup oynatmak oldukça kolay bir hale geliyor. TV uygulaması tüm favori programlarınızı ve filmlerinizi bir araya getirirken, Siri de sadece sesinizi kullanarak Apple TV’deki içerikleri aramanızı ve onlara erişmenizi sağlıyor.

14-


TV uygulaması, Apple TV ve iOS aygıtlarındaki 60’tan fazla hizmete destek veriyor. Bu hizmetlere her gün yenileri ekleniyor. İster evde ister dışarda olun, birden fazla uygulamada yer alan TV programlarını ve filmleri tek bir yerden keşfedip izlemek çok kolay.

15-


Siri 4K HDR konusunda da akıllı, böyleceuygulamalarınızdaki en yüksek görüntü kalitesine sahip filmleri ve TV programlarını bulmak inanılmaz derecede kolay (örn. “Bana 4K filmleri göster”).

16-


TV uygulaması bu yıl içinde canlı spor karşılaşmalarını izlemenizi ve bunlar hakkında güncel bilgiler almanızı hiç olmadığı kadar kolay hale getirecek. Maçları seyretmek ve bilgi almak için sadece “Warriors maçını seyret” veya “Cubs maçının skoru ne?” demek yeterli olacak.

17-


ABD’deki taraftarlar tuttukları takımları takip edebilecek ve maç oynanırken ekranda bildirimler alacaklar. Ayrıca, özel Spor sekmesinde takımları, ligleri ve o sırada oynanan spor karşılaşmalarını görebilecekler.**  

18-


TV uygulaması bu aydan itibaren, ABD’nin yanı sıra Avustralya ve Kanada’da kullanıma sunulacak. Yıl sonuna doğru ise Fransa, Almanya, Norveç, İsveç ve Birleşik Krallık’ta da kullanılabilecek. 

19-

Evde Apple TV

App Store’daki harika uygulamaların yanı sıra fotoğraflar, videolar, müzik ve daha fazlasıyla Apple TV 4K, her ev için mükemmel bir cihaz. iPhone veya iPad sahibiyseniz, oturma odanız için Apple TV’den daha iyi bir seçenek yok.

20-


Kullanıcılar, en iyi Anılar da dahil olmak üzere iPhone ve iPad’lerindeki en son fotoğrafları ve videoları, Apple TV’deki iCloud üzerinden en büyük ekranda aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşabilir.

21-


iPhone veya iPad’teki filmleri, TV programlarını, kendi çektiğiniz videoları ve fotoğrafları, iOS aygıtlarınızdaki AirPlay’i kullanarak TV’ye anında basit bir şekilde gönderebilirsiniz.

22-

Bu yıl içinde gelecek olan AirPlay 2 desteğiyle Apple TV, evinizde üst düzey bir müzik deneyimi yaşamanız için birden fazla AirPlay 2 uyumlu hoparlörün yanı sıra ev sinema sisteminizin hoparlörlerini de kontrol edebilecek.

23-

Apple TV, eğlencenin de ötesine geçerek Apple’ın akıllı ev vizyonunun gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Apple TV her zaman evde bulunması nedeniyle, tüm HomeKit aksesuarlarınız için uzaktan erişim ve otomatik kontrol imkanı sunan (örn. gün batımında ışıkları otomatik olarak açmak) bir ev hub’ı görevi görmeye çok uygun.

24-


Apple TV 4K, 32 GB model için 999 TL veya 64 GB model için 1099 TL fiyatla, 819 TL fiyata sahip olan Apple TV (4. nesil) 32 GB modeline katılacak. Müşteriler her iki Apple TV 4K modelini de 15 Eylül Cuma gününden itibaren sipariş edebilirler.

25-

Apple, aynı etkinlikte dünyanın bir numaralı saatine yerleşik hücresel özelliği eklediği Apple Watch Series 3’ü tanıttı. Kullanıcılar dışarıda koşuda olsalar, havuzda vakit geçirseler veya gün boyunca aktif olmaya çalışıyor olsalar bile, hücresel özellikli Apple Watch, yakında bir iPhone olmasa bile bağlantıda kalmalarını, arama yapabilmelerini, mesaj alabilmelerini ve daha fazlasını yapabilmelerini sağlıyor. 

26-


Üçüncü nesil Apple Watch; akıllı koçluk özellikleri, 50 metre1 suya dayanaklı tasarım ve göreceli yüksekliği ölçen yeni bir barometrik altimetre ile harika bir sağlık ve fitness arkadaşı. 

27-


Apple Watch Series 3’ün biri GPS ve hücresel, diğeri ise GPS özelliğine sahip iki modelinin ikisinde de yüzde 70 daha hızlı bir çift çekirdekli işlemci ve yeni bir kablosuz çip bulunuyor.
 

28-

Apple’ın COO’su Jeff Williams, “iPhone’ları olsun veya olmasın bağlantıda kalabildikleri için yeni bir özgürlük hissi sağlamasından ötürü, hücresel özelliğinin eklenmesinin insanların Apple Watch’u kullanma biçimlerini değiştireceğine inanıyoruz,” dedi. “watchOS 4’ün gücü ile bir araya gelen Apple Watch Series 3, sağlıklı bir yaşam için mükemmel bir aygıt.”

29-


Hücresel özelliğinin watchOS 4 ile birleşmesiyle birlikte yakında Apple Music kullanıcıları 40 milyon şarkıyı doğrudan bileklerinden dinleyebilecek. 

30-

Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) 15 Eylül Cuma gününden itibaren 10 ülke ve bölgede; Apple Watch Series 3 (GPS) ise 28 ülke ve bölgede sipariş edilebilecek. 

31-


Her iki model de 22 Eylül Cuma gününden itibaren mağazalarda satışa sunulacak.

32-

 
Gelişmiş Teknoloji

Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular), iPhone’dan uzakta olduğunda hücresel özelliğine sorunsuz bir şekilde geçen eksiksiz bir LTE ve UMTS radyoya sahip.

33-


Watch, iPhone ile aynı numarayı paylaştığı için ailenize, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza başka bir numara vermenize gerek yok. Aynı zamanda, müşterilerin bir başlangıç yapabilmelerine yardımcı olmak için programa katılan iletişim operatörleri lansmanda giriş seviyesinde özel hücresel planlar sunacak. 

34-

Müşteriler doğrudan Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) ile hücresel aramalar yapabilecekler ve AirPods ile eşleştirildiğinde sorunsuz ve tamamen kablosuz bir deneyimin keyfini çıkarabilecekler. 

35-


Apple, kablosuz etkinleştirmeyi alandan taviz vermeden mümkün hale getirip geleneksel bir SIM kartın yüzde birinden daha küçük olan yerleşik eSIM’i kullanıma sunarak ekranın kendisini LTE ve UMTS için hem iletme hem de alma öğesi olarak kullanan ve sektörde bir ilk olan bir anten tasarımına da öncülük ediyor.2
 

36-


S3, Apple Watch Series 3’ü güçlendiren, daha hızlı uygulama başlatma zamanlarını ve daha sorunsuz grafikleri olanaklı kılan ve bugüne kadar ilk defa Siri’nin yerleşik hoparlörü kullanarak konuşmasını sağlayan daha hızlı bir çift çekirdekli işlemciye sahip Apple’ın üçüncü nesil mimarisidir. 

37-


Apple, tasarladığı W2 adlı yeni özel bir kablosuz çiple tüm gün süren pil ömrü sunup boyutları neredeyse önceki hali ile aynı tutmaya devam ederek Wi-Fi’ı yüzde 85 daha hızlı ve Bluetooth ve Wi-Fi’ı yüzde 50 daha fazla enerji verimli hale getiriyor.

38-

Apple Watch Series 3, kazanılan yükseklik de dahil olmak üzere aktiviteyi, çıkılan katları ve dışarıda yapılan egzersizleri izlemeye yardımcı olan barometrik bir altimetreye de sahip. 

39-


watchOS 4

watchOS 4, güncellenmiş bir Kalp Atış Hızı uygulamasını da içeriyor ve dinlenme, egzersiz, toparlanma, yürüme ve Nefes dönemleri sırasında yapılan ölçümler dahil olmak üzere, kalp atış hızı ile ilgili daha da fazla bilgi sağlıyor. 

40-


Müşteriler, aktif halde değilken kalp atış hızları belirli bir seviyenin üzerine çıktığında bildirim almayı da seçebilirler. 

41-


Diğer muhteşem watchOS 4 özellikleri arasında kullanıcıların gün boyunca en çok ihtiyaç duydukları bilgileri gösteren proaktif Siri saat kadranı, yeni bir arayüze sahip geliştirilmiş Antrenman uygulaması, özel Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman (HIIT) egzersiz türü ve havuzda yüzmek için otomatik setler bulunuyor. 

42-


GymKit ile kullanıcılar, yakında en sevdikleri kardiyo ekipmanına bağlanmayı ve tek bir dokunuşla verilerin iki yönlü olarak eşleştirilmesini sağlayan özelliklerden yararlanarak mümkün olan en doğru bilgilere ulaşacaklar.3
 

43-

Yeniden tasarlanan Müzik uygulaması deneyimi, Yeni Keşifler ve Beğeneceğiniz Müzikler gibi çalma listelerini, kullanıcının en çok dinlediği şarkılarla birlikte otomatik olarak eşzamanlıyor. Bu sonbaharın sonuna doğru, Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular), kullanıcıların Apple Music’teki tüm şarkılara doğrudan bileklerinden erişmelerini sağlayarak müzik yayını yapacak. Yeni Radio uygulamasıyla dinleyiciler iPhone veya Wi-Fi’dan uzakken, Beats 1’a canlı olarak erişmelerini veya herhangi bir Apple Music radyo istasyonuna ulaşabilecekler. 

44-

 
Apple Watch Ürün Serisi

Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) 399 ABD Doları (ABD), Apple Watch Series 3 (GPS) 1649 TL’den başlıyor. Her ikisi de barometrik altimetrenin yanı sıra daha hızlı bir çift çekirdekli işlemci ve kablosuz çip gibi yeni güncellemelere sahip.

45-


Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular), aynı zamanda, özel bir kırmızı Digital Crown ve eşsiz bir tasarım aracılığıyla hücresel bağlantıyı gösteren özel “Explorer” saat kadranını ilk kez sunuyor.

46-

 
Gümüş veya uzay grisi alüminyuma ek olarak, Apple Watch Series 3 artık tümü yeni ve göz alıcı kayış renk ve stilleriyle eşleşen gümüş veya uzay siyahi paslanmaz çelik kılıfların yanı sıra muhteşem yeni altın alüminyum renk seçeneğiyle geliyor. 

47-


Apple Watch Edition serisi, iki tonlu yeni bir Spor Kordon ile eşleşen hoş bir koyu gri seramik kasayı da kapsayarak genişliyor. 

48-

Apple Watch Nike+ oldukça popüler oldu ve bu ortaklık bu sonbaharda yeni saf platin/siyah Nike Spor Kordon veya özel renklere sahip Spor Loop ile eşleşen Series 3’ün her iki modeliyle sürüyor. Nike Run Club uygulaması, heyecan verici yeni özellikleri kullanıma sunmak için güncellendi: Ses Kılavuzlu Koşu; Nike’ın üst düzey koçları, sporcuları ve eğlence görevlileri aracılığıyla dünya standartlarında koçluk ve motivasyon sağlarken, Cheers (Tezahürat) özelliği arkadaşlarınızın koşarken sizi motive edecek ses tabanlı tezahüratlar göndermesini mümkün hale getirerek koşuyu daha eğlenceli kılıyor. 

49-


Just Do It Sundays, ilham vermeye ve dünyanın en büyük koşu topluluğuna katılarak ödüller kazanmanızı sağlamaya devam ediyor. 

50-


Apple Watch, iki farklı boyutta kullanıma sunuluyor: 38 mm ve 42 mm. 

51-

Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular), 399 ABD Doları (ABD) başlangıç fiyatıyla ve çeşitli kayışlarla eşlenen altın, gümüş veya uzay grisi alüminyum veya gümüş veya uzay siyahı paslanmaz çelik renk seçenekleriyle satışa sunuluyor. 

52-

Apple Watch Series 3 (GPS), 1649 TL başlangıç fiyatıyla bir Spor Kordonla eşleştirilen altın, gümüş veya uzay grisi alüminyum kasa seçenekleriyle satın alınabilecek. 

53-

Apple Watch Series 1, yalnızca 1199 TL’den başlayan fiyatlarla gümüş veya uzay grisi alüminyum kasalarda, bir Spor Kordon ile eşlenmiş olarak satışa sunulacak. 

54-

Gri veya beyaz seramiğe sahip Apple Watch Edition, 1299 ABD Doları (ABD) başlangıç fiyatıyla satın alınabilecek. ​

55-


Apple, bugün iPhone’un yeni nesli olan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı duyurdu. Yeni iPhone, bir akıllı telefonda kullanılan en dayanıklı camdan üretilmiş üç harika renkte yeni bir cam ve alüminyum tasarıma, Retina HD ekranlara ve A11 Bionic çipe sahip. 

56-


Yeni iPhone ayrıca üst düzey artırılmış gerçeklik deneyimi için tasarlandı. Dünyanın en popüler kamerası, iPhone 8 Plus’ta Portre Işığı’na sahip tek ve çift kameralarla birlikte daha iyi hale geliyor. 

57-


Kablosuz şarj özelliği ise iPhone’a yeni ve güçlü bir yetenek kazandırıyor. Her iki aygıt için de 15 Eylül Cuma günü 25’ten fazla ülkede ve bölgede ön sipariş verilebilecek. 22 Eylül Cuma gününden itibaren de mağazalarda satışa sunulacak.

58-


iPhone 8 ve iPhone 8 Plus; uzay grisi, gümüş ve altın renkleri olmak üzere üç yeni renk seçeneğine sahip ve bir akıllı telefonda kullanılan en dayanıklı camdan üretilen harika bir arka tasarıma yer veriyor. 

59-

Hassas ton ve matlık için yedi katmanlı bir renk süreciyle üretilen cam kaplama, zengin renk derinliği, havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında aynı renkte alüminyum çerçeve suya ve toza karşı dayanıklılık sunuyor. 

60-

Yeni 4.7 inç ve 5.5 inç Retina HD ekranlar, True Tone ile birlikte ekranın beyaz dengesini çevre ışığına göre ayarlayarak kağıt gibi doğal bir izleme deneyimi oluşturuyor. 

61-

Canlı ve geniş bir renk yelpazesine sahip olan Retina HD ekran, akıllı telefon dünyasında bugüne kadar gördüğünüz en iyi renk doğruluğunu sunuyor. 

62-

Yeniden tasarlanan stereo hoparlörler yüzde 25’e kadar daha yüksek ses verebiliyor ve daha derin baslar sunabiliyor. Böylece müzik, video ve görüşmeler ses kalitesi açısından daha zengin hale geliyor.

63-


Bir akıllı telefondaki en güçlü ve akıllı çip olan A11 Bionic, yüzde 25 daha hızlı iki adet yüksek performanslı çekirdek ve A10 Fusion’dan yüzde 70 daha hızlı olan dört adet yüksek verimli çekirdekten meydana gelen toplam altı çekirdeğiyle sektör lideri performans ve enerji verimliliği sunuyor.

64-


 Yeni, ikinci nesil performans kontrol birimi altı çekirdeğin tümünden eş zamanlı olarak faydalanarak çok parçacıklı iş yüklerinde yüzde 70’e kadar daha yüksek performans gösteriyor. 

65-


Bu sayede müşteriler daha fazla güce aynı harika pil ömrüyle kavuşabiliyor. A11 Bionic ayrıca, bir önceki nesle göre yüzde 30’a kadar daha hızlı grafik performansı sağlayan Apple tasarımı üç çekirdekli bir GPU’ya da sahip. Tüm bu güç sayesinde inanılmaz yapay öğrenme teknolojisi, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve sürükleyici 3D oyunlar mümkün hale geliyor.

66-

iPhone 8 Plus’ta yer alan kamera üst düzey artırılmış gerçeklik deneyimi için özel olarak ayarlandı. Her kamera, hassas hareket takibi için yeni jiroskoplar ve ivmeölçerlerle kalibre edildi. 

67-


A11 Bionic CPU coğrafi takip ve ortam algılamayı, GPU da 60 fps’de inanılmaz grafikleri hallederken, görüntü sinyali işlemcisi de gerçek zamanlı aydınlatma tahmini yapıyor. 

68-

ARKit sayesinde iOS geliştiricileri, ekranın da ötesine taşarak sürükleyici ve akıcı deneyimler sunan oyunlar ve uygulamalar oluşturmak için TrueDepth kamera ve arka kameralardan yararlanabiliyor.

69-

Dünyanın en popüler kamerası daha geniş ve hızlı bir sensör, yeni bir renk filtresi ve daha derin piksellere sahip gelişmiş bir 12 megapiksel kamerayla daha da iyi hale geldi. 

70-

Apple tarafından tasarlanan yeni görüntü sinyali işlemcisi; gelişmiş piksel işleme, geniş renk yakalama, düşük ışık altında daha hızlı otomatik odaklama ve daha iyi HDR fotoğraf imkanı sunuyor. 

71-

Yavaş Senkron özelliğine sahip dört LED’li yeni True Tone Flash ise daha eşit aydınlatılmış arka ve ön planlar oluşturmayı sağlıyor. 

72-


Tüm bunlar sayesinde canlı, gerçekçi renklere sahip ve daha detaylı etkileyici fotoğraflar elde ediliyor.

73-

Yeni kamera ayrıca, bir akıllı telefondaki en yüksek kaliteli video çekimini yapabiliyor. Daha iyi video sabitlemeyle birlikte saniyede 60 kareye kadar 4K video ve saniyede 240 kareye kadar 1080p yavaş çekim kaydedilebiliyor. 

74-

Apple tarafından tasarlanan video kodlayıcısı ise optimum video kalitesi için gerçek zamanlı görüntü ve hareket analizi yapıyor. 

75-

Hem iPhone 8 hem de iPhone 8 Plus, iOS 11 ile iki kata kadar sıkıştırma ve iki kat daha fazla fotoğraf ve video depolama için HEIF ve HEVC desteği sunuyor.  

76-

İki adet 12 megapiksel kameraya sahip olan iPhone 8 Plus, Portre Işığı ile Portre modunu sunarak dramatik stüdyo efektlerini iPhone’a taşıyor. Böylece müşteriler, beş farklı aydınlatma tarzında düşük alan derinliği efektiyle etkileyici porteler çekebiliyor.

77-


Portre Işığı, temel fotoğraf aydınlatması prensipleri ve portre ressamlığı sanatı ve bilimi üzerine yapılan araştırmaları temel alıyor. 

78-


Çift kamerayı ve Apple tarafından tasarlanan görüntü sinyali işlemcisini kullanarak sahneyi tanıyıp bir derinlik haritası oluşturarak süjeyi arka plandan ayırıyor. 

79-

Ardından yapay öğrenme teknolojisiyle yüz işaretleri oluşturuluyor ve yüzün konturları aydınlatılıyor. Her biri gerçek zamanlı olarak yapılan bu işlemler sayesinde müşteriler fotoğraflarıyla kendilerini daha güçlü bir şekilde ifade edebiliyor. 

80-

Cam arka tasarımı birinci sınıf bir kablosuz şarj çözümü sunuyor. Kablosuz şarj, Belkin ve mophie’den Apple.com ve Apple Store’larda bulunabilen iki yeni kablosuz şarj matının da yer aldığı Qi ekosistemiyle birlikte çalışıyor.

81-


Apple; iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X müşterilerinin, Apple Watch Series 3 ve AirPods için isteğe bağlı sunulan yeni kablosuz şarj kılıfları da dahil olmak üzere, aynı anda üç adede kadar aygıtı şarj edebilecek geniş bir alan sunan ve 2018’de piyasaya çıkacak olan Apple tasarımı AirPower hakkında ön bilgileri paylaştı.

82-


iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, Portre modunda inanılmaz yenilikleri sunan ve yeni efektlerle Live Photos’u daha eğlenceli ve canlı hale getiren iOS 11’le birlikte geliyor.

83-

iOS 11 ayrıca, geliştiricilerin gerçek dünya sahnelerinin üzerine sanal içerik yerleştirerek uygulamalar meydana getirmesini sağlayan yeni bir platformla birlikte milyonlarca iOS aygıtına artırılımış gerçekliği getiriyor.

84-

Yeni erkek ve kadın seslerine sahip Siri, İngilizce kalıpları Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca veya İspanyolca’ya çevirebiliyor.

85-

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus; uzay grisi, gümüş rengi ve yepyeni altın rengi seçenekleriyle, artırılmış 64 GB ve 256 GB kapasiteli modeller şeklinde, 699 dolar fiyatla, Apple.com ve Apple Store’larda satışa çıkacak.

86-

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, n11.com’da ön siparişe açıldı. iPhone 8 64 GB 4200 TL, iPhone 8 Plus 64 GB ise 4800 TL.

Peki iPhone X....

87-


Apple asıl en çok merak edilen akıllı telefonu iPhone X’i de duyurdu. Muhteşem görünümlü, tamamı cam tasarımı olan cihaz etkileyici bir 5.8 inç Super Retina ekrana, A11 Bionic çipe, kablosuz şarj özelliğine ve çift optik görüntü stabilizasyonu özellikli geliştirilmiş bir arka kameraya sahip.

88-


iPhone X müşterilere, yeni TrueDepth kamera destekli Face ID’yi kullanarak cihazın kilidini açmanın, kimlik doğrulamanın ve ödeme yapmanın yenilikçi ve güvenli yeni bir yolunu sunuyor.

89-


iPhone X için 27 Ekim Cuma gününden itibaren 55’ten fazla ülke ve bölgede ön sipariş verilebilecek. 3 Kasım Cuma gününden itibaren ise mağazalarda bulunabilecek.

90-

iPhone X, kıvrımlarını şık yuvarlak köşelerine kadar hassas şekilde takip eden tam ekran özellikli ekranıyla tasarımda yeni bir çığır açıyor. 

91-


Tamamı cam ön ve arka yüzeyi gümüş veya uzay grisi renk seçenekleriyle bir akıllı telefonun şimdiye kadar sahip olduğu en dayanıklı camdan oluşuyor. Olağanüstü parlak Apple tasarımı çok özel bir paslanmaz çelikten şerit, kusursuz şekilde çevresini sarmalayarak iPhone X’u güçlendiriyor. 

92-

Yedi katmanlı boyama işlemi, cam kaplama üzerinde hassas renk nüansları ve opaklık sağlıyor. Yansıtıcı optik katman, zengin renkleri güçlendirerek, tasarımın dayanıklı olduğu kadar şık da olmasını sağlarken, suya ve toza karşı dayanıklı kılıyor.

93-


Etkileyici 5.8 inç Super Retina ekran iPhone standartlarına çıkan ilk OLED panel. Muhteşem renklere, gerçek siyah tonlarına, bire bir milyon kontrast oranına sahip ve bir akıllı telefondaki en iyi sistem geneli renk yönetimine sahip geniş renk desteği sunuyor. 

94-


HDR ekran Dolby Vision’ı destekliyor ve HDR10 ile birlikte fotoğraf ve video içeriğinin daha da muhteşem görünmesini sağlıyor. True Tone’un eklenmesi, ekranın beyaz dengesini daha doğal, kağıda benzer bir görünüm deneyimi için çevre ışığına uyum sağlamak üzere dinamik şekilde ayarlıyor.

95-


iOS 11, Super Retina ekrandan tüm özellikleriyle yararlanacak şekilde yeniden tasarlandı. Ana Ekran düğmesinin yerini hızlı ve akıcı hareketler alıyor ve böylece, müşteriler doğal ve sezgisel bir şekilde iPhone X’da gezinebiliyor. Herhangi bir yerden ana ekrana dönmek için ekranı aşağıdan yukarıya doğru kaydırmak yeterli.

96-

Face ID nokta projektör, kızılötesi kamera ve akıcı aydınlatmadan oluşan son teknoloji TrueDepth kamera sistemini kullanarak, iPhone X’da kimlik doğrulama işleminde çığır açıyor ve yüzü doğru bir şekilde haritalandırmak ve tanımak için A11 Bionic’ten güç alıyor.

97-

Bu gelişmiş derinlik algılayan teknolojiler iPhone’un kilidini güvenli bir şekilde açmak, Apple Pay’i etkin kılmak, güvenli uygulamalara erişim elde etmek ve daha birçok yeni özelliği sunmak için birlikte çalışıyor.

98-

Face ID 30.000’den fazla görünmez kızılötesi noktayı yansıtıyor. Kızılötesi görüntü ve nokta şekli, yüzünüzün matematiksel bir modelini oluşturmak için nöral ağlardan gönderiliyor ve eşleşmeyi doğrulamak için verileri Secure Enclave’e gönderiyor. 

99-


Üstelik, zaman içindeki fiziksel değişikliklere uyum sağlıyor. Yüzle ilgili tüm bilgiler, verilerin olağanüstü güvenliği sağlanarak Secure Enclave tarafından korunuyor ve kullanıcı gizliliğini korumak için tüm işlem bulutta değil, aygıtta gerçekleşiyor. 

100-

Face ID, yalnızca müşteriler baktığında iPhone X’un kilidini açar. Fotoğraf ya da maskeyle yanıltmayı önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

101-


Yeni 7 megapiksel TrueDepth kamera Face ID’nin geniş renk yelpazesini kaydetmesini sağlıyor, otomatik görüntü stabilizasyonu ve hassas pozlama kontrolü sunuyor ve alan derinliği efektine sahip harika selfie’ler için ön kameraya Portre modunu getiriyor.

102-


iPhone X’da ayrıca, çift optik görüntü stabilizasyonuna sahip 12 megapiksel çift arka kamera sistemi var. Geniş açılı kameradaki ƒ/1.8 diyafram, daha iyi fotoğraflar ve videolar için telefoto kameradaki ƒ/2.4 diyaframla birleşiyor.

103-


Yeni renk filtresi, daha derin pikseller ve Apple tasarımı gelişmiş görüntü sinyali işlemcisi gelişmiş piksel işleme, geniş renk yelpazesiyle çekim, loş ışıkta daha hızlı otomatik netleme ve daha iyi HDR fotoğraflar sunuyor. Yeni dört LED’li True Tone Flash, ışık değişmezliğini iki katına çıkarıyor ve Yavaş Senkron özelliğini içeriyor ve böylece, daha eşit oranda aydınlanan arka ve ön planlar sunuyor.

104-


iPhone X’daki kameralar olağanüstü AR deneyimi için özel ayarlandı. Her kamera ayrı ayrı kalibre edildi, doğru hareket takibi için yeni jiroskoplara ve ivmeölçerlere sahip. 

105-

A11 Bionic CPU takip ve ortam tanımayı gerçekleştiriyor ve GPU, 60f/s’de inanılmaz grafikleri mümkün kılıyor, bu arada, görüntü sinyali işlemcisi gerçek zamanlı ışık tahmini yapıyor. 

106-

ARKit ile, iOS geliştiricileri TrueDepth kameradan ve arka kameralardan yararlanarak ekranın çok ötesine geçen, etkileyici ve akıcı deneyimler sunan oyunlar ve uygulamalar geliştirebilir.

107-


Yeni kamera ayrıca, daha iyi video stabilizasyonu, 60 f/s’ye kadar 4K video ve 240 f/s’ye kadar 1080p ağır çekim ile şimdiye kadar bir akıllı telefonda bulunan en yüksek kalitede video kaydı sunuyor. Apple tasarımı video kodlayıcısı, en iyi kalitede video için gerçek zamanlı görüntü ve hareket analizleri sunuyor.

108-

Ön ve arka kameralardaki Portre Işıklı Portre modu, iPhone’a muhteşem stüdyo aydınlatma efektleri sağlıyor ve müşterilerin beş farklı ışık stilinde hafif bir alan derinliği efektiyle göz alıcı portreler çekmesine olanak tanıyor. 3

109-


iOS 11 ile, iPhone X iki kat fotoğraf ve video için iki kata kadar sıkıştırma ve depolama sağlamak üzere HEIF ve HEVC’yi destekliyor.

110-

TrueDepth kamera, Animoji ile emojiyi yeni ve eğlenceli bir şekilde hayata geçiriyor. A11 Bionic ile birlikte çalışarak, TrueDepth kamera 50’den fazla farklı yüz kası hareketini kayıt ve analiz ediyor ve ardından, panda, tek boynuzlu at ve robot dahil olmak üzere bir düzine farklı Animoji ile bu ifadeleri animasyon haline getiriyor. 

111-


iPhone X’e önceden yüklenmiş bir iMessage uygulamasıyla müşteriler, gülümseyen, somurtan ve daha fazlasını yapabilen Animoji mesajlarını kendi sesleriyle kaydedebiliyor ve gönderebiliyor.

112-


Şimdiye kadar bir akıllı telefonda bulunan en güçlü ve en akıllı çip olan A11 Bionic, A10 Fusion’a göre yüzde 25 daha hızlı iki adet yüksek performanslı çekirdeğe ve yüzde 70 daha hızlı dört adet yüksek verimli çekirdeğe sahip altı çekirdekli CPU tasarımına sahip ve sektör lideri performans ve enerji verimliliği sunuyor. Yeni, ikinci nesil performans kontrol birimi altı çekirdeği eşzamanlı olarak bir araya getirip çok parçacıklı iş yükleri için yüzde 70’e kadar daha yüksek performans sunuyor ve iPhone 7’ye göre iki saat daha uzun pil ömrüyle müşterilere daha fazla güç sağlıyor.

113-

A11 Bionic ayrıca, önceki nesle göre yüzde 30’a kadar daha yüksek grafik performansı sunan üç çekirdekli bir tasarıma sahip Apple tasarımı GPU’yu entegre ediyor. Tüm bu güç, olağanüstü yeni yapay öğrenme teknolojisini, AR uygulamalarını ve 3D oyunları mümkün kılıyor.

114-


Yeni A11 Bionic nöral sistem, çift çekirdekli tasarıma sahip ve gerçek zamanlı işlemler için saniyede 600 milyara kadar işlem gerçekleştiriyor. A11 Bionic nöral sistem, spesifik yapay zeka algoritmaları için tasarlanmıştır ve Face ID, Animoji ve diğer özellikleri mümkün kılıyor. 

115-Cam arka yüzey tasarımı, birinci sınıf kablosuz şarj çözümü sunuyor. Kablosuz şarj özelliği,  Apple.com/tr ve Apple Store’lardan edinilebilen Belkin ve mophie’nin yeni iki kablosuz şarj matını içeren belirlenmiş Qi ekosistemiyle çalışıyor.

116-


Apple, 2018’de çıkacak olan, Apple tasarımı kablosuz şarj aksesuarı AirPower’ın tanıtımını yaptı. iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X müşterilerinin Apple Watch Series 3 dahil üç adete kadar aygıtı aynı anda şarj etmesine olanak tanıyacak geniş bir etkin şarj alanı ve AirPods için isteğe bağlı yeni kablosuz şarj kılıfı sunuyor.

117-


iPhone X, 64 GB ve 256 GB modelleriyle gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerinde, 999 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak.