09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
ANKARA-AA

Irak’a sınır ötesi harekât sinyali

Zeytin Dalı Harekâtı’nın bir an önce bitmesini istediklerini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK’ya karşı Irak hükümetiyle birlikte adımlar atacaklarına dikkat çekti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin “Mayısta biter mi?” sorusuna “Bir an önce bitmesini arzu ederiz. Kritik aşamalar aşıldı. Afrin’e doğru ilerliyoruz” yanıtını verdi. 

Hem Suriye hem de Irak’ın tüm terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğini aksi takdirde siyasi çözümle ilgili atılan ve atılacak adımların başarısız olacağını vurgulayan Çavuşoğlu, PKK’nın Kandil’den Kerkük’e kadar indiğini belirterek Irak’ta PKK ve diğer terör örgütlerinin temizlenmesinin gerek Türkiye gerekse Suriye ve Irak için de önemli olduğuna ve bu konuda da birlikte adımlar atacaklarına dikkati çekti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, 25 Ocak’ta İstanbul’da yaptıkları ilk görüşmede ikili ilişkilerde yeni sayfa açma kararı aldıklarını ve ardından kısa süre içinde Viyana’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşının Dünya Kadınlar Günü’nü de kutladı.

‘Irak da temizlenmeli’

Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin bir soru üzerine, hem Suriye hem de Irak’ın tüm terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğini aksi takdirde siyasi çözümle ilgili atılan ve atılacak adımların başarısız olacağını  vurguladı.
Kendisine bugün (dün) konuya ilişkin “Harekât mayısta biter mi?” sorusunun yöneltildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Bir an önce bitmesini arzu ederiz. Şimdi kritik aşamalar aşıldı. Dağlık bölgeler ele geçirildi. Sınır kontrolü sağlandı. Afrin’e doğru ilerliyoruz. Tabii Afrin’e vardığımız zaman daha da dikkatli olmamız gerekiyor ki siviller etkilenmesin. 
Bizim hedefimiz teröristler. İnsani  yardım, siviller konusunda herkesten hassasız. Zaten bu konuda eğitimli, özel güçlerimiz Afrin’e gittiler. Dolayısıyla ne kadar erken biterse burası o kadar erken istikrara kavuşur. Sivil insanlar buraya dönebilir” diye konuştu.

‘PKK Kerkük’e indi’ 

Irak hükümetiyle PKK’ya yönelik bir sınır ötesi operasyon olup olmayacağına yönelik bir soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu, Irak’ta DEAŞ konusunda önemli başarı elde edildiğini fakat bu dönemde PKK’nın dağlardan Kerkük’e kadar inmeye başladığını anlattı. Çavuşoğlu, “Buralarda terör örgütü varken Irak da kendisini güvende hissetmez. Irak derken sadece Bağdat’ı kastetmiyorum. Irak’ta PKK’dan en çok rahatsız olan Iraklı Kürtlerdir. Yani Kuzey Irak yönetimidir” dedi.

Çavuşoğlu, Irak’ta PKK ve diğer terör örgütlerinin temizlenmesinin gerek Türkiye gerekse Suriye ve Irak için de önemli olduğuna ve bu konuda da birlikte adımlar atacaklarına dikkati çekti.

‘Her yerde aynı muamele olmalı’

Birinci Dünya Savaşı’nda gerek halklar arasında gerekse askeri anlamda dostluk ve dayanışma olduğunu anımsatan Bakan Çavuşoğlu, bunu geliştirmek istediklerinin altını çizdi. Mevkidaşıyla Avusturya ile Türkiye arasındaki bazı konsolosluk meseleleri ve yanı sıra terörle mücadele konularını da değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, “PKK’nın kendi sembollerini, paçavralarını kullanması konusundaki attığınız adımları duymaktan memnuniyet duyuyoruz. Almanya ve Fransa’da da bu adımlar var. Avrupa’da terör örgütleri kendilerini adeta bir cennette hissetmemeli ve teröristler her yerde aynı muameleyi görmeli diye düşünüyoruz” dedi.

'AVUSTURYA İLE POZİTİF BİR ATMOSFER İSTİYORUZ'

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile bir ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, karşılıklı ilişkilerde daha pozitif bir atmosfer yaratılmasını istediğini söyledi.

Görüşmede, “İkili ilişkilerimizde hangi adımları atabiliriz, var olan sorunları nasıl aşabiliriz” sorularına yanıt aradıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “İlişkileri her alanda güçlendirebiliriz, siyasi ve ekonomik ilişkilierimizi iyiletirip artırabiliriz, ticareti artırabiliriz, iki ülke arasında terörle ücadele ve güvenlik konusunda askeri alanda ve hatta savunma sanayi konusunda ilişkilerimizi geliştirmek için fırsatlar var” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Avusturyalı Bakan Kneissl ile Kraliyet Binicilik Okulu’nu ziyaret etti. Burada bir süre atları seven Çavuşoğlu, okulla ilgili bilgiler aldı. İSTANBUL-DHA


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0