09.08.2018 18:26 | Son Güncelleme:
AA

Irak Dışişleri Bakanlığı, İran'a yaptırımları reddetti

Irak Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları reddettiğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Ahmet Mahcub, yaptığı yazılı açıklamada, "Irak,  herhangi bir ülkeye uygulanan ve tüm katmanlarıyla halkına zarar veren her türlü  ambargoyu reddediyor. Krizlerde yanımızda duran komşu ülke İran'ın onurlu tavrını  da unutmayız." ifadelerini kullandı.

Herhangi bir ülkeye verilen zararın tüm bölgenin güvenlik ve  istikrarına olumsuz şekilde yayılacağını kaydeden Mahcub, şunları kaydetti:

"İran İslam Cumhuriyeti'nin Irak'a terörle mücadelesindeki yardımını  takdir ediyoruz. Uluslararası toplumu, ABD'yi söz konusu yaptırım kararından  vazgeçirmeye çağırıyoruz. Bunun, komşu olduğu için Irak ve tüm bölgeye ekonomik  ve sosyal anlamdaki olumsuz etkilerinin büyük yansımaları olacak. "

Irak'ta Mukteda es-Sadr da konuyla ilgili açıklamasında, "ABD,  kararından vazgeçmezse de biz halklara zarar verilmesine karşı eli bağlı  kalmayız." değerlendirmesinde bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara  uymalarının zor olacağını söylemişti.

İBADİ'NİN "UYACAĞIZ" SÖZÜ Şİİ GRUPLARIN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ABD'nin İran'a yaptırımlarıyla  ilgilenmeyeceklerini ancak buna uyacaklarını açıklamıştı. İbadi, "Irak olarak  uluslararası yaptırımlara karşıyız. Irak, bunun tecrübesini yaşadı. Yaptırımlar  ülkeyi ve halkı yordu. İran'a yaptırımlarla ilgilenmeyeceğiz, ancak halkımızın  zarar görmemesi için de buna uyacağız. Sonuçta biz de uluslararası ekonomik  sistemin dışında kalamayız." ifadelerini kullanmıştı. 

İbadi'nin bu açıklamasına İran'a yakın Şii gruplardan da sert tepki  gelmişti.

Seçimi ikincilikle bitiren Fetih Koalisyonu Sözcüsü Ahmet el-Esedi,  "Başbakanın yaptırımla ilgili sözlerinin altına kırmızı çizgi koyuyoruz. İbadi,  siyasi kazanımlar elde etmek için ABD'den yararlanmak peşinde." dedi.

Irak Hizbullahı da İbadi'nin tutumunun Irak toplumunun İran'a karşı  görüş ve tavrını yansıtmadığını savundu.

İbadi'nin üyesi olduğu Irak İslami Dava Partisi ve lideri Nuri  el-Maliki'de açıklamalarında bu yaptırımları reddettiklerini duyurdu. İbadi'nin  açıklamasına diğer bazı Şii gruplar da karşı çıktı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0