06.10.2017 12:13 | Son Güncelleme:

Irak'ın Ankara Büyükelçisi'nden flaş açıklama! 'Güç kullanacağız...'

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi Başbakan Binali Yıldırım'ın kısa bir süre içinde Bağdat'a gidebileceğini açıkladı. İbrahim el Alevi, "Sınır kapısının kontrolü için gerekirse güç kullanacağız. Türkiye ile yaptığımız tatbikat da buna bir hazırlık"dedi.

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi yaptığı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım'ın  kısa süre içinde Bağdat'ı ziyaret edebilleceğini dile getirdi. IKBY referandumunun terörle mücadele çabasının altını oyğunu dile getiren  Alavi, 'Her türlü ortak askeri operasyon için önce Başika konusunun çözülmesi gerektiğini  anlattı.  Türkiye ile tatbikata da edğinen İbrahim el Alevi, "Sınır kapısının kontrolü için gerekirse güç kullanacağız. Türkiye ile yaptığımız tatbikat da buna bir hazırlık" dedi.

Bağdat ile Türkiye arasındaki petrol alışverişiyle ilgili ise "Petrol ve doğalgaz anlaşması konusunda iki ülke enerji bakanlıkları iki sayfalık yeni bir mutabakat zaptı üzerinde çalışıyor. İki ülke için kazan kazan olacak bir sonuca ulaşmayı umuyoruz" ifadesini kullandı. "Halk Bankası'nda tutulan petrol doğalgaz paraları konusunda Yıldırım'ın ziyareti sırasında bir çözüm bulmayı planlıyoruz" diyen İbrahim el Alevi, " Yeni sınır kapısının Irak'ın Fişabur kenti üzerinden yeni kapı açılması için çalışma yürütülüyor. Fişabur petrol boru hattının hemen yanında olacağı için buranın güvenliğinin de daha rahat sağlanacağı söylenebilir"şeklinde konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0