Dünya

01.08.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.08.2012-2:30

IRAK’TA TÜRKMENLER İÇİN TARİHİ KARAR

Irak Meclisi, ülkedeki Türkmenlerin kaderi için önemli bir karara imza attı. Türkmenleri ülkenin üçüncü ana unsuru olarak kabul eden karar kendi televizyonlarını kurmalarını ve Türkçe’nin resmen kabul edilmesinin önünü açıyor

Sitene Ekle

Irak Parlamentosundan geçen kanun kuvvetinde bir raporla Türkmenler ülkede Araplar ve Kürtler’den sonra üçüncü ana unsur olarak kabul edildi. Irak Parlamentosu’nda 21 Nisan’da düzenlenen özel Türkmen oturumundan çıkan karar üzerine hazırlanan raporun kabul edilmesiyle birlikte Türkmenlerin hakları Anayasa üzerinde ülkenin diğer ana unsurları ile denk bir hale getirilebilecek. Iraklı Türkmenleri sevindiren kararın önemini milletvekili Hasan Özmen, “Kürt hakları da bu hukuki zemin üzerine inşa edilerek bugünkü aşamaya geldi” diye açıkladı. Kerkük Vakfı sözcüsü Mahir Nakip bu raporla birlikte Türkmenlerin tüm siyasal, idari, kültürel, eğitim haklarının güvence altına alındığını vurguladı. Bugüne kadar şikayetlerinin ciddiye alınmadığını söyleyen Türkmenler bu kararla birlikte artık Araplar ve Kürtler gibi anayasal haklara sahip olacaklarını söyledi. Raporda öne çıkan haklar şöyle,
* Türkmenlerin federal bölge olarak düzenlenmeyen illerde, yerel yönetimlerde, haklarını kullanmalarını sağlayacak gerekli yasal düzenlemeler yapılabilecek. Bu amaçla Türkmen İşleri Yüksek Kurulu kurulacak, federal bütçeden ödenek tahsis edilecek.
* Türkmenler’in gasp edilen arazileri iade edilecek, silahlı kuvvetler, güvenlik teşkilatları ve bütün bakanlıklarda temsil edilecek.
* Polis, kara ve hava harp okullarından Türkmenlere kontenjan ayrılacak. Ayrıca yurt dışında da devlet hesabına okumaları mümkün olacak.
* Telafer şehrinin mağduriyetleri giderilecek ve bunun için bir bütçe tahsis edilecek.
* Türkmen halkının yaşadığı bölgelerde demografik yapıyı değiştirecek kararların alınmaması ve uygulanmaması için önlemler alınacak.
* Türkmenlerin varlıklarının korunması ve devamı yasal düzenlemelerle güvence altına alınacak.
* Türkmen halkı, kamu ve özelde kendi dili ve ona uygun harfleri kullanma hak ve özgürlüğüne sahip olacak. Kendi dillerinde eğitim hakkı doğacak. Türkmence yayın yapan devlet televizyonu kurulabilecek.
* Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı şehir ve bölgelerde Türkmenlerden Federal Polis Teşkilatı’na bağlı birlikler kurulması artık mümkün olacak.
* Irak nüfusunun yüzde 75-80’ini Araplar, yüzde 15-20’ini Kürtler ve yüzde 2-3’ünü Türkmenler oluşturuyor.
 


©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.