Dünya
12.01.2016 - 23:37 | Son Güncelleme: 13.01.2016-9:23

İran, ABD askerlerini gözaltına aldı

İran, kendi kara sularına girdiği gerekçesiyle Basra Körfezi'ndeki 2 küçük Amerikan teknesini ve 10 Amerikalı denizciyi rehin aldı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise ABD askerlerini izinsiz İran karasularına girmekle suçlayıp, "ABD özür dilemeli" dedi.

Sitene Ekle

WASHINGTON (AA)

ABD Donanması’na ait iki botun İran tarafından Basra  Körfezi’nde alıkonduğu bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, 10 denizcinin bulunduğu botlarla  Kuveyt’ten Bahreyn’e seyir halindeyken teması kaybettiklerini belirtti.

Bir Pentagon yetkilisi, “Hemen sonrasında İran makamlarıyla iletişim  kurduk, personelimizin güvenliği ve iyi olduklarına dair tarafımıza bilgi  verildi. Denizcilerimizin yollarına kısa sürede içinde devam etmelerine izin  verileceğine dair teminat aldık” dedi.

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes  da gazetecilere yaptığı açıklamada, sorunun çözülmesi ve denizcilerin dönmeleri  için çalıştıklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de İranlı mevkidaşı Cevad Zarif  ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği açıklandı.

CNN televizyonu üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı  haberinde, botların İran sularına girdiğini ancak bunu kasten yapıp yapmadığının  araştırıldığı ifade edildi.

İRAN DA DOĞRULADI

İran Devrim Muhafızları'nın, 10 ABD'li denizcinin Basra Körfezi'nde alıkonulduğu haberlerini doğruladığı bildirildi. Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, dün saat 16.30 sıralarında Basra Körfezi'ndeki Farsi Adası'nın yakınlarında İran karasularına giren ABD donanmasına ait iki bottaki 10 askerin gözaltına alınarak Farsi Adası'na nakledildiği belirtildi.

Gözaltına alınan biri kadın 9 askerin durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'na konuşan Devrim Muhafızları Sözcüsü Tuğgeneral Ramazan Şerif ise "askerlerin kasten mi yoksa yanlışlıkla mı" İran karasularını ihlal ettiğinin incelendiğini belirterek,"Askerlerin acilen serbest bırakılacaklarına dair açıklamalar söylentiden ibaret. Ben bunları ne teyit ne de tekzip edebilirim" dedi.

"ABD ÖZÜR DİLEMELİ"

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise ABD askerlerini izinsiz İran karasularına girmekle suçlayıp, "ABD özür dilemeli" dedi. 
 
İran Devrim Muhafızları Komutanı Amiral Ali Fedavi  ise ABD uçak gemisini Basra Körfezi'nde provokatif eylemler içierisinde bulunmakla suçladı. 


 


Etiketler: ABD, İran
Bilgi YarışmasıBaşrollerinde; Zafer Ergin, Şevket Çoruh, Özgür Ozan ve Çağla Kubat'ın oynadıkları polisiye dizi hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.