Ekonomi
16.02.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.02.2016-2:30

İran’da ‘ödemeler’ Türk girişimciden

İran’da ödeme sistemini dünyaya açma işi bir Türk firmasına emanet edildi. Ülkede yıllık 20.5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı 231 milyon kart Türk Iyzico’dan sorulacak

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

Türk ödeme sistemi yönetim platformu Iyzico, İran pazarında Paypal, Stripe gibi dev rakiplerini geride bıraktı. Bu devlerden önce herkesin gözlediği İran pazarına açılmayı başardı. Tahran merkezli elektronik ödeme platformu Pecco ile anlaşma yapan İstanbul merkezli startup Iyzico, 400 milyar dolarlık ekonomiye kapı açtı.

İşbirliği sonrasında İran’da yıllık 20.5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı Shetab sistemine dahil olan 231 milyon banka kartı iyzico’ya entegre edildi. Bu sayede uluslararası şirketler ve ödeme sistemi sağlayıcıları Iyzico çözümlerini kullandıkları takdirde Shetab kartlarına da ulaşabilecek. İranlılar da iyzico sayesinde Shetab kartlarıyla İran dışından online alışveriş yapabilecek.

Iyzico Kurucusu Barbaros Özbugutu, işbirliği yaptıkları Pecco’nun İran dışında mali bir sistemle bağlantısı olmayan 231 milyon adetlik ödeme kartını yönettiğini söyledi. Özbugutu, geçen yıl Tahran’ı ziyaretinden itibaren, bu ülkeye açılmak için çalışmalar başlattığını belirterek, “Paypal gibi rakiplerimizin Almanya gibi ülkelerde oynadığı rolü biz de İran’da oynuyoruz. Bölgede kart penetrasyonu açısından iki büyük ülke var. Bunlardan biri Türkiye, diğeri de İran. Her iki ülkenin 80 milyon nüfusu var. Hepsi de genç nüfusa ve yüksek internet penetrasyonlarına sahip” diye konuştu.

Ödeme konusunda dünya devi Paypal ise, dünyada 200 ülkede kullanılıyor. Henüz İran’da yok.  San Francisco merkezli Stripe ise İran’daki işlemleri desteklemiyor.

16 milyon TL yatırım

Iyzcio, İran pazarına girmek için 16 milyon TL’lik yatırım yaptı. Bu yatırım sonrasında İran’daki Shetab sistemine bağlı kartları uluslararası ödeme sistemine entegre hale getirdi. Iyzico, ülkedeki sistemi başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya ulaştıran köprü olma görevini görecek. Türkiye’deki 58 milyon kredi kartı ve 112 milyon banka kartına İran’daki 231 milyon banka kartını da ekleyip, iki pazarda 400 milyon kartı dünyaya açmayı hedefliyor.

Özbugutu, “Bu işbirliği beraberinde birçok ticari ve ekonomik işbirliği fırsatını da getirecek. Türk şirketlerine de bu işbirliği ile çok büyük bir fırsat sunuyoruz” dedi.

İki genç girişimci kurdu

Iyzico, Avrupa’da e-ticaret ve ödeme sistemleri alanlarında Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi saygın şirketlerde önemli kariyerlere sahip olan Barbaros Özbugutu ve Tahsin Işın tarafından 2012’de İstanbul’da kuruldu. Kolay ve güvenli ödeme sistemi yönetim platformu olarak e-ticaret dünyasına çözüm sunuyor.

Rakamlarla İran

- 80 milyon nüfusu var. Yüzde 67’si 35 yaşın altında.

- Ülkede 32 milyon akıllı telefon kullanıcısı var

- İnternet bağlantı penetrasyonu yüzde 74.

- Bu oranlara karşın tüm işlemlerin yüzde 3’ü internetten yapılıyor.


Bilgi YarışmasıAşağıdakilerden hangisi sadece bir film karakteridir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Türkiye'de düzenlenen F1 yarışları İstanbul'un hangi bölgesinde yapılmıştır?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100102.715 %0.57
  Deger%
  ISATR56394.0020.00
  METAL1.2017.65
  SALIX2.8013.82
  PSDTC10.5212.51
  PSDTC10.5212.51
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX