14.07.2018 01:30 | Son Güncelleme:

İran Suriye’den çekilmeyecek

Rusya’da temaslarda bulunan İran dini lideri Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın Suriye ve Irak’taki varlığının devam edeceğini söyledi.

Moskova’da konuşan Velayeti, “İran, ABD’nin izniyle Suriye ve Irak’a gitmedi ki onun izniyle çıksın. O topraklarda yasadışı birileri varsa ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’dır” dedi. İran’ın, Suriye ve Irak devletlerinin daveti üzerine bu iki ülkede bulunduğunu belirten Velayeti, “Ne zaman bu iki ülke uygun görürse ancak o zaman çıkarız” dedi.

Velayeti, İran ve Rusya’nın Suriye ve Irak’tan çıkması halinde terör örgütü DAEŞ’in tekrar buralara geri döneceğini söyleyerek, “İran ve Rusya’nın yardımı olmasaydı Suriye’de El Nusra, Irak’ta ise Ebubekir El-Bağdadi yönetimi ele geçirmiş olurdu” diye konuştu. Velayeti, İran’ın Suriye ve Irak’a yaptığı yardımın “askeri danışmanlık” şeklinde olduğunu savundu. İran’ın Suriye’deki varlığının İsrail ile hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayan Velayeti, bu hususta Rusya ve Suriye ile anlaşmaları olduğunu, bu anlaşmanın İsrail’in şartlarına uygun olmak zorunda olmadığını belirtti. Velayeti, İran’ın ABD saldırısına karşı Suriye’ye yardım edeceğini ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump ile müzakere edip etmeyeceklerine yönelik bir soruya cevap veren Velayeti, Tahran’ın, İran nükleer anlaşmasını ihlal ettiği için ABD Başkanı Donald Trump’a güvenmediğini ve onunla müzakere etmek istemediklerinin altını çizdi.

‘Dera kontrol altında’

Suriye’de rejim Dera kentinde tamamen kontrolün sağlandığını açıkladı. Suriye ordusuna bağlı birlikler, ülkede 2011 yılında başlayan isyanın çıkış yeri konumundaki Dera kentinin muhaliflerin elinden alındığını açıkladı. Suriye resmi haber ajansı SANA, ordunun kentte Suriye bayrağını göndere çektiğini duyurdu. Reuters haber ajansına konuşan muhalif bir yetkili, rejime bağlı kuvvetlerin kuşatması altında olan Dera’daki muhaliflerin Rusya’nın girişimiyle yapılan bir müzakere sonucu silahlarını teslim ederek ayrıldıklarını söyledi.

Koalisyon sivilleri vurdu

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deyrizor kentinde, ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları tarafından düzenlenen hava saldırısında çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Hava saldırısı, Deyrizor’un terör örgütü DAEŞ’in kontrolündeki Susa beldesine bağlı Sirb bölgesine önceki gece gerçekleştirildi. Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gece yarısı meydana gelen hava saldırısında aralarında DAEŞ militanlarının da olduğu 54 kişinin öldüğünü duyurdu. Gözlemevi, hayatını kaybedenlerden 28’inin ise sivil olduğunu açıkladı.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0