Dünya ve Türk sinemasından işçi sorunlarına eğilen 40 film ve belgeselin yer alacağı festivalde, Muzaffer Hiçdurmaz’ın "Çark", Ertem Göreç’in "Karanlıkta Uyananlar", Laurent Cantet’in "İnsan Kaynakları" ve Ken Loach’un "Ekmek ve Güller" adlı filmleri de gösterilecek.

A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, 1-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da başlayacak festival, 5-7 Mayıs tarihleri arasında ise Ankara’da devam edecek.

Festival ile "tüm dünyadan işçi sınıfının yaşamını ve mücadelesini anlatmak, bu konuda film veya belgesel yapan kişi ve grupların deneyimlerini paylaşmak, işçilerin, işsizlerin, öğrencilerin, köylülerin ve kadınların mücadelesini gösteren çalışmaları yaygınlaştırmak, Türkiye’de ve dünyada işçi filmlerine olan ilgiyi artırmak ve bu konudaki filmleri teşvik etmek" amaçlanıyor.

Festival filmleri, İstanbul’da Yeni Melek Gösteri Merkezi, Ankara’da ise Ekin Sanat Merkezi ile daha sonra belirlenecek bazı salonlarda gösterime girecek.

Festival kapsamında İran, Çin, Güney Kore, ABD-İsrail, Küba/ABD, Bolivya, İspanya, Fransa, İtalya, Arjantin, Venezuela, Meksika, Güney Afrika, Kolombiya, Kanada/Arjantin, Uruguay, Brezilya, Tayland ve Türkiye yapımı toplam 40 belgesel ve uzun metrajlı film izleyiciyle buluşacak.

Festivalde, Muzaffer Hiçdurmaz’ın "Çark", Ertem Göreç’in "Karanlıkta Uyananlar", Süreyya Duru’nun "Güneşli Bataklık", Laurent Cantet’in "Human Resources/İnsan Kaynakları", Ken Loach’un "Bread and Roses/Ekmek ve Güller", Macid Macidi’nin "Baran", Ermanno Olmi’nin "Il Posto/İş" ve Stephen Frears’in "Liam" adlı filmleri de gösterilecek.

Yarışma olmayacak
Değişik ülkelerden 20’ye yakın konuğun ağırlanacağı ve panel, çalışma atölyeleri, tartışmalar ile sergilerin de düzenleneceği festivalde yarışma olmayacak.

Kesin programı gelecek günlerde belirlenecek festivalin düzenleme komitesinde, sendika yöneticileri ve aktivistleri, yönetmenler, sinema çalışanları, Halkevleri üye ve yöneticileri ile akademisyenler yer alıyor.

İlk işçi filmleri festivali ABD'de düzenlendi
İşçi filmleri festivali, ilk olarak 1994 yılında ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlendi. Festival tarihi için ABD’nin San Francisco kentinde, 5 Temmuz 1934’te "Kanlı Perşembe" olarak anılan ve liman işçilerinin grevini destekleyen 2 işçinin öldürüldüğü günün yıldönümü seçildi.

"LABORFEST" olarak adlandırılan festival, 1994’ten bu yana her yıl 5 Temmuz’da başlayan ve 1 ay süren bir işçi kültür ve film festivali niteliğini taşıyor. İşçi filmleri festivali, bu tarihte Japonya’dan Arjantin’e kadar birçok ülkede düzenleniyor.