işçiler için ‘tek’ yürek oldular

“Bu ideolojik bir eylemdir” diyen Başbakan Erdoğan, CHP’li Çetin Soysal’ın açlık grevine katılması konusundaki sorulara da “Onların açlıklarına filan pek aldırmıyorum” diye yanıt verdi


işçiler için ‘tek’ yürek oldular

Erdoğan: Haksız ideolojik eylem
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TEKEL işçilerinden 6 bin 120’sinin dün itibarıyla bankalara yatırılan kıdem tazminatlarını çektiğini açıkladı. Ancak Tek Gıda-İş Sendikası yetkilileri; kredi kartı, araç ve konut kredisi borcu bulunan işçilerin tazminatlarına bankaların bloke koyduğunu bildirdi. TEKEL işçilerinin eylemleriyle ilgili olarak da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan “haksız, ideolojik eylem”, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten “eylem komploya dönüştü” şeklinde tepkiler geldi.
TÜRK-İŞ’in dün Türkiye genelinde düzenlediği, konfederasyonlar ve bazı sendikaların da destek verdiği bir günlük iş bırakma eylemi olaysız sona ererken, Çalışma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık verilerine göre, 6 bin 120 TEKEL işçisi bankalara yatırılan kıdem tazminatlarını çekti, 450 işçi de 4-C kapsamına geçmeyi kabul etti. Ancak Tek Gıda-İş yetkilileri, TEKEL işçilerine “Kıdem tazminatı almayın” demediklerini, ihbar tazminatlarını almamaları konusunda kendilerini uyardıklarını söyledi. “Bu durumda işçilerin işten çıkarılmayı kabul etmiş sayılacakları”nı dile getiren sendika yetkilileri, tazminatlarını çeken pek çok işçinin kredi kartı, araba ve konut kredisi borcu olduğunu, işçilerin sözleşme imzalamadığını duyan banka yönetimlerinin de tazminatları bloke ettiğini açıkladı.

Erdoğan: Yaptıkları işgaldir
Başbakan Erdoğan da, işçilerin bir günlük iş bırakma eyleminin haksız ve ideolojik olduğunu savundu. Medyaya da suçlamalarda bulunan Başbakan “Her şeyden önce tabii gündemde sizlerin de (medya) destekleriyle tutulan bu eylem haklı bir eylem değil. Bu ideolojik bir eylemdir. Hiç TEKEL işçiliğiyle alakalı olmayanların da bu işin içinde olduğunu çok açık gördük. Şu anki uygulamalar yasal değildir. Ama tahammül ediyoruz” dedi. Erdoğan, CHP’li Çetin Soysal’ın da açlık grevine katılması ve polis müdahalesinde bulunulup bulunulmayacağı soruları üzerine de şu yanıtı verdi:
“Onların açlıklarına filan pek aldırmıyorum. Çok önemli şeyler değil. Ay sonundan sonra tabii ki düşüneceğiz. Çünkü bunların hepsi işgaldir. Böyle bir şeyi yapma hakları yoktur. Tazminatları bankalara yattı. Dün (önceki gün) itibarıyla aldığım rakam, 4 bin 500 civarında TEKEL işçisi yatan paraları aldı. 4C’ye müracaat edenlerin sayısı da 450’yi bulmuş durumda.” 
ANKARA Milliyet

 
Sanatçılar Tarık Akan ve Rutkay Aziz’in yanı sıra Cumhuriyet gazetesi yazarı Ümit Zileli de İstanbul Saraçhane Meydanı’ndaki eyleme destek veren isimler arasındaydı. 
Fotoğraf: AA

 

KIZILAY‘DA ON BİNLER TOPLANDI
Başkentte Türk-İş önünden yürüyüşe geçen TEKEL işçileri de, Kızılay Meydanı’na “Hükümet istifa”, “Vur vur inlesin, AKP dinlesin”, “Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana”, “Direne direne kazanacağız” diye slogan atarak girdi. Mitingde yoğunluk nedeniyle fenalaşan bir işçi hastaneye kaldırıldı. Türk-İş?Başkanı Kumlu, 17.00’de olaysız sona eren eylemin ardından yaptığı açıklamada,?“işe gitmeme hakkını kullanma” eyleminin başarıya ulaştığını söyledi. 

 

Şimşek: Eylem komploya dönüştü
Maliye Bakanı Şimşek, TEKEL işçilerinin eylemlerinin, 4C statüsünde yapılan tüm iyileştirmelere rağmen devam etmesinin “hak arama mücadelesi” olarak görülemeyeceğini söyledi. Sendikaların TEKEL işçilerinin hak kayıplarıyla çok fazla ilgilenmediğini öne süren Şimşek “Hak arama kutsaldır, ancak TEKEL işçilerinin eylemi hükümete karşı komploya dönüşmüştür” dedi.
Asıl sorunun işçilerin ücret kaybından çok, sendikaların üye kaybı olduğunu söyleyen Şimşek “Yaklaşık 8 bin 300 işçinin 4C’li olarak çalışması halinde asıl kaybı sendikalar yaşayacak. Bugün TEKEL işçisi aylık olarak sendikaya yaklaşık 50 lira aidat ödüyor. İşçilerin hepsinin 4C’li olması ile birlikte sendikalar yıllık 4.9 milyon liralık gelir kaybına uğrayacak” diye konuştu.

 

Ya öksüz Efsun’un hakkı
TEKEL işçilerinin Adana’daki eyleminde elinde, “TEKEL için annem öldü, babamın da ölmesini istemiyorum” yazılı pankart olan bir çocuk dikkat çekti.
9 yaşındaki Efsun Arın’ın elindeki pankarttaki acıyı kendisi de TEKEL işçisi olan anneneannesi Dursune İşçi, “Kızım Emel Arın (30) 2007’de TEKEL Adana Sigara Fabrikası’ndan tayininin çıktığı Samsun’a giderken trafik kazasında öldü. TEKEL işçisi damadım Ercan Arın da (38) Ankara’da ölüm orucunda” sözleriyle anlattı.
Kızını televizyonda gören baba Arın ise, TEKEL işçileri için, “Yattıkları yerden para alıyorlar, yetim hakkı yedirmem” diyen Başbakan Erdoğan’a, “Benim kızım da öksüz, peki onun hakkı ne olacak?” diye seslendi.
Türk-İş Genel Merkezi önündeki Adana çadırında 42 gündür oturma eylemi yapan Ercan Arın, 3 gündür de açlık grevini yürütüyor. Epilepsi hastası kızı Efsun’un fotoğrafını kalbinin üzerine gelecek şekilde göğsüne iğneleyen Arın, “Her şey kızım için” diyor. Açlık grevi yapan 198 TEKEL işçisinden biri olan Arın, eşi Emel’i 2007’de tayininin çıktığı Samsun’a giderken yolda geçirdikleri trafik kazasında kaybetmiş. Efsun’un bebekliğinde başlayan hastalığı vahim kazadan sonra daha da artmış.
Arın, Ankara’ya eyleme gelirken Adana Buhara İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencisi olan Efsun’u şu anki eşi Zarife Arın ve babaannesine emanet etmiş. Arın, açlık grevinde olduğunu önceleri Efsun’dan gizlemiş, ancak Efsun, babasını televizyonda görünce her şeyi öğrenmiş. Baba Arın, “Her gün telefonda, ‘Sen de annem gibi beni bırakacaksın’ diye ağlıyor” diyor. 
EVİN DEMİRTAŞ Ankara


Ağrı Dağı’na kış tırmanışı yapan ODTÜ’lü dağcılar, 137 metre yükseklikteki doruktan TEKEL işçilerine destek mesajı gönderdi. 20 dağcı “TEKEL işçileri üşümüyorsa, biz de üşümüyoruz” pankartı açıp bir de hatıra fotoğrafı çektirdi. 
KADİR SABUNCUOĞLU Ağrı DHA

 

KUMLU: Bu işi çözün
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, “TEKEL işçisinin çeteyle meteyle ilgisi yok, eylemi hükümete karşı bir kampanya değil” diyerek hükümetten bu işi çözmesini istedi


TEKEL işçilerinin eylemlerinin 52. gününde, dün on binlerce işçi ve memur destek vermek için bir günlüğüne iş bıraktı. Eyleme, Türk-İş, DİSK, Türkiye Kamu-Sen ve KESK destek verdi. Daha önce eyleme katılacağını duyuran Hak-İş ve Memur-Sen eyleme katılmadı.
Ankara’da iş bırakan çalışanlar ve TEKEL işçileri dün saat 11.00’de Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Türk-İş’in önündeki çadırlara davet ederek şöyle konuştu:

‘Alkışlarla karşılarız’
“Sayın Başbakan, madem ‘Sendikacılar dürüst davranmıyor’ diyorsunuz, o zaman TEKEL işçilerini ziyaret edin ve bir kez de onları dinleme lütfunda bulunun. Sayın bakanlar, gelin buraya, TEKEL işçileri nasıl yaşıyor bir görün, bir kez dinleyin onları. Söz veriyorum, sizleri alkışlarla karşılayıp, alkışlarla göndereceğiz.”
Kumlu, TEKEL işçilerinin özlük haklarıyla birlikte kamu kuruluşlarına işçi statüsünde yerleştirilmesini istediklerini vurgulayarak, hükümete şöyle seslendi: “Hükümete sesleniyorum. Bu işi çözün. TEKEL işçisinin çeteyle meteyle ilgisi yok, eylemi siyasi değil, eylemi hükümete karşı bir kampanya değil. TEKEL işçisi ekmek mücadelesi veriyor. Bu garabet, 4C ayıbının ortadan kaldırılmasıyla mümkün. 4C dinamiti bir gün patlayacaktı. Patlatan Tekel işçileri oldu.”

İki işçi fenalaştı
Kumlu konuşurken, açlık grevi yapan işçilerden ikisi fenalaşarak, sağlık görevlileri tarafından hastaneye kaldırıldı. DİSK’e Emekli-Sen üyesi bir grup, TEKEL işçilerine destek amacıyla sendika genel merkezinde açlık grevi başlattı. Halkevleri üyesi bir grup, sabah saatlerinde Ankara’da metroların kapılarını tutarak bir süre metro ulaşımını engelledi. Anadolu Ajansı çalışanları da bir saat iş bırakma eylemi yaptı.
Öğle saatlerinde, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden oluşan bir grup, Ziya Gökalp Caddesi’nde toplandı. Polis, işçilerin Kızılay Meydanı’na çıkmasını engellemek için beş panzer, iki TOMA aracı ve 4 bin memurla önlem aldı.
Başbakan’ın TEKEL işçilerine yönelik eleştirilerini yanıtlayan Tek Gıda-İş Başkanı Mustafa Türkel de, “Eyleme yasa dışı diyenler Anayasa’yı okusun” dedi.  
MİTHAT YURDAKUL Ankara

 

Denizli’de arbede çıktı
Denizli’deki eyleme yaklaşık 1000 kişi katıldı. Basın açıklamasını okuyan Tek Gıda-İş Sendikası Denizli İl Temsilcisi Uğur Sağım’ın yanına gelen ve TEKEL işçisi olduğunu söyleyen bir kişi, eylemden sonra Ak Parti il binasına yürüneceğini söyleyip, anons yapılmasını istedi. Sağım, bu yönde bir kararı olmadığını hatırlatınca TEKEL işçisi olduğunu söyleyen kişi, Sağım’a kafa attı. Açıklamanın ardından SDP, İP ve TKP’lilerin olduğu bir grup Ak Parti il binasına yürümek isteyince ortam yeniden gerildi. Polis izin vermedi. Ellerindeki pankart ve dövizlerle, sloganlar eşliğinde yürüyen grup, Denizli Valiliği önüne ulaştıklarında çevik kuvvet ekiplerince durduruldu. Grup polis barikatını aşmaya çalışınca arbede çıktı. Polis ile eylemciler yumruklaştı. Gruba çok sayıda işçi de destek verince, polis müdahalede bulunmaktan vazgeçti. Atılan sert cisimle polis araçlarından birinin arka camı kırıldı. Grup, polisin önüne barikat kurduğu binaya 30 metre kala eyleme son verdi.


Samsun’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 600 kişi, üzerinde “Memurların, işçilerin çığlık sesleri AKP’yi karartacak” yazılı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kuklasını benzin döküp yaktı.

 

İzmir’den tam destek
TEKEL işçilerine destek için Türkiye genelinde yapılan 1 günlük işi bırakma eylemine İzmir’den katılım neredeyse tam oldu. İzmir’de belediye otobüsleri servise çıkmadı, trenler çalışmadı. Körfez’de vapur seferleri aksamalı olarak yapıldı. Özel araç yoğunluğu nedeniyle trafik kilitlendi. Fabrika ve okul servis araçları korsan şehiriçi taşımacılık yaparken, işyerleri yakın olanlar yürümeyi tercih etti. Karayolları, DSİ gibi kamu işyerlerinde de eyleme katılım tam oldu.
İşçiler sendika başkanlarının öncülüğünde işyerleri önünde toplanıp TEKEL işçilerine destek pankartları açtı. Hastanelerde de acil vakalar dışındaki hastalara bakılmadı. Hastanelere başvuruların da az olması dikkat çekti.

20 bin İzmirli katıldı
Türk-İş, DİSK ve Hak- İş ile KESK’in yürüttüğü, bazı sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin destek verdiği miting ise Konak Meydanı’nda yapıldı. Mitinge 20 binin üzerinde İzmirli katıldı. İZSU Hizmet Binası’nın balkonuna çıkan Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi üç genç slogan atıp pankart asmak isteyince güvenlik güçleri müdahale etti. Yaka paça aşağıya indirilen gençleri gözaltına almak isteyen polisler, eylemcilerin tepkisiyle karşılaşınca serbest bıraktı. 
İZMİR DHA

 

‘TEKEL işçisi sadaka değil, hakkını istiyor’
İşçi ve memurlar, TEKEL işçilerine destek vermek için “Çalışmama hakkını kullanma” adı altında İstanbul’da da bir günlük genel grev yaptı.
Saraçhane Meydanı’nda bir araya gelen Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK üyeleri “TEKEL işçisi yalnız değildir” sloganları attı.
Eyleme katılan çalışanlar dün saat 11.00 sularında Eminönü, Edirnekapı ve Aksaray’dan yürüyerek Saraçhane Meydanı’na hareket etti. Sirkeci’deki işçi ve memurlardan 50’si Unkapanı’ndaki TEKEL binası önüne geldiklerinde yolu Taksim yönünde trafiğe kapatmak istedi. Yolu açmak için polisin gruba müdahale etmesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. 
Saraçhane Meydanı’nda konuşan Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak “TEKEL işçisi lütuf beklemiyor, merhamet dilenmiyor, sadaka istemiyor,  hakkı olmayan bir şey talep etmiyor” dedi.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, “TEKEL işçilerinin talep ettiği norm kadro kabul edilmedikçe, 4-C’yi kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.
Demiryolu çalışanları ile THY çalışanları greve katılmayınca seferlerde aksama olmadı. 
SEYİT ERÇİÇEK, HASAN   ÖRNEKOĞLU, UĞUR CAN İstanbul DHA

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: