02.02.2015 02:30 | Son Güncelleme:
NAMIK DURUKAN Suruç

IŞİD, Kobani’den çekildiğini duyurdu

Kobani’den sonra kente bağlı köylerde YPG’nin kapsamlı operasyonları sürerken, kurtarılan köylere yerleşen aileler silahlandırıldı. IŞİD, Kobani’den çekildiğini 6 gün sonra yazılı açıklama ile duyurdu.


Kobani’nin IŞİD’den arındırılması sonrasında doğu, güney ve batı kesimlerinde işgal altındaki köylere yönelik kapsamlı operasyonlara aralıksız devam eden peşmerge ve ÖSO destekli YPG savaşçıları dün Tilhecip ve Buban köyleri ve çevresinde IŞİD’i sıkıştırdı. Önceki gün ise Siftek, Şikefte ve Dole köylerini IŞİD’den alan YPG güçleri çok sayıda zırhlı araç, ağır silah ve mühimmat ele geçirdi. Operasyonlar kapsamında IŞİD’den alınan 20’yi aşkın köy ve mezraya dönüşler de başladı. Bu arada hala IŞİD’in denetimi altında bulunan çok sayıda köyden ise kent merkezi ve YPG’lilerin denetimindeki alanlara yönelik zaman zaman uzun menzilli top, havan ve füzelerle saldırılar yapılıyor. IŞİD’in füzelerinden bazıları ise sınırı aşarak Türkiye topraklarına düştü. Koalisyon uçaklarının etkili bombalaması ve karadan YPG’nin kapsamlı saldırısı sonucu geçtiğimiz hafta Kobani’den çıkarılan IŞİD, 6 gün sonra “Kobani’den çekildik” diye açıklama yaptı.
Tehdit videosu
Örgüt, yayınladığı videoda, resmen kentten çekildiğini açıklarken, yeniden saldıracakları tehdidinde bulundu.
Bu arada Kobani’de çıkan çatışmada ölen ve IŞİD üyesi olduğu iddia edilen 31 yaşındaki Aykut D.’nin cenazesi memleketi Sinop’un Türkeli ilçesinde toprağa verildi. İddiaya göre Almanya’da yaşayan Aykut D., IŞİD’e katıldı. Ardından Kobani’ye giderek IŞİD saflarında çatışmalara girdi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerSinopAlmanya