14.01.2015 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

İslam dünyasına laiklik çağrısı

“Her türlü düşüncenin özgürce ifade edildiği bir Türkiye istiyoruz” diyen CHP lideri, Ak Parti hükümetini Suriye politikası nedeniyle sert bir dille eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Charlie Hebdo dergisine yapılan katliamın ardından Paris’te gerçekleştirilen yürüyüşü anımsatarak, “CHP olarak her türlü düşüncenin özgürce ifade edildiği bir Türkiye, bir dünya istiyoruz. CHP olarak terör nereden gelirse gelsin lanetliyoruz ve kınıyoruz. İslam dünyasına sesleniyoruz. Lütfen laikliği benimseyin. Laiklik terörün panzehiridir” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında şunları kaydetti:

TERÖR KONUSUNDA BİLGİ BİRLİĞİ: Başta Hollande ve Merkel’e terör ile İslamiyetin bir araya gelemeyeceğini açık yüreklilikle ifade ettikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Terörle mücadele artık bir ülkenin iç işi değildir. Terörün nerede kimi nasıl vuracağı belli değil. Dünya terör konusunda güç birliği, bilgi birliği yapmak zorundadır.

LAİKLİK TERÖRÜN PANZEHİRİDİR: İslam dünyasına sesleniyoruz. Lütfen laikliği benimseyin. İnançların güvencesidir laiklik, laikliği dinsizlik olarak tanımlıyorlardı, laiklik insanların inançlarına siyasetin müdahale etmemesidir. Ederse Paris olur, laiklik terörün panzehiridir. ‘İncinsen de incitme’ diyor büyük bir düşünürümüz. Eline silah alıp masum insanları öldürmek İslamiyet değildir.

YANLIŞ SURİYE POLİTİKASI: Terör sadece Paris’te mi oldu? Aynı zaman dilimi içinde Nijerya’da iki bin insan katledildi. Lübnan’da, Yemen’de insanlar katledildi, Sultanahmet’te bir polisimiz şehit oldu. Ama yanlış bir Suriye politikasıyla o radikal grupların Türkiye’ye komşu olduğunu gördük. Hükümeti defalarca uyardık, bunu yaparsanız fatura Türkiye’ye çıkar dedik. Bütün dünyadan radikal unsurları getirdiler, Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a geçirdiler. Katar’dan para aldılar, ellerine silah verdiler. Sıkılmadan, arlanmadan CHP’yi sorumlu tuttular. Çıkıp özür dileyecekler mi? Adam olsalar dileyecekler ama adam değiller.

KÜÇÜKLERİN OYUNCAĞI OLAN ÜLKE DEĞİLİZ: Biz büyük ülkeyiz ama küçüklerin oyuncağı olan bir ülke değiliz. Siz, bu noktaya getirdiniz. Libya en zor günümüzde bütün kapılarını Türkiye’ye açtı. Biz Kaddafi’yi arkadan hançerledik. Dış politikada yalnız kaldılar, kimsenin itibar etmediği bir ülke konumuna geldiler, dönüp kendilerine, ‘bizim yalnızlığımız değerlidir’ dediler. Diğer ülkelerle samimi bir bağlantı kurarsanız, saygınlığınız olur. Davutoğlu, Fransa’ya gittiğinde bazı çevreler tarafından acımasızca eleştiriliyorsa oturup kendisine bakması gerekir.

PİYANOYU KÖYLÜ’YE ARMAĞAN ETMİŞTİR: Hangi bakan ne kadar rüşvet aldı? Soruşturma Komisyonu’na savcılığın gönderdiği rapor. Çağlayan, 32 bin avro, 6 milyon dolar, 3 milyon TL, 300 bin İsviçre frangı, bir de piyano. Piyanoyu Köylü’ye armağan etmiştir herhalde. Komisyon Başkanı büyük emek harcadı, beraat ettirmek için ona da bir piyano versinler.

YÜCE DİVAN’A GÖNDERECEKLERDİ: Köylü’ye dosya geliyor, MASAK’a bir uzman bilirkişi gönderin diye yazıyor. Maliye Bakanlığı, bir uzmanı görevlendiriyor. Çağlayan, Bağış ve Güler’in mal varlıkları ile gelirleri arasında orantısızlık tespit ediyor. Uzman bilirkişiyi isteyen biz değiliz, uzman bilirkişiyi CHP’den de istemiş değil. Başında AKP’li bir bakan var. 22 Aralık’ta üç kişiyi Yüce Divan’a göndereceklerdi, araya birileri giriyor, toplantı erteleniyor. Bu kararı verenler de ahlakın kırıntısı yok, din, iman da yok, vicdan da yok. Allah sevgisi, kul sevgisi yok. Genel Kurul’a gelecek, televizyonun yayın yapmadığı bir güne koyacaklar ama biz sonuna kadar bu davayı sürdüreceğiz, bu bizim namus görevimizdir.

‘Muhatabım değil’

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, “Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Abbas’ı karşılama törenine ne diyorsunuz” sorusuna, “Benim muhatabım değil” yanıtını verdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0