30.11.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 30.11.2017-1:30 A-A+

İSPANYA’DA DİZİ 70 DAKİKAEl Pais gazetesinin internet sayfasında, ‘70 dakika İspanyol dizilerin anlaşmazlığı’ başlıklı bir yazı yayımlandı. Ekrandaki dizilerin uzunluğu, 70 dakika. Platformlarda, yani paralı yayınlarda bu süre 50 dakikaya iniyor.

Bu durum aynı bizdeki gibi tartışma konusu olmuş. Ama onların nispeten daha iyi. En son baktım, bizde diziler açık kanalda hâlâ 120 dakika ekrana geliyor.

Uzun dizi sorunları

Yazıda, uzun dizi sorunlarından bahsedilmiş. Mesela 70 dakikalık dizilerde, cansız ve rekabetsiz bölümlerin fazlalığından söz ediliyor.

Antena 3 kanalında ‘Velvet’ dizisinin yapımcısı Ramos Campos, “Dizi, 50 hatta 40 dakika olursa bazı şeyleri yedirmeniz mümkün. Ama 70 dakika olunca kimse yutmuyor” demiş. Moviestar paralı kanalı dizileri, 20 dakika daha kısa olarak yayınlıyor.

Karakter sayısı azalıyor

Hani bizde ‘Diziye sürpriz bir isim katıldı’ haberleri vardır ya bunun aslında anlamı, ‘Dizi şişti, kurtarmak için yeni karakter yarattık.’ İspanya’da açık kanallarda durum böyle. ‘Dizide 14 karakter vardı ve sayı artıyordu. Şimdi (paralıya geçince) indirdik sayıyı.’ Ne kadar çok karakter olursa, iş o kadar karışıyor. Yapımcının Netflix kanalında ‘Cable Girls’ (Las Chicas Del Cable) dizisi, 50 dakikayla sınırlı.

Süreyi kısaltıyor

Antena 3 kanalı, yeni sezonun iddialı dizilerinden ‘La Catedral Del Mar’de süreyi kısaltmaya gidecek. Amaç, paralı kanallarla bu anlamda rekabet etmek.

Bizde olur mu?

Puhu TV’de yayınlanan ‘Çi’ dizisinin bölümü, bir saati biraz geçiyor. ‘Söz’ün
bu platformda bir bölümünün süresi, 2 saat 17 dakika. Bizde de zaman içinde açık kanalların, dizileri 120 dakikadan aşağıya çekme zorunlulukları olacak. Maliyetler, çekim zorlukları, çalışma süreleri ve sağlam tüketicinin internet ortamına doğru kayması etkili olacak. 

 

Etiketler
Bilgi YarışmasıHangisi eski bir Mısır Tanrısıdır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.