06.10.2017 18:18 | Son Güncelleme:
AA

İspanya'dan Katalonya'ya ekonomik yaptırım

İspanya hükümeti, Katalonya'daki merkez binalarını ülkenin başka bölgelerine taşımak isteyen firmalara kolaylık sağlamak amacıyla kanun hükmünde kararname çıkardı.

İspanya hükümeti, Katalonya Özerk Yönetimi  Hükümeti'nin tek taraflı bağımsızlık ilan etme girişimlerini durdurmak üzere bu bölgeye ciddi ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. 

Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra  gazetecilere, firmaların merkez binalarını Katalonya dışındaki başka kentlere  çekmek istemeleri halinde bu sürecin hızlandırılabilmesi için kanun hükmünde  kararname çıkardıklarını açıkladı. De Guindos, "İş dünyasında belirsizlik ve kaygı yaratan, sorumsuz bir  siyasetten dolayı çok sayıda önemli şirketin merkez binalarını Katalonya'dan  çıkarmasını üzüntüyle izliyoruz." dedi.

Hükümet olarak her zaman Katalonya'daki şirketlerin yanında olacak  adımlar atacaklarını dile getiren De Guindos, Sabadell Bankası veya biyoteknoloji  firması Oryzon gibi firmaların merkez binalarını Barselona'nın dışına çıkarma  kararlarının bu kurumların kendi isteği olduğunu söyledi.

Öte yandan bağımsızlık yanlısı girişimlerden tedirginlik duyan Caixa  Bankası, Gas Natural ve Freixenet şirketlerinin de merkez binalarını  Barselona'dan taşımaya yönelik çalışma başlattıkları bildirildi.

Hükümet Sözcüsü Inigo Mendez de Vigo da Katalonya yerel yönetiminin  bağımsızlık iddiasıyla attığı tüm adımları önlemek için "zamanında ve tüm  İspanyolların yararına olacak kararlar almayı sürdüreceklerini" ifade etti.

De Vigo, Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti'ne, "Yasallığa dönün. Eğer  bunu yaparsanız karşılıklı oturup konuşmaya başlayabiliriz." çağrısında bulundu.

IMF'den yatırımcılarla ilgili uyarı

Bu arada Uluslararası Para Fonu (IMF) da Katalonya'daki bağımsızlık  hareketlerinin İspanya ekonomisi için belirsizliğe neden olabileceği uyarısı  yaptı.

IMF'nin Washington'daki merkez binasında İspanya ekonomisiyle ilgili  yıllık raporunu sunan IMF İspanya Masası Şefi Andrea Schaechter, "Katalonya'daki  belirsizliğin ve gerilimin uzaması, yatırımcıların kararlarına ve güvenlerine  etki edebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Puigdemont'tan yeni girişim

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Katalonya  Yerel Parlamentosunda 9 Ekim'de yapılmak istenen Genel Kurul oturumunun Anayasa  Mahkemesinin kararıyla askıya alınmasının ardından 10 Ekim'de Katalan Parlamentosu Genel Kurulunda konuşma talebinde bulundu.

Puigdemont'un bu adımı, tek taraflı bağımsızlık ilanını duyurmak  amacıyla attığı ve Anayasa Mahkemesinin bu isteğe izin vermeyeceği sanılıyor.

Katalonya yerel parlamentosundaki azınlık hükümetine dışarıdan destek  veren sistem karşı Halk Birliği Adaylığı Partisi ise tek tarafı bağımsızlık  deklarasyonunun metni üzerinde çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Diğer yandan 20 Eylül'de, "Katalonya Yerel Hükümeti Ekonomi  Bakanlığına jandarmanın baskınını protesto eden göstericilerin şiddetine göz  yummak, yasalara kaşı gelmek ve isyana teşvik"le suçlanan Katalonya Emniyet  Müdürü Josep Lluis Trapero, iki yardımcısı ve bağımsızlık yanlısı sivil  girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ile Omnium Cultural  adlı derneklerin başkanları Madrid'deki Ulusal Mahkemede ifade verdi.

Trapero, yardımcıları ve dernek başkanları, haklarındaki suçlamaları  reddetti.

Mahkeme çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Omnium Culturak  Derneğinin Başkanı Jordi Cuixart, "Bizi isyana teşvikle suçlayan bu mahkemenin  yetkisini tanımıyoruz. Hiçbir gösteride şiddet eylemi olmadı." dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5